بدهی های دولت

طیب نیا اعلام کرد:
دولت حدود ٦٠٠ تا ٧٠٠ هزار میلیارد تومان بدهی دارد
یکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵
علی طیب نیا رقم بدهی دولت را بین ٦٠٠ تا ٧٠٠ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
به گزارش ایسنا، علی طیب نیا در بیستمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی که امروز ٢٦ دی ماه در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، بیان کرد: در ابتدا که بر سر کار آمده بودم با برآوردهای اولیه فکر می کردم بدهی دولت در حدود ١٥٠ هزار میلیارد تومان است و وقتی این عدد را اعلام کردم پشیمان شدم چون فکر کردم نکند مبالغه کرده باشم.
او افزود: با این حال پس از راه‌اندازی دفتر بدهی‌های دولت در وزارت اقتصاد بررسی‌های انجام شده نشان داد بدهی دولت و شرکت های دولتی در حدود ٦٠٠ تا ٧٠٠ هزار تومان برآورد می‌شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام كرد
۶۰۰ هزار میلیارد تومان رقم جدید بدهی دولت
دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵
٦٠٠ هزار میلیارد تومان آخرین برآورد وزیر اقتصاد از میزان بدهی دولت است. رقمی كه نسبت به عدد محاسبه شده در سال گذشته ٤/٢ برابر شده است. هرچند طیب‌نیا این مبلغ را بدهی قابل‌توجهی نسبت به تولید ناخالص داخلی نمی‌داند اما همین میزان پول حذف شده از اقتصاد به بزرگی بیش از نیمی از نقدینگی كشور است. رقمی كه به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران گره‌های زیادی برای حركت اقتصاد ایجاد كرده است. در شرایطی كه دولت بیش از نیم تریلیون تومان بدهی دارد، كسری‌های پیاپی بودجه‌ای و چربیدن هزینه‌ها بر درآمد كه از افت شدید قیمت نفت اتفاق افتاد نیز سبب شد توان دولت برای بازپرداخت بدهی‌هایش هر روز كمتر شود. ضعف بنیه اقتصادی دولت نیز امكانی برای پرداخت باقی نگذاشته است جز تهاتر بدهی‌ها از طریق فروش اوراق مشاركت و اسناد خزانه. این راهكار یعنی تنها راهكار دولت كه سبب شده پرداخت كل بدهی‌ها تا پایان برنامه ششم برنامه‌ریزی شود؛ اما مورد نقد كارشناسان است. عملكرد ضعیف فروش این اوراق در سال ١٣٩٤ موضوعی است كه هدفگذاری‌های دولت را زیر سوال می‌برد.

طیب‌نیا میزان بدهی دولت را اعلام کرد
بدهی دولت 380 هزار میلیاردی شد
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴
طیب نیا با اشاره به تنگناهای مالی موجود در اقتصاد ایران از مجموع بدهی‌های دولت و همچنین بدهی آن به بانک‌ها سخن گفت و افزود: در حال حاضر مجموع بدهی دولت طبق برآورد اولیه حدود 380 هزار میلیارد تومان است که از این رقم 196 هزار میلیارد تومان بدهی خود دولت و بیش از 180 هزار میلیارد تومان دیگر مربوط به شرکت‌های دولتی است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد که طبق برآوردهای اولیه میزان بدهی‌های دولت 380 هزار میلیارد تومان است.
به گزارش ایسنا، علی طیب‌نیا در پنجمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با اشاره به تنگناهای مالی موجود در اقتصاد ایران از مجموع بدهی‌های دولت و همچنین بدهی آن به بانک‌ها سخن گفت و افزود: در حال حاضر مجموع بدهی دولت طبق برآورد اولیه حدود 380 هزار میلیارد تومان است که از این رقم 196 هزار میلیارد تومان بدهی خود دولت و بیش از 180 هزار میلیارد تومان دیگر مربوط به شرکت‌های دولتی است.
وی این توضیح را هم نیز اضافه کرد که اگر بدهی شرکت ملی نفت را به این بدهی حدود 180 هزار میلیاردی اضافه کنیم، آنگاه رقم بدهی‌های دولت واقعی‌تر خواهد شد. این در حالی است که در حال حاضر بدهی شرکت ملی نفت حدود 55 میلیارد دلار است.
طیب‌نیا اشاره‌ای هم به مجموع بدهی‌های دولت به نظام بانکی و بانک مرکزی که بیش از 100 هزار میلیارد تومان است، داشت و گفت: اگر بدهی شرکت های دولتی و نفت را هم به این رقم اضافه کنیم به حدود 270 هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد.
وزیر اقتصاد در رابطه با تعیین راهکارهایی برای برطرف کردن بدهی‌های دولت گفت: تبدیل بدهی دولت به اوراق دارایی و نقدشوندگی از رویکردهای مهم در برنامه ششم توسعه است که در دستور کار قرار خواهد گرفت.

منبع: 
اقتصاد ایران آنلاین

افزودن نظر جدید