تهدید شعلەورشدن ستیزەهای فرقەای در عراق و سوریه با تهاجم موصل

ترجمه از: 
هاتف رحمانی

تهاجم ائتلاف تحت رهبری امریکا برای باز پس گیری موصل روز سه شنبه ادامه یافت، آن چنان که شرکت کننده های برجسته تایید می کنند جنگ می تواند ماه ها به طول انجامد، و سازمان های امداد هشدارهای ترسناکی در باره آسیب بر بیش از یک میلیون غیر نظامی ساکن دومین شهر بزرگ عراق منتشر کردند.

از زمان شروع عملیات زمینی ارتش عراق در سحرگاه روز دوشنبه، پیشمرگەهای کرد، شبه نظامی های تحت کنترل دولت منطقه ای کردستان، و شبه نظامی های نامنظم از گروەهای قومی، همراه با سربازهای پیشرونده 20 روستا را از دولت اسلامی (داعش) باز پس گرفته اند. روز سەشنبه نیروهای پیشمرگه بخشی از جاده ارتباطی اربیل، پایتخت دولت منطقەای کردستان به موصل را تصرف کردند. 

عملیات نظامی تحت رهبری امریکا عرصه را برای جنایت جنگی عظیمی آماده می کند. تهاجم با 30.000 نیروی زمینی مورد حمایت هواپیماهای امریکا و دیگر قدرت های امپریالیستی، از جمله فرانسه، بریتانیا، المان و کانادا، به شهری با حدود یک تا سه میلیون جمعیت، از جمله 600.000 کودک، به راه انداخته می شود. تقریبا هیچ برنامه ای برای کسانی که به اندازه کافی خوش اقبال هستند تا از تهاجم اولیه زنده بمانند، برای یک میلیون نفری که انتظار می رود آواره شوند آماده نشده است، بگذریم از آن که موصل و محیط های قومی گوناگون آن پس از باز پس گرفتن از داعش چگونه اداره خواهد شد.   

باراک اوباما رئیس جمهور امریکا دیروز اولین سخنرانی عمومی خود را در باره تهاجم موصل ایراد کرد. در کنفرانس مشترک با ماتئو رنزی نخست وزیر ایتالیا  تایید کرد که "موصل نبرد دشواری خواهد بود و پیش رفت ها وعقب نشینی هایی وجود خواهد داشت" او با نادیده گرفتن خرابی ناشی از عملیات های قبلی ضد داعش، مانند محاصره رمادی و فلوجه، که تقریبا هر دو شهر را ویران کرد، به صورت ملایمی فشار روی افراد غیر نظامی را خاطر نشان کرد "اجرای (عملیات) دشوار خواهد بود و بدون شک لحظه هایی وجود خواهد داشت که ما شاهد رخدادهای  اندوه باری خواهیم بود... وقتی خانه خود را ترک می کنید دشوار است." 

پوشش دیوار به دیوار در باره استفاده داعش از غیر نظامی ها بعنوان سپر انسانی در رسانه های غربی، این حقیقت را که فاجعه انسانی در حال وقوع در موصل ساخته خود قدرت های امپریالیستی است پنهان می کند. تهاجم تحت هدایت امریکا در سال 2003 و شکل دادن بعدی واشنگتن به تقسیم قومی بین شیعه وسنی به قیمت جان صدها هزار نفر تمام شد و شرایطی را که داعش توانست جلوه گری کرده. ادعای آزادسازی مناطق سنی نشین غرب عراق را مطرح نماید ایجاد کرد. امریکا و ائتلاف متحدهای آن اکنون در حال پخش اعلامیه در موصل هستند و از غیر نظامی ها می خواهند تحت شرایطی که دولت عراق گفته است هر مرد 14 ساله یا در حال فرار از شهر را بعنوان حامی بالقوه داعش مورد شک قرار می دهد، از شهر بگریزند. 

