چین، قدرت اقتصادی بزرگ امروز

فوروم جهانی اقتصاد، که به دلیل برگزاری آن در داوس سوئیس، به کنفرانس داوس مشهور است، روز سه شنبه 17 ژانویه نخستین روز خود را پشت سر گذاشت. سخنران اصلی این روز شی جین پینگ رئیس جمهور چین بود، که در غیاب رهبران نخست کشورهائی چون امریکا و آلمان، شخصیت اصلی تمام کنفرانس داوس 2017 نیز خواهد بود. شی جین پینگ با مروری کلی بر سمتگیریهای آتی در اقتصاد چین و با ارائۀ برخی ارقام نجومی از حجم ممکن مبادلات این کشور با جهان خارج و خاصه با امریکا، تأکید کرد که "دروازه های چین چارتاق باز اند. چین دروازه هایش را نخواهد بست." و اظهار امیدواری کرد که دیگر کشورها نیز دروازه هایشان را نبندند.

به این ترتیب او به ترامپ گوشه می زد. اما گوشه زدن او به ترامپ به مراتب از این فراتر رفت و به هشدار نسبت به یک جنگ تجاری انجامید؛ جنگی که هیچ پیروزی نخواهد داشت. و باز هم فراتر از این، شی جین پینگ همچون آموزگاری برای دونالد ترامپ، از تغییرات اقلیمی و لزوم مقابله با آن، از روند جهانی شدن و ناگزیری آن سخن گفت.

از این قرار شی جین پینگ – نخستین رهبر چین که در داوس حضور یافته است - به داوس آمده بود تا پیام "چین: قدرت اقتصادی بزرگ امروز و ستون اصلی توافق پاریس برای مقابله با تغییرات اقلیمی" را اعلام کند و همچنان که انتظار می رفت خواهان "نظام اقتصادی مؤثرتری" برای جهان گردد؛ خواستی که تا حدودی با ایجاد الترناتیوی چینی در برابر بانک جهانی زیر کنترل امریکا، دیگر چندان هم دور از دسترس نمی نماید. با این حال مدعای شی دایر بر بزرگی قدرت چین، از قدرت اقتصادی این کشور پیشتر نرفت و به داعیه های ژئوپولیتیک نیانجامید. این واقع بینی را رهبران چین مدام از خود بروز داده اند. فردا دیر نیست.

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.