حكم احمد منتظری بیانگر چیست؟

همان طور كه می دانید، می دانند و می دانیم، دادگاه ویژه روحانیت - که ویژه آخوند بگویم بهتر است - در قم طی یك حكم ناعادلانه احمد منتظری را به خاطر منتشركردن فایل صوتی سخنان آقای منتظری، خطاب به مجریان قتل عام سال 1367، باوجود این كه تمامی این سخنان در فایل منتشر شده توسط آیت الله منتظری در كتاب خاطراتشان آورده شده اند، به 21سال زندان تعزیری و خلع لباس محکوم نمود؛ در این حكم دادگاه فرمایشی و دیكته شده اطلاعات آمده است كه «با احصاء میانگین حداقل و حداكثر مجازاتها» فقط ٦ سال زندان اجرا می گردد و خلع لباس به مدت 3 سال تعلیق می شود.

علت چنین حكم سنگینی آن هم برای فرزند آیت الله منتظری را «اقدام علیه امنیت ملی»، «انتشار فایل صوتی دارای طبقه بندی سری» و «تبلیغ علیه نظام» بیان شده است.

وب سایت آیت الله منتظری که توسط احمد منتظری اداره می‌شود، مرداد ماه امسال فایل صوتی سخنان آیت الله منتظری را در باره اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ منتشر کرد. در آن فایل صوتی آیت الله منتظری در جلسه ای با مقامات حکومتی اعدام های آن سال را بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی از هنگام پیروزی انقلاب توصیف کرد.

این سخنان ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ و همزمان با اعتراض این مرجع شیعه به اعدام های آن زمان، در جمع هیئت قضایی مربوطه، شامل مرتضی اشراقی (دادستان)، حسینعلی نیری (حاکم شرع)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) بیان شده بود.

آیت اﻟله منتظری، قائم مقام وقت رهبر جمهوری اسلامی که اختلاف نظر با آیت اﻟله روح اﻟله خمینی درباره اعدام های سال ۶۷ موجب عزل او از این سمت شد، در این فایل صوتی گفته است: «به نظر من بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده از اول انقلاب تا حالا انجام شده است، این کاری است که به دست شماها انجام شده است… در آینده تاریخ ما را محکوم می‌کند و شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند.»

او در این سخنان تاکید کرده است که هیچ نسبتی با سازمان مجاهدین خلق ندارد و از آنها ضربه خورده و فرزندش توسط آنها کشته شده است. از این رو این سخنان را «با صراحت و بدون سیاسی کاری» به زبان می آورد، چرا که «آینده اسلام و انقلاب و کشور و شخص آقای خمینی برایش اهمیت دارد» و «این که تاریخ چگونه در خصوص آنها قضاوت می‌کند.»

انتشار این سخنان واکنش تند اصولگرایان را در پی داشت. رئیس قوه قضائیه غیرقانونی و غیرشرعی بودن اعدام ها را رد کرد و مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری نیز گفت که به حضور در هیات قضایی آن اعدام ها افتخار می کند.

حالا سوال از سران غارتگر بیت المال این است چرا این حكومتی كه مدعی است مرزهای كشورش یا به قول خودشان امپراطوری شیعه تا مدیترانه گسترش یافته است و چندین كشور منطقه ای تحت سلطه و فرمان آن عمل می كنند و... باید از پخش یك نوار آن هم متعلق به 28سال قبل تا این اندازه لرزه و رعشه به اندامش افتاده باشد؟

پاسخ و چند نتیجه:

هیچ كس تردیدی ندارد كه این حكم را قاضی پرونده نداده است، بلكه این یك دادگاه تشریفاتی بوده برای اذهان عموم كه به دستور خامنه ای صادر شده است. این حكم نشان می دهد كه موضوع مهم مطرح شده در نوار منتظری تا کجا ولایت فقیه را از افشا شدن قتل عام و جنایتهایشان به لرزه در آورده است؛

این حكم نشان می دهد كه تا كجا این نظام از افشای ابعاد قتل عام 1367 و جنبش دادخواهی كه اساس استبداد مذهبی را هدف قرار داده است، وحشت دارد؛

این حكم ثابت كرد كه تمامی آن چه كه در آن نوار آمده، واقعی بوده است والا نیازی به چنین پاتكی از طرف نظام نداشت؛

این حكم ثابت می كند كه خامنه ای از ادامه و استمرار چنین افشاگری ها وحشت دارد و می خواهد با چنین حكم سنگینی، احمد منتظری و سایرین را از ادامه چنین اقداماتی بترساند.

