تولید برق از انرژی خورشیدی از راکتور های اتمی پیشی گرفت

برای نخستين‌بار در کشور آلمان
ترجمه از: 
رضا کاویانی

 

 

برای نخستين‌بار در کشور آلمان، تولید برق از طریق استفاده از انرژی خورشیدی از مراکز تولیدی انرژی اتمی پیشی گرفت. گرچه استفاده از انرژی خورشیدی بیش از هرزمان صورت گرفته و رکورد جدیدی هم به جا گذاشته شده، اما با این حال بر اين نکته تاکيد شده است که از تمامی ظرفیت‌های موجود استفاده نشده است.

 لازم به ذکر است که امروز دیگر، تولید برق از طریق انرژی خورشیدی کاملا در برابر تولید اتمی، چشم در چشم و رو در رو ایستاده است. در ماه ژوئيه گذشته میزان تولید انرژی خورشیدی در کشور آلمان برابر با انرژی اتمی گزارش گردیده است. یک مرکز پژوهشی برای سیستم‌های انرژی خورشیدی در آلمان اعلام کرد که در ماه گذشته ۵.۱۸  میلیارد کیلووات ساعت انرژی تولید کرده است و این درست برابر با میزان تولید راکتور های اتمی است.

 البته ناگفته نماند که دلیل اصلی این جهش تولیدی، تغییرات آب و هوایی و تابش بیش از معمول خورشید را دراین کشوراست. در ماه گذشته، دستگاه‌های تولید انرژی خورشیدی ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر از گذشته انرژی تولید کرده اند. در جنوب آلمان به دلیل میزان درخشندگی غیر معمول خورشید برای هر کیلومتر مربع موفق به تولید ۲۰۰ کیلووات ساعت انرژی شده اند که در مقایسه با انرژی اتمی یک رکورد جدید بدست آمده است.

در پایان ماه ژوئن سال جاری، براساس برنامه زمانبندی دولت آلمان در خاموش کردن  تمامی رآکتورهای این کشور، راکتور (Grofenheinfeld) از مدار تولید خارج گردید. این رکورد در تولید انرژی، در شرایطی به دست آمده است که دیگر در مراکز اتمی( Fotovollukun Lage) تولید صورت نمی گیرد و دائما در حال کمتر شدن و تعطیل شدن اند. متخصصین آب و هوای کشور آلمان، این میزان تولید را مرتبط با تغییرات آب و هوای جهانی می‌دانند.

 هدف دولت آلمان، تولید برق پاکیزه تا ۲۵۰۰ مگاوات در سال بوده است، ولی با توجه به آب و هوای این کشور، امکان دسترسی به این حد نصاب را ندارند. به همین دلیل تصمیم گرفته اند که روی تولید برق از انرژی باد سرمایه گذاری بیشتری گردد و با سرعت عمل بیشتری هم اقدام شود. در واقع امکان تولید انرژی از دستگاه‌های بادی، بیشتر از راکتور های اتمی است.

 در ماههای ژانویه، مارچ، و ژوئن سال جاری، از دستگاه‌های انرژی بادی بیشتر از هرزمان، برق تولید شده است. آمار جدید سال جاری مبنی بر تولید انرژی بادی ۴۷ میلیارد کیلووات ساعت است که تفاوت چندانی هم با راکتور‌های اتمی نداشته است. اين امکان وجود دارد که با یک پاییز طوفانی به همراه وزش باد ، ممکن است آمار تولید انرژی از دستگاههای بادی هم، از انرژی اتمی جلو بزند. همراه وزش بیشتر باد و تابش طولانی‌تر خورشید، تولید انرژی بطور کل از میزان حد نصاب پیش بینی شده فراتر رفته رود. صادرات انرژی کشور آلمان دائما در حال افزايش است. در هفت ماه نخست سال جاری، این کشور ۲۸,۵ میلیارد کیلووات ساعت تولید برق داشته است.  البته سال گذشته این میزان بیشتر از این بود و ۳۵.۵ میلیارد کیلووات ساعت بود. در واقع سال گذشته یک تولید تاریخی و یک رکورد بود که در آلمان به ثبت رسيده است. باید گفت که تولید انرژی خیلی بیشتر از برنامه پیش بینی شده بود که تاثیراتی را هم بر بازار بورس انرژی گذاشت و سهم بورس را به پایین کشید.  مبلغ ۳۰ ایرو برای هر مگاوات برق ارزش‌گذاری شد که برای هرکیلووات  مبلغ ۳ سنت می‌شود. قابل توجه است که گفته می‌شود بورس بازان نگران از این موضوع‌ اند  که چنانچه تولید انرژی بیش از اندازه و پیش بینی‌ها صورت گیرد، باعث سقوط سهام وعدم سرمایه گذاری در تولید انرژی گردد. نباید بیش از این روی این شعله آتش، نفت ریخت و آنرا بيش از اين مشتعل کرد.

 

منبع:روزنامه آلمانی " Taz "

منبع: 
روزنامه آلمانی Taz

افزودن نظر جدید