3 دانشجوی دیگر از دانشگاه علامه، از تحصیل محروم شدند

این گزارش برای روزنامه "سرمایه" تهیه شده بود كه به دلیل محدودیت های جدید، امكان انتشار در این روزنامه را نیافت.

محرومیت ۳ دانشجوی دیگر از تحصیل، در دانشگاه علامه، در ادامه سیاست های انقباضی در دانشگاه ها

در ادامه سیاست های انقباضی دولت دهم در برابر فعالیت دانشجویان منتقد، كمیته انضباطی دانشگاه علامه طباطبایی، سه دانشجوی دانشكده علوم اجتماعی و ارتباطات را از تحصیل محروم و به طور مكتوب ورود آنان را به دانشگاه ممنوع اعلام كرد. این نخستین بار است كه این دانشكده به طور مكتوب ورود دانشجویان به دانشگاه را ممنوع اعلام می كند. این كار پیش از این به طور شفاهی انجام می شد.

همزمان شنیده می شود 3 دانشجوی دیگر نیز در دانشگاه تهران به همین ترتیب ضمن محرومیت از تحصیل، از ورود به دانشگاه و استفاده از امكانات علمی و پژوهشی مانند كتابخانه و تماس با اساتید محروم شدند.

هفته گذشته دانشگاه علامه طباطبایی با ریاست حجت الاسلام والمسلمین صدرالدین شریعتی، طی حكمی به سلیمان محمدی، امیر یعقوبعلی و پوریا پشتاره اعلام كرد كه به مدت یك ترم از تحصیل محروم هستند و حق ورود به دانشگاه را ندارد.

این برای اولین بار است كه در دانشگاه های كشور، دانشجویان به صورت رسمی و برای مدت یك ترم به دانشگاه ممنوع الورود می شوند.

دانشگاه علامه، به اتهام "اخلال در نظم دانشگاه" و "بر هم زدن امتحانات" ترم گذشته این دانشگاه، پس از انتخابات ریاست جمهوری، این دانشجویان را از تحصیل محروم كرده است درحالی كه به گفته این دانشجویان در جلسه بررسی اتهام در كمیته انضباطی، اصلا این دانشجویان "تفهیم اتهام" نشدند چه برسد به اینكه از خود دفاع كنند. همین طور این دانشجویان محروم از تحصیل ادعا می كنند تنها مستند پرونده شان گزارش شخصی معاونت دانشكده شان است و هیچ سند مكتوب یا مستندی بر این مدعا وجود ندارد.

او ضمن رد این ادعاها گفت:" این ادعاها دروغ محض است و من هیچ نامه یا گزارشی با چنین مضمونی علیه دانشجویان ننوشته ام".

برخی دانشجویان ادعا می كنند كه اخیرا نیز این معاونت دانشكده، گزارشی علیه شعارنویسی یكی از دانشجویان به حراست دانشكده نوشته است و دانشجویان نسبت به این اقدام او اعتراض دارند زیرا این دانشجویان معتقدند كه در محیط دانشگاه، تنها وظیفه "حراست" است كه به امور اینچنینی رسیدگی كند نه یك مقام علمی.

پیش از این هم سلیمان محمدی، دبیر سابق شورای صنفی دانشكده علوم اجتماعی و ارتباطات به مدت 3 ترم از تحصیل محروم و به صورت غیر رسمی _ غیر مكتوب_ به دانشگاه ممنوع الورود شده بود.

امیر یعقوبعلی هم به مدت 3 ترم از تحصیل معلق شده بود. حكم صادره برای این دانشجویان قطعی است امكان تجدید نظر در آن وجود ندارد. اخبار رسیده مبنی بر این است كه همزمان با این دانشجویان 18 نفر دیگر هم به كمیته انضباطی دانشگاه علامه طباطبایی احضار شده بودند. برخی از دانشجویان محروم شده از تحصیل دانشگاه علامه طباطبایی تنها 9 یا 10 واحد از درسشان باقی مانده است.

