نخستین جایزه ادبی کتاب کردی «ابراهیم یونسی»

نخستین جایزه ادبی کتاب کردی 'ابراهیم خان یونسی' بعد از سه روز برگزاری در شهر بانه، با حضور جمع کثیری از علاقمندان و مهمانان از نقاط مختلف کشور و کردستان عراق، چهارشنبه شب با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد. این همایش در پنج پانل برگزار شد و در هر پانل آثار ارسالی در بخش های رمان، شعر، داستان، نقد و ترجمه توسط داوران هر بخش نقد و کاستی ها و ضعف های هر بخش به صورت کلی تحلیل و بررسی می کردند.

برای شرکت در این همایش از ١٤٧ اثر ارسالی از ایران ١٠٩ اثر و از ٢٠٠ اثر ارسالی از اقلیم کردستان ١٣ اثر به مرحله داوری راه پیدا کردند.
در پایان این همایش از بهترین های هر بخش که به تایید هیات داوران در بخش مربوطه رسیده بود با اهدای لوح تقدیر و تندیس ویژه ابراهیم خان و جایزه نقدی، تقدیر شد.
در این مراسم به انتخاب هیات داورن در بخش ترجمه به ترجمه کتاب 'کلیله و دمنه' اثر محمد قاضی لوح تقدیر، تندیس ویژه ابراهیم خان و جایزه نقدی تعلق گرفت.
در بخش ترجمه هم از کتاب 'نردبانی از غبار' اشعار بختیار علی و ترجمه عباس محمودی و 'عاشق' اثر مارگارت دوراس و ترجمه کافیه جوانرودی تقدیر شد.
داوران این بخش دکتر رحمان ویسی، امید ورزنده، رضا شجیعی، احمد ملاخ و دکتر نزند بیگخانی بودند.
در ادامه این همایش در بخش رمان به اثر برگزیده 'بالندەی بریندار، ماسی سەرسام' اثر فرخ نعمت پور لوح تقدیر، تندیس ویژه ابراهیم خان یونسی و جایزه نقدی اهدا شد.
داوران بخش رمان نیز عبدالله کیخسروی، دکتر محمد رحیم احمدی و رحیم عبدالرحیم زاده بودند.
در بخش داستان کوتاه نیز به اثر ' کێ له من و ڤیرجینیا ولف دەترسێت' به قلم پری کریمی نیا و 'پاسای ته نیایی' به طور مشترک جایزه نقدی لوح تقدیر و تندیس ویژه ابراهیم خان اختصاص داده شد.
داوری ویژه این بخش نیز با دکتر محمد رحیمیان و جبار جمال محمد غریب بودند.
در بخش تحلیل و پژوهش نیز کتاب 'مەسەلەی سماییل ئاغا سمکو' به نویسندگی احمد چوپانی و 'لێبوورده یی' به نویسندگی خالد علیزاده به طور مشترک جایزه نقدی، لوح تقدیر و تندیس ویژه جشنواره ابراهیم یونسی را از آن خود کردند.
داوران بخش تحلیل و پژوهش هم دکتر مسعود بیننده، دکتر کمال خالق پناه و دکتر رهبر محمود زاده بودند.
در بخش شعر نیز به سه اثر برگزیده 'پەیکرتاش' به قلم بهمن حبیبی، 'بەرد' به قلم فریدون ارشدی و 'عەکسێکی تەواو قەد له مردنم' به قلم جمال ملایی تندیس ویژه جشنواره ابراهیم خان، لوح تقدیر و جایزه ویژه تعلق گرفت.
داوران بخش شعر هم هاشم احمد سراج، یونس رضایی و رضا علیپور بودند.
در این آیین در بخش ادبیات داستان کودک به انتخاب هیات داوران 'بیری زستان' به قلم سروه خرم و در بخش شعر کودکان شعر 'فڕی فڕی' اثر سۆران حسینی لوح تقدیر، جایزه نقدی و تندیس جشنواره اختصاص یافت.
همچنین در بخش کودکان نیز اثر 'دیلاله' به نویسندگی اوین میکایلی به انتخاب هیات داوران رسید. 
اولین جایزه ادبی در بخش وتار به انتخاب هیات داوران به وتار 'کارشناسی جنبش کرد از دیدگاه ابراهیم یونسی' به قلم خالد توکلی تعلق یافت. 
دکتر ابراهیم یونسی در ١٢ خرداد سال ١٣٠٥ از خانوادەای خان زاده در بانه به دنیا آمد و در ٢٣ بهمن سال ١٣٩٠ بر اثر بیماری آلزایمر زندگانی را وداع گفت.
وی در زمان حیات بیش از ٩٨ اثر ارزندە را ترجمه و نوشته است و آثار بسیار از نویسندگان بزرگ جهان را به زبان فارسی ترجمه کرده است.
مهمترین آثار یونسی 'مادرم دو بار گریست، گورستان غریبان، دعایی برای آرمین، خوش آمدی و داده شیرین' است و همچنین کتاب کردها، عرب ها و ترک ها اثر سیسل جی ادکوندزه، طوفان اثر ویلیام شکسپیر و داستان دو شهر اثر چارلز دیکنز را ترجمه کرده است.

 

افزودن نظر جدید