برجام، آزادی و نان

 از هفته پپيش خبرهای مربوط به اجرايی شدن و يا نشدن برجام در رسانه ها و شبکه های اجتماعی افزايش طبيعی پيدا کرده بود. بخشی که تدام حيات سياسی و ايدئولوژيک خود ويا حفظ مزيت های اقتصادی و حکومتی خود را در ناکامی توافقات می ديدند، از نزديک شدن به روز موعود در هراس بودند و تا لحظات آخر نيز سعی در تخريب داشتند. نمونه اش ادعای روز پنج شنبه سردار نقدی در خصوص مفاد توافقنامه برجام و اصرارش بر تفاوت آن با نظرات خامنه ايی بود و يا در خارج از ايران نامه تعدادی از سناتورهای آمريکايی به جان کری به بهانه معافيت کسب ويزا برای ايرانيان بود که با قصد تضعيف موضع کری در روند توافقات صورت گرفت. از طرف ديگر اما نشانه های فراوانی از اراده محکم برای به سرانجام رساندن توافقات وين يا همان برجام ديده ميشد. بستن بخشهای مهمی از راکتور اراک، و اقدام اوباما در همين جمعه گذشته برای لغو تحريم فروش هواپيماهای مسافربری و قطعات يدکی از آن جمله اند. روز موعود فرارسيد، ظريف با تيم خود از يک طرف و جان کری با اختيارات لغو تحريم ها از طرف ديگر به وين رفتند و بعد از ساعاتی عليرغم فريادهای مايوسانه دلواپسان در ايران و جنگ خواهان در سنای آمريکا و دولت اسرائيل، اعلام کردند که برجام اجرا خواهد شد.

سيل خبرها از قصد مسافرت چهره ها و سران سياسی غرب به ايران، آغاز لغو مرحله ايی تحريم ها، لغو يک سری تحريم هايی که مستقلأ از جانب بعصی کشورها مثل استراليا ايجاد شده بودند، ،آزاد کردن دارايی های بلوکه شده ايران، آزادی چند تن از زندانيان از هر دو طرف و... جاری شد. و اما مهمتر از همه در لحظه کنونی اينکه خطر افزايش درگيری با جهان غرب و احتمال وقوع جنگ از ميان رفت.   

حال اميدوارباشيم که با رفع خطر جنگ،کاهش بيشتر تشنج ها، افزايش تعامل با جهانيان و لغوکامل  تحريمها، فشارهای مضاعف بر مردم کشورمان کاهش پيدا کند. اگرچه آزادی نداريم، عدالت هم فعلأ در لابلای دستگاه های قضايی، نظامی و امنيتی گرفته تا بيت رهبری به گروگان گرفته شده، لااقل نان در سفره مردم باشد تا برای مبارزه در راه آزادی و عدالت توان و مجال پيدا کنند. اجرای برجام از اين منظر مبارک باد.

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.