ماه مارس آینده، هلندی ها اعضای مجلس نمایندگان این کشور را انتخاب می کنند

هلند 15 مارس (25 اسفند) شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی است.  نظرسنجی ها تا روزهای اخیر از برتری "حزب برای آزادی"، حزب راست افراطی این کشور به رهبری خرت ویلدرز (Geert Wilders)، خبر می دادند. اما طبق آخرین نظرسنجی انجام یافته، پیشرفت این حزب متوقف شده و اکنون در مقام دوم قرار گرفته است.

خرت ویلدرز بصورت رسمی در شبکه های اجتماعی از سیاست های دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، حمایت می کند. او با  مخالفت با اتحادیه اروپا و ستایش برکسیت واسلام ستیزی درصدد است بتواند با آرای قوی در این انتخابات پیروز شود. ویلدرز در هفته های اخیر مکرراً اعلام کرده است که در صورت رسیدن به قدرت، قرآن ممنوع خواهد و تمام مساجد در این کشور را خواهد بست، زیرا مسجد سمبل ایدئولوژیک است که می تواند خطرناک تر از نازیسم شود.

چنان که گفته شد نظرسنجی های تا کنونی حاکی از اقبال بهتر این حزب پوپولیست است. بنا بر این نظرسنجی ها، اگر انتخابات هلند هم اکنون برگزار شود، آقای ویلدرز از حزب برای آزادی۳۰ کرسی و  مارک روته، نخست وزیر هلند از حزب  لیبرال ۲۴ کرسی از ۱۵۰ کرسی پارلمان این کشور را به دست خواهند آورد. در آخرین نظرسنجی که امروز انتشار یافت سهم حزب برای آزادی به 25 کرسی کاهش یافته است.

پارلمان هلند دارای 150 کرسی است. دراین انتخابات بیش از 12 حزب به رقابت می پردازند. معمولاً حزبی که بیشترین آرا را به دست آورده است، مأمور تشکیل کابینه می شود و رئیس دولت (نخست وزیر) هم رهبر حزبی است که بیشترین کرسی را در پارلمان دارد. اما این که ویلدرز بتواند نخست وزیر شود، حتی اگر حزب اش بیشترین کرسی ها را در مجلس آینده اشغال کند، می توان گفت منتفی است، زیرا تقریباً تمامی احزاب اعلام کرده اند که برای تشکیل دولت وارد ائتلاف با حرب برای آزادی نخواهند شد. آقای روته، نخست وزیر کنونی هلند و رهبر "حزب مردمی برای آزادی و دموکراسی" نیز بارها اعلام کرده است که حاضر به اتحاد با حزی راست افراطی نیست.

این قطعی است که هیچ کدام از احزاب نتواند رای اکثریت را برای تشکیل دولت به دست آورد و پیش بینی می شود که هیچ یک از آنها حتی به اکثریت نسبی بالائی دست یابد. از این رو به احتمال زیاد دولت آینده هلند، دولتی ائتلافی از چندین حزب خواهد بود. 

افزودن نظر جدید