سمینار بررسی نونگاشته ها و نويافته ها پيرامون تاريخ جنبش فدائی

نگاه و جايگاه حميد اشرف در دوام سازمان چریک های فدائی

 

در چهلمین سالگرد جان باختن حمید اشرف و گروهی از موثرترین کادرهای سازمان چریک های فدائی خلق و در چهل و پنجمين سال پایه گذاری آن سازمان، سمیناری در شهر کلن برگزار می شود. در اين سمينار صاحب نظران و پژوهشگران نونگاشته ها و نويافته ها پيرامون تاريخ جنبش فدائی را عرضه می کنند. سمينار به زندگی، نگاه و جايگاه حميد اشرف در دوام سازمان چريک های فدائی خواهد پرداخت.

بخش اول سمينار

١. حميد اشرف: زندگی، توانمندی ها و ديدگاه ها

٢. انوش صالحی

"معرفی حماسه سیاهکل اثر حمید اشرف"

"تاریخ نگاری جنبش فدائی و سهم حمید اشرف در روند آن"

٣. دکتر سیاوش رنجبر دائمی: استادیار تاریخ ایران در دانشگاه منچستر بریتانیا 

"كشورهاي غربی و جنبش فدائی: گزارش يافته های تازه"

٤. دکتر سعيد شمس: استاد جامعه‌شناسی، دانشگاه‌ سوران، کردستان، عراق" 

"اسم شب، سياهكل": ويژگی ها و اهميت روايت انوش صالحی  

٥. دکتر علیرضا بهتوئی: استادیار جامعه شناسی در دانشگاه استکهلم سوئد 

"در باره تاریخ نویسی جنبش چپ ایران، نمونه "ادیسه چریکی" نوشته دکتر پیمان وهاب زاده"

بخش دوم سمينار

در بخش دوم  سمينار به گوشه هائی از تاريخ جنبش فدائی و به زندگی، مبارزات و نقش حميد اشرف در دوام سازمان چريک های فدائی پرداخته می شود.

اطلاعات تکميلی در بروشور سمينار درج خواهد شد.  

زمان برگزاری سمینار

سمينار، یکشنبە، روز سوم ژوئيه ٢٠١٦ (١٣ تير ١٣٩٥)، از ساعت ١٤ تا ١٩ برگزار می شود.

محل برگزاری سمينار

Internationales Zentrum der Caritas

Zülpicher Str. 273B, 50937 Köln

شماره تماس:

0049-176-29871862 

هیئت برگزارکننده سمينار

٦ ژوئن ٢٠١٦ (١٧ خرداد ١٣٩٥)