اصلا به دانشگاه نیا اما امتحان بده

سلیمان محمدی، در مورد چگونگی شكل گیری این پرونده، اتهام و محكومیت نهایی خود می گوید:" در سال 86 پس از آنكه چند بار به طور غیر قانونی از سوی دانشگاه "تعلیق و ممنوع الورود به دانشگاه" شدم، به دیوان عدالت اداری شكایت كردم و دیوان به نفع من رای داد و اما با وجود حكم مكتوب دیوان عدالت اداری، رییس دانشگاه همچنان به من اجازه ورود به دانشكده را نداد. دفعه بعد به همراه مامور اجرای احكام به دانشگاه رفتم اما باز هم از سوی رییس دانشكده، اجازه ورود نیافتم. طبق قانون، اگر فرد یا دستگاهی از اجرا یا تابعیت از حكم دیوان عدالت اداری، سر باز زند، باید 2 سال از خدمت انفصال یابد اما می بینیم كه آقای شریعتی هنوز بر كرسی خود تكیه زده است".

سلیمان محمدی، این دانشجوی رشته ارتباطات دانشكده علوم اجتماعی كه تنها 9 واحد از دروس او برای فارغ التحصیلی باقی مانده است، ادامه داد:" بعد از این رییس دانشگاه از من شكایتی به دیوان عدالت اداری كرد كه مستندات این شكایت مبتنی بر نوشته هایی در وبلاگم بود. با این همه حكم نهایی دیوان عدالت، همسو با نظر رییس دانشگاه علامه طباطبایی و علیه من صادر شد. در نتیجه من بار دیگر برای 3 ترم متوالی از تحصیل محروم و از ورود به دانشگاه، محروم شدم."

این برای نخستین بار است كه یك دانشجو به دلیل محتویات انتقادی وبلاگش، مورد اتهام قرار می گرفت.

امیر رئیسیان وكیل سلیمان محمدی نیز گفت:" ما نمی توانیم در مورد یك سیاست واحد كه به نظر می رسد در دیوان عدالت اداری در مواجهه با پرونده های دانشجویان شاكی، وجود دارد، قضاوت كنیم. اما می توانیم بگوییم كه طی 4 سال گذشته تقریبا هیچ حكمی در این زمینه به نفع دانشجویان و علیه دانشگاه ها از سوی این دیوان صادر نشده است و یا بسیار انگشت شمار بوده است".

این دانشجو كه گویا بیشتر سال های تحصیل خود را " ممنوع الورود" و "معلق از تحصیل" بوده است، در مورد حكم اخیر دانشگاه می گوید:" امسال و بعد از آنكه 3 ترم تعلیقی خود را در بیرون از دانشگاه گذراندم، بالاخره به دانشگاه رفتم اما بار دیگر دانشگاه مرا احضار كرد و به من گفتند كه" بهتر است اصلا به دانشگاه نیایی و لزومی ندارد سر كلاس حاضر شوی، برو و فقط سر امتحان ها به دانشگاه بیا". من هم قبول كردم. تا اینكه حادثه حمله به كوی دانشگاه بعد از انتخابات دور دهم ریاست جمهوری، پیش آمد. عملا امتحان های دانشگاهی كنسل شده بود و من هم مثل بقیه امتحان ندادم. حدود یك ماه بعد، در تابستان احضار شدم و گفتند كه متهم به " اخلال در نظم دانشگاه و ایجاد وقفه در برنامه های دانشگاه" شده ای. نكته جالب اینكه استناد آنها به روزی است كه من اصلا در آن روز در دانشگاه حضور نداشتم و رییس حراست هم بارها به این نكته تاكید و نظر مرا تایید كرده است كه اصلا در روزی كه آنها به من اتهام وارد كرده اند، من در دانشكده حضور نداشته ام. اما متاسفانه گوش كسی بدهكار نیست و من طبق حكمی كه اخیرا دریافت كرده ام، برای باری دیگر از ادامه تحصیل محروم و ممنوع الورود به دانشگاه شده ام".

در جلسه تفهیم اتهام، نه متهم شدیم و نه دفاع كردیم

اگرچه به نظر می رسد سوابق "تعلیقی" فردی چون سلیمان محمدی، در دریافت حكم اخیرش، بی تاثیر نباشد اما دریافت حكم مشابهی برای پوریا پشتاره، دانشجوی ترم 4 "برنامه ریزی اجتماعی" همین دانشكده غیر منتظره به نظر می رسد زیرا او پیش از این "تعلیق" نشده بود اما به قول خودش بارها، ممنوع الورود شده بود.

