دومین گرامی داشت روز آزادی بیان

باز هم می گوئیم اگر هزاران بار به بندمان کشند و به تیغمان کشند…

به نام آزادی، به نام بیان آزادنه عقیده و تفکر، به یاد تمام کسانی که بر سر عقیده پایمردی کردند و تیغ کینه را به جان خریدند…

آه اگر آزادی سرودی می خواند

کوچک

کوچکتر حتی از گلوگاه یک پرنده

امسال 18 آبان، که مصادف با صدور حکم ننگین اعدام برای دكتر هاشم آقاجری است و نام روز آزادی بیان بر آن نهاده شده است، در حالی فرا می رسد که دیگر صحبت از اعدام یک فرد و اعتراض به آن نیست بلکه این بار ملتی در اعتراض به فجایعی که در چند ماه گذشته روی داده است به اعتراض برخواسته است و با تمام کشتارها، تهدیدها و در بند کشیدنها هنوز از پای ننشسته است. امسال در حالی به روز آزادی بیان می رسیم که دیگر تقدیر از یک نفر یا یک گروه و جمعیت به واسطه تلاش در راه آزادی بیان منعکس کننده تمام واقعیت نيست.

به راستی در حالی که حداقل چهار هزار نفر به خاطر اعتراض به نتایج انتخابات به زندان می افتند چه کسی می تواند سمبل تلاش در راه آزادی باشد؟ با این وجود به رسم سال گذشته و پس از بررسيهاي فراوان و واكاوي حوادث يك سال گذشته، دفتر تحکیم وحدت اعلام می دارد که نظر به حوادث و وقایع یک سال گذشته به خصوص حوادث پس از انتخابات و تلاشهای فراگیر گروه های مختلف در راه نهادینه سازی آزادی بیان به رسم احترام به تلاشهای مردان و زنان این مرز و بوم به یادی از کنشگران و تلاشگران راه آزادی در بخش های مختلف اکتفا می نماییم:

ضمن تقدیر از اساتیدی که در طول یک سال گذشته به حمایت از آزادی بیان پرداخته اند، بر خود لازم می دانیم از تلاشها و زحمات ده ها نفر از اساتید محترمی که به واسطه تلاشهای آزادیخواهانه خود پس از انتخابات بازداشت شدند تشکر کنیم. در این میان از دکتر محسن میردامادی، عبدالله رمضان زاده و داوود سلیمانی، اساتید محترم دانشگاه تهران، که همچنان در زندان به سر می برند یاد می کنیم.

در بخش نویسندگان و هنرمندان ضمن تقدیر از کلیه نویسندگان و هنرمندانی که در راه آزادی بیان و بسط فرهنگ و هنر منتقدانه تلاش می نمایند، وظیفه خود می دانیم از تلاشها و زحمات تمام هنرمندان و نویسندگانی که در ماه های اخیر به رغم هجمه های ناجوانمردانه حاضر به سکوت در برابر فجایع اخیر نشدند، به ویژه استاد شجریان، سرکار خانم معتمد آریا و آقای جعفر پناهی تشکر نماییم.

در بخش فعالین عرصه اطلاع رسانی ضمن تشکر از کلیه روزنامه نگاران و وبلاگ نویسانی که برای بسط آزادی بیان و دفاع از حقوق شهروندی تلاش می نمایند و با یادی از ده ها نشریه، هفته نامه و ماهنامه که به دلیل فعالیتهای آزادیخواهانه شان توقیف شده اند وظیفه خود می دانیم یادی کنیم از بیش از 100 روزنامه نگاری که در ماه های اخیر دستگیر شده اند و تعداد زیادی از آنها از جمله دکتر احمد زیدآبادی، بهمن احمدی امویی، سعید لیلاز که همچنان پس از چندین ماه در زندان به سر می برند.

با یادی از فعالین نهادهای حقوق بشری بر خود لازم می دانیم از تلاشهای کلیه وکلای مدافع فعالین سیاسی و مدنی آقایان دکتر شریف، دکتر مولایی، دکتر نیکبخت، دکتر پوربابایی و به ویژه آقایان دکتر دادخواه و دکتر سلطانی و همچنین آقای عمادالدین باقی و سایر عزیزانی که به واسطه دفاع از قربانیان نقض حقوق بشر و آزادی بیان متحمل سختیهای بیشماری شده اند، قدردانی نماییم.

در بخش دانشجویی وظیفه خود می دانیم یادی نماییم از تلاشهای هزاران دانشجو که در دانشگاه های مختلف کشور به جرم ابراز عقیده و دفاع از آزادیهای آکادمیک، دموکراسی و حقوق بشر با بازداشت و انواع محرومیتهای تحصیلی و رفاهی رو به رو شده اند و همچنین یادی نماییم از دانشجویان در بند مجید دری، ضیاء نبوی، پیمان عارف و ... همچنین بر خود واجب می دانیم یاد شهدای دانشجو که در حوادث پس از انتخابات در کنار دیگر هموطنانمان آزادیخواه مان مظلومانه به تیر کین بدخواهان گرفتار آمدند، گرامی داریم.

در میان فعالین سیاسی و مدنی ضمن تقدیر از کلیه کسانی که در سالهای اخیر با سخنرانیها، مقالات و اعلام مواضع خود حامی آزادی بیان بوده اند، وظیفه خود می دانیم یادی نماییم از اعضای نهضت آزادی، سازمان مجاهدین انقلاب، کارگزاران سازندگی، مجمع روحانیون مبارز و ... به ویژه بیش از 30 عضو جبهه مشارکت و 5 عضو سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار دفتر تحکیم وحدت) که تعدادی از آنها، از جمله آقایان احمد زیدآبادی، محسن صفایی فراهانی، مصطفی تاج زاده، عبدالله مومنی و ... مدتهاست در زندان به سر می برند.

در میان فعالین جنبشهای مدنی وظیفه خود می دانیم یادی نماییم از فعایتهای خیل کثیری از فعالین جنبش زنان، معلمان (آقای جعفر ابراهیمی)، کارگران و اقوام (آقای سعید متین پور) که در طول یک سال اخیر بسیاری از آنها به زندان افتادند وهمچنان از تلاشهای خود فرو گذار نکرده اند.

در نهایت با عنایت به مواضع روشنگرانه و شجاعانه آیات عظام منتظری، صانعی و بیات و همچنین آقای مهدی کروبی و مهندس میرحسین موسوی که در حوادث پس از انتخابات به حق سکوت ننمودند و همه سختیها را به جان خریدند، بایستی تقدیر و تشکر ویژه ای از هزاران زن و مرد این مرز و بوم که در اعتراض به فجایعی که در چند ماه گذشته روی داده است به اعتراض برخواسته اند و با وجود تمامی تهدیدها، بازداشتها و داغ و درفشها هنوز از پای ننشسته اند، بنماییم: انسانهای بی نام و نشانی که اگر دستگیر، محاکمه و شهید شوند کمتر نامی از آنها به گوش می رسد و آن هنگام که به زندان می افتند خانوادهایشان نگران و بی سرپناه و بدون حامی مي مانند. اما با این وجود دلیرانه بارها به میدان آمده اند و در راه بسط آزادی بیان کوشیده اند.

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت)

18 آبان 1388


افزودن نظر جدید