 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

دومین خبر برگزاری " سمینار بررسی نونگاشته ها و نويافته ها پيرامون تاريخ جنبش فدائی" نیز چون خبر اول مسرت بخش است. برای سمینار آرزوی موفقیت دارم. آشکار شد در اين سمينار پژوهشگران نونگاشته ها و نويافته ها پيرامون تاريخ جنبش فدائی را عرضه خواهندکرد. ضمنا مقرر شده سمينار به زندگی، نگاه و جايگاه رفیق کبیرحميد اشرف در دوام سازمان چريک های فدائی بپردازد. ترکیب و تیتر سخنرانان سمینار حاکی از آن است که آنان جنبش فدائی و حمید اشرف اسطوره چریک فدائی را نه از طریق دیده های خویش بلکه با روایت و نقل قول های دیگران را تبیین خواهند کرد که این را نویافته نمی گویند. البته از میان سخنرانان شاید دکتر اردشیر بهتوئی می تواند تا حدودی با نقل نویافته ای از یادمانده های مریم سطوت - اگر گفته باشد – رفیق کبیرحمید اشرف را معرفی کند؛ چون اردشیر جوان در اوان انقلاب از اعضا سازمان جوانان سازمان مان بود و هم حوزه مریم سطوت نیز. بهر صورت این ترکیب قادر به نویافته های ناگفته نخواهد بود و تکراری است که بیشتر مصرف رسانه ای دارد و جان کلام کارکرد جنبش مبارزه مسلجانه را ادا نکند. ولی اگر اعضا در شرف اعزام به خانه تیمی – در آن روزها - نظیر رفقا عباس هاشمی و عبدالرحیم پور، مهدی سامع بخواهند، می توانند به سهم خود تاثیر نگاه و نقش رفیق کبیر حمید اشرف در دوام جنبش چریکیسم را نقد و بررسی کنند. سمینار همچنین می باید امکان کارآمدی یا عدم کارآمدی مشی چریکیسم و تائید یا رد تردیدها در این خصوص را روشن کند. بدین ترتیب در صورت تحقق اهداف سمینار، آنگاه می شود گفت توانسته اند نوری بر زوایای گوناگون نظری، سیاسی و سازمانی سچفخا بتابانند. ضمنا اگر سمینار از مسائلی نظیر گفتگوی ایرج مصداقی با پرویز معتمد و پدیده ای ای که مریم سطوت از بنام" عشق در خانه های تیمی " یاد کرده رونمائی کنند و توضیحات لازم برابر اسناد سازمانی آن روزگاران را بیان کنند، بی آنکه قصد توجیه داشته باشند؛ این ها در جای خود عالی خواهند بود و باعث روشنگری اذهان علاقمندان جنبش فدائی و سچفخا می شود. الیته عالیتر خواهدشد اگر شبهات پیرامون قتل عبدالله پنجه شاهی، موضوع چگونگی کشته شدن ارژنگ و ناصر شایگان شام اسبی و دیگر ابهامات جنبش فدائیان را به چالش کشانده تا نکات اتهامی را از سیمای رفقای ارزشمند مبارزه مسلحانه برطرف سازد.

آقای هاشم
نمیدانم شما چگونه بدون اينکه اطلاع داشته باشيد چنين حکمهائی را از قبل در مورد سمينار صادر میکنيد: "هر صورت این ترکیب قادر به نویافته های ناگفته نخواهد بود و تکراری است که بیشتر مصرف رسانه ای دارد". حداقل اطلاعيه را دقيق میخوانيد. در اطلاعيه از اثر حميد اشرف نام برده شده است. اين کتاب نويافته است. تا کنون اطلاعی از اين کتاب وجود نداشت. انوش صالحی در مورد اين کتب که در حال چاپ است صحبت خواهد کرد. چرا بدون اطلاع از قبل چنين حکمهائی صادر میکنيد؟

