نفت ایران از طریق روسیه به دنیا توزیع می‌شود

 ساختمان وزارت نفت در روزهای پایانی سال میزبان نماینده چند کشور خارجی و شاهد مذاکرات این نمایندگان با وزیر نفت کشورمان و افزایش تعاملات نفتی و گازی ایران با دنیا بود. به گزارش ایسنا، پس از بازگشت بیژن زنگنه از عراق و مذاکره در زمینه های نفت و انرژی که حاصل آن امضای یک یادداشت تفاهم همکاری در زمینه های مختلف نفت و گاز بود، وزارت نفت میزبان وزرای انرژی روسیه، هماهنگی امور اقتصادی اندونزی و انرژی آفریقای جنوبی بود. زنگنه پس از دیدار با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، از فروش نفت ایران به روسیه خبر داد و گفت: "نفت ایران به یک شرکت روسی و برای مقاصد خارج از روسیه فروخته می شود که ۵۰ درصد پول فروش نفت به روسیه به صورت نقدی تحویل گرفته می شود و ۵۰ درصد دیگر صرف خرید کالا و خدمات از روسیه خواهد شد".

وزیر انرژی روسیه اعلام کرد، حجم اولیه خرید نفت روسیه از ایران بر اساس طرح نفت در برابر کالا ۵ میلیون تن در سال است. به گفته وی "کارگاهی در سال آینده در مسکو یا سن پترزبورگ برای بررسی فروش نفت ایران به روسیه تشکیل می شود. قرارداد فروش نفت ایران به روسیه ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز آینده نهایی می شود؛ البته این به معنی تهاتر نیست." وزیر نفت ایران در مورد میزان فروش نفت ایران به روسیه نیز توضیح داد: "ایران ۱۰۰ هزار بشکه در روز به روسیه و براساس قیمت جهانی، نفت خواهد فروخت. این فروش از بعد از امضای قرارداد آغاز می شود. فروش نفت ایران به روسیه تنوع خوبی برای مشتریان نفتی ایران دارد. ما به دنبال رابطه درازمدت تجاری - بازرگانی با روسها هستیم".

زنگنه همچنین از علاقه مندی شرکت های روسی برای حضور در توسعه منابع نفتی ایران و عقد قرارداد در قالب قراردادهای جدید نفتی خبر داد و گفت: "البته قراردادهای MOU با شرکتهای روسی امضا کردهایم، که برخی از این قراردادها در مرحله ای قرار دارد که منتظر ایم تا شرکتهای روسی پیشنهاد فنی و مالی خود را ارائه دهند و برخی دیگر از قراردادها در مرحله پیشرفته تری قرار دارند".

منبع: 
ابرار

افزودن نظر جدید