ورای عراق، دخالت تحت هدایت امریکا در سوریه و عملیات نظامی تحت هدایت عربستان سعودی با پشتیبانی واشنگتن در یمن ستیزه های منطقه ای را ژرف تر و خاورمیانه را در حمام خونی که کشاندن قدرت های عمده به جنگی گسترده را تر تهدید می کند غرق کرده است.

این ستیزه ها با حمله موصل تشدید می شوند. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه و منایع ارتش سوریه ائتلاف تحت هدایت امریکارا به برنامه ریزی برای فرار هزاران رزمنده داعش به سوریه از طریق مرز متهم کرده اند. با توجه به آن که غرب شهر بی محافظ باقی گذاشته می شود، لاورف هشدار داد که اگر در نهایت این اتفاق رخ دهد ممکن است روسیه ناچار به "اقدام های سیاسی و نظامی" شود. لاورف گفت "تا جایی که من می دانم، شهر کاملا محاصره نشده است من امیدوارم به خاطر آن باشد که آن ها نتوانستند آن را به راحتی انجام دهند، نه به خاطر آن که نخواستند آن را انجام دهند. اما این کریدور مخاطره ای را که رزمندگان داعش می توانند از موصل بگریزند و به سوریه بروند مطرح می کند." 

در حالی که منابع دیگری گزارش می کنند که رزمنده های شیعه به خاطر ترس از تلافی فرقه ای خارج از حمله در غرب موصل قرار داده شده اند تا مسیر فرار را ببندند، به هیچ وجه نمی تواند نادیده گرفته شود که امریکا به چنین آرایشی رسیده است. واشنگتن در سال 2011 با اسلامگرایان افراطی برای سرنگونی رژیم قذافی در لیبی همکاری نزدیکی داشت و بسیاری ازآن عناصر بعدا با کمک سیا پیش از آمدن داعش به سوریه منتقل شدند. علاوه بر این ، دولت اوباما آمادگی خود را برای همکاری با نیروهای جهادی در جنگ داخلی پنج ساله برای سرنگونی رژیم اسد در دمشق نشان داده است.  

نظر به شعلەور شدن بالقوه جنگ در سوریه، باز پس گیری موصل به ژرفش انشعاب های منطقه ای و مذهبی تلخ تر از پیش در داخل خود عراق تهدید می کند. 

بسیاری از رزمنده های با منشا قومی که از سوی قدرت های غربی مسلح و آموزش دیده اند در سایه دخالت 2003 امریکا در جنگ فرقه ای خونینی درگیرند و منافع آشتی ناپذیری را دنبال می کنند که می تواند منجر به جدایی قومی در عراق گردد، که (به نوبه خود) می تواند پی آمدهای ویرانگری برای جمعیت از پیش ناامید عراق داشته باشد.

حتی مفسران رسانه های بورژوایی ناچار از تذکر آن شده اند که بازپس گیری موصل هیچ یک از مشکلاتی را که به جدایی فرقه ای عراق به  سرزمین های کرد، شیعه و سنی منجر شده است حل نخواهد کرد و در حقیقت می تواند موج جدیدی از خون ریزی را فراهم آورد.

دیوید گاردنر نویسنده تایمر مالی اعلام کرد که امید حیدر العبادی نخست وزیر عراق که عراقی ها خیلی زود می توانند موصل را تسخیر کنند "خوشبینانه" بود. او رزمنده های مختلف شرکت کننده در تهاجم را به عنوان "استخوانی درگلوی یک دیگر" توصیف کرد و هشدار داد که جنگ برای کنترل منطقه، که سرشار از منابع انرژی است و خانه جمعیت قومی گوناگون متشکل از سنی ها ، کردها و مسیحی ها است می تواند "قابل انفجار" باشد . 