او می گوید:" به نظر می رسد كه دانشگاه علامه طباطبایی در "ممنوع الورود" كردن دانشجویان، از بقیه دانشگاه ها، فعال تر عمل می كند چون عموما دانشجویان فعال صنفی یا سیاسی نمی دانند كه صبح به صبح كه به دانشكده می روند، از سوی حراست، ممنوع الورود هستند یا نه؟! در اتاق حراست دانشكده علوم اجتماعی علامه، یك فهرست نصب شده كه در آن هر روز اسامی افراد ممنوع الورود درج می شود. یك بار من و امیر یعقوبعلی خواستیم تا اداره آموزش دانشكده برویم، اداره حراست دانشكده، یك مامور همراه ما فرستاد كه تا آخر ما را همراهی كند. انگار كه ما خرابكار یا ... هستیم. در حالی كه دانشگاه، خانه ماست و هیچ مرجع قانونی طبق قوانین كمیته انضباطی حق ندارد با ما چنین رفتاری بكند".

پشتاره ادامه داد:"حتی جلسه بررسی اتهامات ما در كمیته انضباطی كه قرار بود طبق قانون، اتهامات به ما وارد و ما از خود دفاع كنیم، بیشتر به جلسه شوخی و خنده گذشت و رییس حراست، حتی یك سوال درباره اتهامات ما، از ما نپرسید و بیشتر در مورد سوابق ما و دانشجویان دیگر محروم از تحصیل سوال كرد. در نتیجه ما اصلا نفهمیدیم كه متهم به چه و محكوم به چه هستیم؟!"

دانشجویان از حقوق قانونی خود دفاع می كنند

عبدالفتاح سلطانی، حقوقدان و وكیل دانشجویان، ضمن غیر قانونی خواندن برخی مفاد آیین نامه شورای عالی انقلاب و شیوه نامه كمیته انضباطی كه شرایطی را برای "تعلیق" دانشجویان یا "ممنوع الورود" كردن دانشجویان فعال سیاسی و صنفی فراهم كرده است، گفت:" این دو منبع قانونی اجازه داده است كه رییس دانشگاه در شرایطی خاص، دانشجویان را به دانشگاه ممنوع الورود كند كه این دو مرجع قانونی، در تضاد با اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هستند كه حق تحصیل را برای آحاد ایرانیان، مانند حق پوشاك و حق خوراك،از حقوق اولیه و حیاتی تلقی كرده اند".

سلطانی در ادامه گفت:" اما همین دو مرجع قانونی، دارای مفادی به نفع دانشجویان فعال سیاسی و صنفی است كه متاسفانه از سوی برخی دانشگاه ها رعایت نمی شود. این نوع نگاه، همان نگاه غلطی است كه منجر به این می شود كه در دانشگاه ها برخورد با دانشجویان فعال سیاسی و صنفی بسیار شدیدتر و سخت تر از برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر و معتادان در دانشگاه یا افراد خاطی در زمینه مسائل اخلاقی است. هم اكنون دانشجویان معتاد و قاچاقچی با درگیری بسیار كمتری در دانشگاه رفت و آمد و به افعال مجرمانه خود ادامه می دهند. در حالی كه دانشجویان فعال سیاسی و صنفی، طبق قوانین اساسی جمهوری اسلامی، از حقوق سیاسی و صنفی و اجتماعی خود دفاع می كنند".

امیر یعقوبعلی نیز از دیگر دانشجویان محروم از تحصیل و ممنوع الورود به دانشگاه است كه از احكام صادر شده علیه خود، شكایت دارد اما نمی داند كه این بار شكایتش را به كجا ببرد. امیر یعقوبعلی، دانشجویی كه حدود 40 واحد درسی او باقی مانده است، پیش از این 3 بار حكم تعلیق دریافت كرده بود.

این 3 دانشجو به احكام صادر شده از سوی كمیته انضباطی، اعتراض دارند و آن را احكامی غیر مستند و مبتنی بر حدسیات دانستند و گفتند:" ما تا به حال ماه ها و سال های زیادی را برای رسیدن به "حق تحصیل" خود تلاش كرده ایم و هر چند سال دیگر هم كه لازم باشد برای رسیدن به این حق قانونی خود، تلاش خواهیم كرد و به این نحوه نگاه پلیسی به فضای دانشجویی اعتراض خواهیم كرد".

منبع: 
خبرنامه گویا

افزودن نظر جدید