سیاستمداری بیسبالی

با توجه به نقشِ هنوز هم اساسی کوبای سوسیالیست به عنوانِ مدلی برای کشورهای آمریکای لاتین و شاید انقلابیون سوسیالیست در سراسر جهان سفر  اوباما به کوبا در یکشنبه ای که گذشت از اهمیت خاصی برخوردار می شود.

گزارش ذیل در واقع ترجمه ی گزارشی است که توسط کریستین مَسِنْ خبرنگار روزنامه ی پولیتیکن(۱) در واشینگتن نوشته شده است.


کوبایی های مهاجر در باره ی دیدار اوباما از هاوانا می گویند؛ این خیانت است.

در میامی، که شهر اصلی محل زندگی کوبائی های مهاجر در آمریکاست، روز یکشنبه تعدادی حدود دویست نفر بر علیه دیدار رئیس جمهور اوباما از کوبا تظاهرات صورت دادند. برادران کاسترو در محله کوبایی نشین شهر، هاوانای کوچک، که بسیارانی از ایشان، از کوبا گریخته اند، بسیار منفورند.

پیران محله سیاست اوباما نسبت به کوبا را خیانت ارزیابی می کنند. اما یک نظرسنجی، که توسط نیویورک تایمز انجام شده، نشان می دهد، که اکثریت آمریکائیان حامی سیاست اوباما بوده، و از قدم احتمالی بعدی نیز حمایت می کنند. رفع تحریم تجاری کوبا موردِ حمایت ۶۰ درصد از جمعیت کشور است.

اما رابطه با کوبا تبدیل شده به یکی از آن سئوالاتِ نمادین، که آمریکا را در امتداد خطوط احزابش به بخشهای متمایزی تقسیم می کند. در حالیکه دموکراتها عمدتاً حامی این دیدار هستند، ۵۵ درصد از جمهوریخواهان کاملا مخالف و فقط ۲۳ درصد از ایشان نظری خوش نسبت به این دیدار نشان داده اند.

 

هیچ تغییری انجام نشده

الینا رُس لِتینِن که عضو جمهوریخواه منطقه در کنگره، و متولدِ هاوانا است، در یک یادداشت خبری دیدار اوباما از کوبا را محکوم کرده و می گوید؛ "رئیس جمهور گفته بود، وقتی به کوبا سفر خواهد کرد، که حقوق بشر و آزادی برای مردم کوبا دستخوش تحول شده باشد. چنین اتفاقی واقع نشده است. در کوبا هیچ چیز تغییر نکرده است."

تِد کروز نماینده ی جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری، که فرزند یک کوبایی است، اوباما را متهم می کند به اینکه زندانیان عقیدتی حکومت کوبا را تنها گذاشته است.

کروز در پولیتیکو می نویسد؛ "زندانیان سیاسی، که در سیاهچالهای گسترده در تمام جزیره می پوسند، این پیام را خواهند شنید؛ هیچکسی به فکر شما نیست. شما با شکنجه گرانتان تنهائید. دنیا شما را فراموش کرده است. "

آنها نگرانند، که جاری شدن سیل دلار بسوی کوبا به تحکیم بیشتر حکومت کاسترو بینجامد.

 

سیاستمداری بیسبالی

اما در بین نسلهای جوانتر کوبائیهای مهاجر بسیارانی معتقدند، که سیاستِ منزوی کردن کوبا برای رهایی از کمونیستها به شکست انجامیده است. آنها امیدوارند، که سخنرانی امروز اوباما خطاب به کوبائیها اثرات مثبتی بوجود آورد.

فِلیسِ گوروردو ۳۳ساله از جمعیتِ "ریشه های امید" که حامی فعالیتهای جوانان در کوباست، به واشینگتن پست می گوید؛ "اوباما توانایی به تدریج تزریق کردن امید در دیگران را دارد. او دارای یک داستانِ شخصی جذاب برای به اشتراک گذاشتن با جوانان این جزیره است."

این دیدار به شدت تحت پوشش رسانه های آمریکایی ست، و بسیاری از کانالهای تلویزیونی استودیوهاشان را به هاوانا منتقل کرده اند.

علیرغم تفاوتهای بسیار این دو ملت یک علاقه ی مشترک را با هم قسمت می کنند؛ کوبائیها تقریبا کمی بیش از آمریکائیها دیوانه ی بازی بیسبال هستند. ستارگانِ بیسبالی فراوانی در طول زمان از کوبا به آمریکا گریخته اند، تا بتوانند کار حرفه ای را دنبال کنند.

مانند بازی تنیس روی میز که نقش ابزاری سیاسی در خدمتِ یخ زدایی از روابط بین چین و آمریکا را در دهه هفتاد میلادی بازی کرد، بسیارانی امیدوارند، مسابقه ی بیسبال بین تیم بیسبال حرفه ای آمریکایی و تیم ملی بیسبال کوبا و آقای اوباما در محل تماشاچیان این بازی، بتواند دیوار جدایی ها را پس از پنجاه سال در هم بریزد.

 

ترجمه توسط البرز

22 مارس 2016

 

***********************

منبع؛

۱-

http://politiken.dk/udland/ECE3126921/eksilcubanere-om-obamas-havana-besoeg-det-er-forraederi/

افزودن نظر جدید