" یکی از برگزارکنندگان" به رسم رفاقت سلام
شما چنان برآشفته شده ای که " یکی از برگزارکنندگان " را با عجله نوشته ای " یکی از برگزارکنندگام" ؛ کاش اسامی برگزارگنندگان سمینار اعلام می شد، اینکه کاری ندارد. در ضمن من حکم صادر نکرده ام. نگرانی خود را بیان کردم. وقتی اسامی برگزارکنندگان مشخص نیستند، ولی هویت و موقعیت سیاسی سخنرانان از جمله انوش صالحی اعلام می شوند. خواننده علاقمند به تاریخ جنبش فدائی و قهرمانان اسطوره ای از جمله رفیق کبیر حمید اشرف در دو وضعیت قابل بررسی است. وضعیت نخست این است که علاقمند انوش صالحی را نمی شناسد و آثار او در مورد شخصیت های مبارزه مسلحانه نخوانده تا به کنه ذهن او نسبت به چپ فدائی را ببرد. در وضعیت دوم هم علاقمندانی هستند که رزومه پژوهشگر 51 ساله را می دانند و بر زوایای تاریک و روشن او آگاه هستند که مثلا "انوش صالحی" هیچگاه عضو تشکیلات چپ و فدائی نبوده مضاعف بر این او برای "بازنگری" در تاریخ چریکهای فدایی خلق از سخنرانان سمینار آمستردام است. وی قرار است به شهره شود پس به خصلت سخت کوشی و باریک بینی و دقیق شخصیت های چپ فدائی آراسته می شود. نگاه سریع به نوشته های انوش صالحی می اندازم اولین کار "مهم" انوش صالحی هرچند از تازگی برخوردار نبود ولی او ضمن سر هم بندی دروغ های جدیدی در مورد زندگی صمد بهرنگی دومین کار "مهم" انوش صالحی یعنی انتشار کتاب "راوی بهاران" در مورد رفیق کرامت دانشیان بود. بدون بررسی جزئیات کار صالحی غنوان می کنم که تمامی تالیفات صالحی - بجز مقاله مربوط به بیژن جزنی - همگی حکایت از این دارند که در آثارش جای پای هتک حرمت شخصیت های سیاسی چپ و فدائی نظیر صمد بهرنگ، کرامت دانشیان و مصطفی شعاعیان قابل رویت و تعمق است؛ البته مقاله وی در مورد رفیق بیژن جزنی بار ایجابی داشته و متفاوت از دیگر تالیفات سلبی انوش صالحی است . براساس پایندی به پرهیز از نیت خوانی و دوری از پیشگوئی منتظر نگاه انوش صالحی به رفیق حمید اشرف می مانم. ولی نمی توانم نگران نباشم که وی بنابه روش کار تالیفی باسرهم بندی کردن یک سری روایت های دست چندم یا غیرمستند را با سایر ترهات منتشره در خصوص رفیق حمید اشرف نباشم. امید که چنین نیز نشود. بنابه گفته انوش صالحی " اکبر معصوم بیگی که در سالهای آغازین تالیف کتاب اسم شب سیاهکل " دستی داشته ؛ " دوستی که نسخ های نایاب از "حماسه سیاهکل" اثر حمید اشرف را در اختیارش گذاشته و علی پاینده هم نیز کمک حالش بوده. ولی نمی شد این آقای پژوهشگر که به قول ماهرویان، " کافی بود نامی از کسی که زمانی شعاعیان را می‌شناخته پیش صالحی برده شود و او پیش از همه فرد مورد نظر را ملاقات نکرده و با ضبط صوتش کل اطلاعات موجود درباره شعاعیان را از او بیرون نکشیده باشد". قطعا انوش صالحی نام رفقائی چون عباس هاشمی، مهدی سامع را می دانسته که اینان به اندازه لازم و حتی کافی در مورد حماسه سازی فدائیان بویژه حمید اشرف گفتنی های بسیار داشته اند تا به انوش صالحی بگویند تا باریک بینی و سطح سندیت پزوهشگریش دوصد چندان شود.

به رسم رفاقت سلام به هاشم!
بررسی جنبش فدائی از هر زاویه و منظری که از سوی محققین و پژوهشگران علاقمند به تاریخ چپ ایران صورت میگرد، قابل توجه است بی آنکه مورد ارزش گذاری قرار گیرد. طبیعتاً این حق را نیز بایستی برای خوانند در نظر داشت که بتواند آثار ایشان را مورد نقد و کنکاش قرار دهد تا حصول تمامی این تلاشها هرچه بیشتر بتواند علاقمندان به جنبش چپ بطور عام و جنبش فدائی بطور خاص را ارضاء سازد. عطش سیری ناپذیری من به تاریخ جنبش فدائی من را بر آن داشته است تا هرچه را که میخوانم و یا می شنوم را در تعقل خود به نقد بگیرم و آن را هر آنگونه که نقل می شود نپذیرم. ناگفته نماند بخشی از هر تاریخ مدون شده همواره برگرفته از خاطرات شفائی در ارتباط با موضوع مطروحه از سوی راوی می باشد. مطمئناً می دانید که این نوع تاریخ نویسی فاقد هر نوع پایه علمی است و نمیتواند مورد استفاده چندانی از سوی دیگر پژوهشگران قرار گیرد و فقط اعتماد به نویسنده و راوی آن اتفاق میتواند در پذیرش آن نوشته بسنده گردد. در پایان خوشحال میشوم اگر شما به قول معروف دستی بر آتش داشته اید و در شکل گیری جنبش فدائی نقش بازی کرده اید، با داده های خود در پوشش یک خاطره و یا جستاری از جنبش چریکی، من و دیگر تشنگان آگاهی به این جنبش را حداقل کمی سیراب سازید.
با سپاس
خسرو میرمالک ثانی