این حكم بسیار ظالمانه از نظر هر شخص ایرانی محكوم است و باید با تمام قوا به افشای آن پرداخت و اجازه نداد كه این نظام با چنین ترفندهای رسوایی مانع ادامه و استمرار چنین اقداماتی بشود.

باید با حمایت از خواسته‌های حقوقی و قانونی آقای منتظری از تمامی سازمان‌ها و نهادهای مدافع حقوق بشر، رسانه‌های جمعی، فعالان مدنی و سیاسی، واکنش مناسب و اقدام فوری نسبت به پرونده ناعادلانه آقای احمد منتظری را خواست. امیدوار باشیم همگان نسبت به بیانیه جهانی حقوق بشر، کنوانسیون‌ها و پروتکل‌های الحاقی آن مسئولانه رفتار کرده و با پرهیز کردن از بی‌عملی و سکوت اختیار کردن‌های مصلحتی، هدف والای انسانی دفاع از حقوق بشر را بدون تبعیض عملی کنند.

ﺩﺭ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﺍﺯ ﺗﻤﺎﻣﯽ ﻭﺟﺪﺍﻥ ﻫﺎﯼ ﺑﯿﺪﺍﺭ ﺩﺭﺧﻮﺍﺳﺖ ﻣﯽ ﮐﻨﻢ ﮐﻪ ﻫﻤﻪ ﺗﻼﺵ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﯿﺮﻧﺪ تا ﻫﻤﻪ ﯼ ﺯﻧﺪﺍﻧﯽ ﻫﺎﯼ ﻋﻘﯿﺪﺗﯽ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﮐﻪ جویای ﺗﺤﻘﻖ ﺧﻮﺍﺳﺘﻪ ﻫﺎﯼ ﻣﺸﺮﻭﻉ ﺧﻮﺩ اﻨﺪ، ﺁﺯﺍﺩ ﮔﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﺍﺯ ﻇﻠﻢ ﺍﯾﻦ ﺭﮊﯾﻢ ﻧجات یابند.

به امید این که نظام جمهوری اسلامی در صدور حکم احمدمنتظری تجدیدنظر کند و آبروی رفته را به قوه قضائیه خود برگرداند.

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

از متن: اين حكم ثابت كرد كه هر چه در اين نوار آمده است واقعى ست.
حتى خود جانيان اين جنايت واقعى بودن اين نوار را انكار نكردند و به نظر من لزومى نداشت كه در متن گنجانده شود.
و در جمله آخر هم كه اميد دارد با تجديد نظر در حكم احمد منتظرى آبروى رفته را به قوه قضائيه برگرداند. آيا قوه قضائيه ج.ا فقط همين يك حكم را به ناحق صادر كرده است كه اگر در آن تجديد نظر كند آبروى رفته قوه قضائيه به آن برمى گردد؟!!!!!!

به نظر من نقدي كه بانو صابري به دو جمله در اطلاعيه كرده است كاملن درست است و بهتر است اين اطلاعيه تصحيح شود
غير واقعي بودن فايل صوتي اصلن جزو اتهاماتي كه وارد كرده اند نيست و هيچ يك از وابستگان جدي نظام در اصل بودن فايل شكي وارد نكرده اند بلكه حمله آنها متوجه ايت الله منتظري بوده است
دوم اينكه حتي با لغو اين حكم نمي توانند نهادي كه فساد و بي عدالتي تا بالاترين مقام مسؤل ان تداوم دارد را معتبر كنند بلكه برعكس نشان مي دهند علاوه بر عدم اعتبار در اذهان عمومي از قدرت كافي نيز براي اجراي احكام خود برخوردار نيستند
بهتر است كه اين دو جمله بي ربط از اصل اطلاعيه حذف شود