آغاز پایان انتقاد سلاح

امروز، شنبه 24 دسامبر، محمدو بوهاری، رئیس جمهور نیجریه اعلام کرد که ارتش این کشور گروه بوکوحرام را از آخرین پایگاه خود در جنگل سامبیسا بیرون رانده است. بنا به اعلام او "تروریست ها در حال فرار اند و جایی برای پنهان شدن ندارند."

رئیس جمهور نیجریه به ارتش این کشور به خاطر عملیات اخیر تبریک گفته و پیروزی آن بر بوکوحرام را تحولی دانسته که "همگان از مدت ها پیش در انتظار وقوع آن بوده اند."

ابعاد پیروزی ارتش نیجریه بر بوکوحرام هرچه باشد، رئیس جمهور نیجریه به نکتۀ درستی اشاره داشته است: "تحولی که همگان از مدتها پیش در انتظار وقوع آن بوده اند". از قید "همگان" بگذریم؛ بودند و هستند کسانی که گرایشهای افراطی و بنیادگرای اسلامی را در قامت بوکوحرام و بسیار مقتدرتر از بوکوحرام، یعنی القاعده و داعش، تا حد تهدیدی علیه بشریت بالا می کشند و بر پایداری این قبیل گرایشها در چشم انداز میان مدت و حتی بلندمدت تأکید دارند.

در هفته ها و روزهای پایانی سال جاری – سالی که سرشار از شگفتی های نگران کننده برای آینده است – شاهد عقب نشینی داعش و اکنون بوکوحرام از برخی مواضع استراتژیک شان ایم. تردید نیست که با باقی بودن تقریباً همۀ عوامل زایندۀ این گرایشها، عقب نشینی از برخی مواضع استراتژیک، و آن هم در معنای نظامی آن، ابداً به معنای پایان حیات آنها نیست. اما می توان امیدوار بود که این وضع طلیعۀ رویکردی باشد که در آن - در ابعادی که داعش و دیگران توفیق یافتند، دیگر سلاح زبان به انتقاد نگشاید.

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.