زنان و انتخابات مجلس شورای اسلامی

بیش از صد سال است که زنان پيشرو ميهنمان دوشادوش مردان در مبارزه عليه استبداد و برای تامين آزادی و دمکراسی، در صحنه سياسی کشور حضور دارند. بدون حضور این "نیم دیگر"، روندها در کشورمان به گونه ای دیگر پیش می رفت. با اين وجود نصیب زنان در اين روند اندک بوده است.

اين امر را به طور بارز می توان در انقلاب بهمن و در طول حيات جمهوری اسلامی مشاهده کرد. زنان در روند انقلاب بهمن و تظاهرات ها ی خیابانی حضور گسترده داشتند. اما بعد از انقلاب نه تنها حق برابری زن و مرد تامين نشد، بلکه بیشتر آنچه را زنان پیش از انقلاب به دست آورده بودند، حکومت برآمده از انقلاب از آنان گرفت و زنان را هرچه بيشتر بی حقوق کرد.

اما زنان کشور ما به تحميلات جمهوری اسلامی تن ندادند و بە رغم شرایط دشوار پيگيرانه برای حفظ و افزودن بر دست آوردها و حقوق خود رزميدند و توانستند در اين و يا آن عرصه، رژيم را عقب نشاندد. زنان در سه دهه گذشته مبارزه خود را روی حقوق شهروندی و برابر حقوقی متمرکز کردند و از فضاهای موجود بهره گرفتند. فضای انتخاباتی از جمله آن ها بوده است.

زنان در انتخابات اخير فعالانه وارد کارزار انتخابات شدند و "کمپین تغییر چهره مردانه مجلس" را راه انداختند. فعالین جنبش زنان چند ماه مانده به انتخابات، نشست مطبوعاتی برگزار کردند و در آن  بر ضروزت افزایش سهم زنان در مجلس بە٣٠ درصد تاکید و برای تامین آن تلاش نمودند. سازمان دهندگان کمپين فعاليت خود را با سه شعار "من کاندیدا می شوم"،  "پنجاه کرسی برای زنان برابری طلب" و "کارت قرمز برای کاندیداهای زن ستیز"  آغاز نمودند. آن ها از زنان خواستند که در طیف گسترده ای خود را  نامزد نمایندگی مجلس کنند و برای کسب تعداد هرچە بیشتر کرسی های نمایندگی مجلس تلاش نمایند. در پی این فراخوان، بیش از ١٤٠٠ زن برای انتخابات دوره دهم مجلس ثبت نام نمودند. اما شورای نگهبان زن ستيز، کانديداهای زن را به طور گسترده رد صلاحيت کرد. تعدادی از زنان تائيد صلاحيت شده، در ليست های انتخاباتی از جمله در ليست "اميد" قرار گرفته و انتخاب شدند. اما معلوم نيست آن ها در مجلس آتی از حقوق زنان دفاع خواهند کرد و يا همچون نمایندگان زن دوره نهم مجلس به لوايح ضد حقوق زنان رای خواهند داد.

در لیست "اميد" نام ٨ زن به چشم می خورد که خیلی از آن ها حتی برای فعالین حقوق زنان نیز ناشناخته هستند. به گفته خانم زهرا ربانی املشی: " به صرف اینکه خانم هستند نه تایید می کنم نه رد می کنم....... مسئله این است که باید نمایندگانی باشند که به مساوات حقوق زن و مرد قائل و معتقد باشند. ما باید زن و مرد کارآمد وارد مجلس کنیم. اگر تصمیم بگیریم ٥٠ نماینده زن بفرستیم مجلس، ولی ضد زن باشند مثل بعضی نماینده های فعلی، که باید گفت صد رحمت به آقایان، چنین نمایندگانی مد نظر ما نیست (مصاحبه با راديو زمانه).

خانم ناهید توسلی يکی از فعالين کمپین در همین مصاحبه می گويد کمپین از هیچ‌کسی حمایت نخواهد کرد و توضیح می‌دهد: «از لیست ۳۰ نفره اصلاح‌طلبان، ۸ نفر زن هستند یعنی حدود۳۰ درصد و این از جهت آماری خوب است اما ما جز یکی دو نفر، بقیه این زن‌ها را اصلاً نمی‌شناسیم. آدم‌های شناخته شده و اکتیو در حوزه حقوق زنان نیستند و من امیدی ندارم که بتوانیم این دوره هم در مجلس صدایی داشته باشیم."

انتخابات مجلس با تمام فراز و نشیب ها و بیم ها و امیدهای خود به پایان رسید بدون آن که ارائه دهندگان ليست های انتخاباتی برنامه خود برای حضور در این انتخابات را مطرح کرده  باشند. اصلاح طلبان هم با حداقل ها پا به عرصه انتخابات گذاشتند و برنامه انتخاباتی ارائه ندادند تا مشخص شود که آيا در مجلس آتی برای تامين حقوق زنان تلاش خواهند کرد و يا از کنار آن خواهند گذشت. با اين وجود، اميد است که زنان راه يافته به مجلس از حقوق زنان دفاع کنند و دین خود را نسبت به رای دهندگان ادا نمايند.

زنان کشور ما تنها با تبعيض جنسيتی مواجه نيستند، مشکلات آن ها بيشمار است. در سال های گذشته ما شاهد فقیرتر شدن زنان سرپرست خانوار، افزایش زنان بی خانمان و کارتن خواب، پائین آمدن سن تن فروشی در بین دختران جوان و گسترش تبعیض علیە زنان در محیط های کار و ... بوده ایم. لازم است نمايندگان زن با مشکلات عديده ای که زنان کشورمان با آن ها روبرو هستند، تماس پيدا کنند و برای غلبه بر آن ها بکوشند.

افزودن نظر جدید