دعوت از ناظران بین‌المللی دانشگاهی برای حضور در محاکمه‌ی «دانشگاهیان طرفدار صلح» در استانبول ۲۲ آوریل ۲۰۱۶

دوستان و همکاران عزیز،

چهار تن از همکاران ما ـ استادان عذرا مونگان گورسوی، مِرال کامچی، کیوانچ اِرزوی و مظفر کیا ـ به اتهام تبلیغات تروریستی بر اساس ماده‌ی ۲/۷ قانون ضدتروریسم از مارس ۲۰۱۶ در بازداشت و در انتظار محاکمه به سر می‌برند.

کیفرخواست رسمی به فراخوان اصلی با عنوان «ما شریک این جنایت نخواهیم بود» به تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۱۶ و نیز بیانیه‌ی مطبوعاتی که این چهار تن در روز ۱۰ مارس ۲۰۱۶ خواندند، ارجاع کرده است. دانشگاهیان طرفدار صلح این بیانیه‌ی مطبوعاتی را منتشر کردند تا توجه را به گستره‌ی سرکوب علیه امضاکنندگان فراخوان پس از انتشار آن جلب کنند، به‌ویژه به تحقیقات انضباطی، اخراج‌ها، استعفاهای اجباری و پیگردهای قانونی. اینک، خطر زندان از ۱.۵ سال تا ۷.۵ سال این چهار تن را تهدید می‌کند.

در عین حال که امکان آزادی همکاران ما از زندان در نخستین جلسه‌ی محاکمه وجود دارد و می‌تواند نشانه ای برای ادامه‌ی محاکمه تعیین کند، رئیس جمهور رجب طیب اردوغان به تازگی اعلام کرده است که همکاران ما بایستی «در سراسر محاکمه در زندان بمانند» زیرا «مقصر» هستند.

اما درخواست صلح جرم نیست!

روز ۲۲ آوریل ۲۰۱۶ (۳ اردیبهشت ۱۳۹۵)، نه‌تنها چهار همکار ما بلکه آزادی بیان در ترکیه مورد محاکمه قرار می‌گیرد! زیرا، محاکمه‌ی روزنامه‌نگاران اِردِم گول و جان دوندار نیز برای همان روز مقرر شده است. ما با همه‌ی کسانی که صدای‌شان را به‌خاطر صلح و دمکراسی بلند می‌کنند اعلام همبستگی می‌کنیم، زیرا ما نیز در همین رویا و خواست سهیم هستیم!

بنابراین، از ناظران بین‌المللی دعوت می‌کنیم در جلسه‌ی نخست محاکمه در ساعت ۲ بعدازظهر روز ۲۲ آوریل ۲۰۱۶ در شعبه‌ی ۱۳ دادگاه عالی کیفری، دادسرای چاغلایان، استانبول حضور یابند. حضور شما در دادگاه نه‌تنها نشانه‌ی قدرتمند پشتیبانی از صلح، دمکراسی و آزادی بیان در ترکیه است بلکه تأثیر مثبتی بر عادلانه بودن محاکمه خواهد داشت.

در همبستگی،

دانشگاهیان طرفدار صلح

  •  
  •  

 

منبع: 
جنبش جهانی حقوق بشر

افزودن نظر جدید