رزمنده های پیشمرگه، که پیش از این به شرارت علیه روستایی های سنی متهم بودند، باید به خاطر اجتناب از خشونت قومی خارج از موصل بمانند، اما دولت خودمختار کردستان عراق به استفاده از مشارکت آن ها در یورش برای تقویت موضع خود در برابر دولت مرکزی در بغداد مصمم است. این پیامی بود که در مصاحبه روز سه شنبه فلاح مصطفی بکیر وزیر خارجه دولت خودگردان کردستان با الجزیره وجود داشت . "موصل مهم است و بر اربیل و دهوک، و به طور کلی دولت خودمختار کردستان از لحاظ فشار امنیتی، اقتصادی واجتماعی تاثیرمستقیم دارد، بنابراین، لازم است آنجا باشیم." 

او جای شکی هم باقی نگذاشت که دولت خودمختار کردستان جای اندکی را به فرار رزمنده غیرنظامی خواهد داد چون هرکسی می تواند به حامل طرف داری از داعش مشکوک باشد. بکیر به الجزیره گفت "سخن گفتن در باره پناهنده های داخلی فرا می رسد، ما یک نگرانی امنیتی داریم. آن هایی که تحت حکومت داعش زندگی می کردند با بار و بنه می آیند، برخی اجیر شده بودند، بنا براین ما باید بتوانیم پناهنده واقعی و آن هایی را که با لباس مبدل به عنوان پناهنده می آیند نفکیک کنیم."

جدایی شدید بین بغداد و آنکارا نیز وجود دارد. دولت ترکیه 700 سرباز را برای شمال شرق موصل به کار گرفته است و یک میلشیای محلی ترکمن را نیزبرای حمایت از آن آموزش داده است. دولت شیعه عراق حضور انکارا را محکوم کرده است، و دیروز تظاهراتی از سوی جندین هزار شیعه  حامی مقتدا صدر در برابر سفارت ترکیه در بغداد برگزار شد. برخی از رزمنده های شبه نظامی شیعه، که به شدت از سوی ایران حمایت می شوند، به مبارزه با دخالت ترکیه پیمان بسته اند. 

ترکیه، با اصرار بر آن که حق دارد در عملیات موصل و گفتگو های بعدی بر سر وضعیت های نهایی شرکت کند از عقب نشینی خود داری کرده است. در انجام این کار، ترکیه محدود کردن فعالیت های حزب کارگران کردستان در شمال عراق و گسترش نفوذ آنکارا در منطقه های سنی را هدف گرفته است. روز دو شنبه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با اشاره به مرز 350 کیلومتری ترکیه با عراق گفت،" ما مسئول عواقب منفی که از هر عملیاتی که ترکیه را شامل نمی شود پدیدار خواهد شد نخواهیم بود. ما هم در عملیات و هم در میز مذاکره پس از آن شرکت خواهیم کرد. برای ما امکان ندارد کنار بمانیم."

مسئولیت اصلی وضعیت فاجعه بار امور در عراق با امپریالیسم امریکا است، که کشور را در تعقیب بی پروای سرکردگی منطقه ای و جهانی خود نابود کرد.

اما همکاری تمام قدرت های عمده امپریالیستی در منطقه تنها ستیزه های فرقه ای را تشدید خواهد کرد، و رقابت بین امپریالیستی را افزایش خواهد داد. در کنار حدود 5.000نیروی ویژه امریکایی درگیر در تهاجم به موصل، سربازانی از استرالیا، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا نیزدر عراق به کارگرفته شده اند. جین مارک آیرو وزیر امور خارجه فرانسه، که در طی ماه گذشته در صف مقدم متهم کردن روسیه به جنایت جنگی بر سر درگیری آن در حلب قرار داشت، دیدار برنامه ریزی شده ای را در بیستم اکتبر با میزبانی مشترک با دولت عراق برای گفتگو در باره برنامه های آینده موصل اعلام کرد. 

 

منبع: 
کانتر کیورنت، چاپ هند

افزودن نظر جدید