اعدام قریب الوقوع ۱۲ زندانی

 

سازمان حقوق بشر ایران خواستار توقف فوری اعدام ۱۲ زندانی شد که قرار است تا ساعاتی دیگر با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شوند.

قرار است تا ساعاتی دیگر ۱۲ زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند، در زندان ندامتگاه مرکزی کرج اعدام شوند.

این زندانیان صبح روز یکشنبه ۱۹ دی ماه از بندهای مختلف زندان ندامتگاه مرکزی به سلول انفرادی منتقل شدند اما در پی فوت علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور سابق ایران، اعدام ایشان به تعویق افتاد. طبق آخرین اخبار قرار است حکم این ۱۲ زندانی صبح روز شنبه ۲۵ دی ماه به اجرا درآید.

اسامی ۱۰ تن از این زندانیان که در اختیار سازمان حقوق بشر ایران قرار گرفته عبارت است از: محمد سلیمانی، علی عبادی، علی محمد لرستانی، علی رضا مرادی، مجید بدرلو، امید گرشاسبی، علی یوسفی، سیدعلی سروری، ابراهیم جعفری و محسن جلوخانی.

گفتنی است، دستکم دو تن از این زندانیان بدون مواد مخدر بازداشت شده‌اند و تنها به واسطه اعتراف دیگر متهمان در دادگاه به اعدام محکوم شده و خانواده‌هایشان اصرار دارند که بیگناه اند.

محمد سلیمانی یکی از این دو زندانی است که ۳ کودک ۱، ۲ و ۶ ساله دارد و ۱۸ ماه پیش بازداشت و در یک روند دادرسی شتابزده به اعدام محکوم شده است.

در این رابطه سازمان حقوق بشر ایران از مسئولان می‌خواهد سریعاً اعدام این ۱۲ نفر را متوقف کرده و مجازات مرگ مجرمان مربوط به مواد مخدر را لغو کنند، زیرا این کار خلاف قوانین بین المللی است که تنها اجازه استفاده از مجازات اعدام برای مهمترین جنایات را می‌دهند.

محمود امیری مقدم سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران در این خصوص گفت: "اعدام این ۱۲ نفر که بدون دادرسی عادلانه و حتی شواهد کافی محکوم شده‌اند، نقض فاحش قوانین داخلی و بین المللی است. ما از کشورهایی که با ایران روابط دیپلماتیک دارند می‌خواهیم از این روابط برای حفظ جان این افراد استفاده کنند."

افزودن نظر جدید