بیانیه در ارتباط با 16 آذر روز دانشجو

دانشجویان و دانشگاهیان گرامی
بیش از شصت سال پیش سه دانشجوی آرمان‌خواه ایران در اعتراض به مداخلات خارجی در تحکیم استبداد داخلی، پس از کودتای ننگین ۲۸ مردادماه، در صحن دانشگاه جان باختند تا نام دانشجو با ظلم‌ستیزی و آزادی‌خواهی در تاریخ ایران عجین شود. از آن پس دانشگاه همواره پایگاهی برای مبارزات ضداستبدادی بوده است و جنبش دانشجویی پرچم‌دار آرمان‌خواهی و عزت‌طلبی. در تاریخ معاصر ایران جنبش دانشجویی همواره نقش‌آفرین و تأثیرگذار بوده و فارغ از عوارض قدرت‌‌طلبی و جاه‌طلبی‌های مرسوم دنیای سیاست، در پی آرمان‌های اصیل خود و حفاظت از ارزش‌های متعالی و حقوق ملت شریف ایران بوده و در این راه هزینه‌های زیادی نیز پرداخت کرده است. جنبش دانشجویی در پیروزی جنبش اصلاحات نقش مؤثری را ایفا کرد و با وجود فاجعهٔ دردناک ۱۸ تیرماه همچنان به پشتیبانی از اصلاحات ادامه داد.
جنبش دانشجویی در دوران سیاه دولت‌های ویرانگر و قانون‌گریز نهم و دهم، هیچ‌گاه ساکت ننشست و به هر طریقی که توانست اعتراض خودش را به رویه‌های ناسالم و سرکوبگرانهٔ آن دولت اعلام کرد و در این راه هزینه‌های سنگینی را پرداخت نمود؛ آن فاجعه ۱۸ تیرماه بار دیگر پس از انتخابات ۸۸ تکرار شد و دانشجویان زیادی قربانی خشونت‌های بی‌مهار نیروهای مهاجم به دانشگاه شدند.
خوشبختانه با حضور دکتر روحانی در انتخابات و وعدهٔ بهبود اوضاع دانشگاه و اعتراض به رویه‌های ناصواب دولت گذشته، امید در دل دانشگاهیان زنده شد و این بار نیز با حمایت از دولت تدبیر و امید، جنبش دانشجویی نقش تاریخی خویش را ایفا کرد. اگرچه دولت تدبیر و امید در راه گشایش فضای باز دانشگاه با موانع زیادی روبروست اما جدیت و قاطعیت دولت نشان می‌دهد که همچنان بر وعده‌های خود برای زدودن فضای امنیتی و پادگانی از دانشگاه‌ها وفادار است. خوشبختانه شاهد آن بوده‌ایم که فضای بسیاری از دانشگاه‌های کشور پس از روی کار آمدن دولت جدید رو به بهبودی گذاشته است و از فضای تک‌صدایی حاکم بر دانشگاه‌ها در دولت قبل تا حد زیادی خارج شده‌اند، شور و نشاط دانشجویی پس از سالها رخوت بازگشته است.
متأسفانه نسیم تغییرات دولت تدبیر و امید در دانشگاه‌ها هنوز به کرمانشاه نرسیده است و دانشجویان و دانشگاهیان این استان هنوز طعم فضای باز دانشگاه را نچشیده‌اند و بر دانشگاه‌های بزرگ این شهر همچنان فضای تک‌صدایی حاکم است و چه بسا در مواردی شرایط برای حضور اجتماعی دانشجویان سخت‌تر شده است. گویی گروهی سیاسی که در انتخابات اخیر از ملت شریف ایران پیام رد شنیده‌اند، دانشگاه را برخلاف وعده‌های دولت تدبیر و امید به پایگاهی برای حفظ منافع باندی و جناحی خویش کرده‌اند و مجالی به بدنه‌ٔ اصلی دانشجویان آرمان‌خواه و ترقی‌خواه دانشگاه نمی‌دهند و تشکل‌های دانشجویی، فعالیت‌های مطبوعاتی و برنامه‌های فرهنگی و سیاسی منحصر به گروهی شده است که اقلیت ناچیزی از جامعه را پشتیبانی می‌کنند و جز مانع‌تراشی برای حضور و فعالیت دانشجویان آرمان‌خواه سودای دیگری ندارند.
حزب مجمع هماهنگی اصلاح‌طلبان استان کرمانشاه ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهیدان ۱۶ آذر و تبریک روز دانشجو به تمام دانشجویان آرمان‌خواه ایران، امیدوار است که فضای حاکم بر دانشگاه‌های این استان نیز مطابق با برنامه‌های دولت تدبیر و امید تغییر کرده تا فضای باز و پرنشاطی را در دانشگاه‌ها شاهد باشیم و جنبش دانشجویی بتواند همچون گذشته، در مقطع سرنوشت‌ساز انتخابات پیش رو نیز نقش تاریخی خویش را ایفا کند.

افزودن نظر جدید