آیا می توان در انتطار شگفتی در انتخابات پارلمان هلند بود

اگر بتوان دو ویژگی مهم  انتخاب کردن اعتماد و باور بدانیم، بر اساس اخرین نظر سنجی ها در خصوص انتخابات پانزدهم مارس  پارلمان هلند حزب لیبرال به رهبری مارک روته همچنان در صدر است و این نشان دهنده پیروزی مجدد او در این انتخابات نسبت به دیگر احزاب شرکت کننده است.

ارزیابی از عملکرد دولت او که دولت ائتلافی با سوسیال دمکراتها بوده، نشان می دهد که هر دو نیروئی که به او اعتماد و باور داشتند، البته با کاهشی قابل توجه تا سی درصد نسبت به انتخابات گذشته، مصمم اند او را برای ادامه برنامه هایش انتخاب کنند.

از آن طرف حزب سوسیال دمکراتها که نسبت به چهار سال گذشته  نزدیک به هفتاد درصد از رای خود را از  دست داده و به سبد رای دیگر احزاب واگذاشته، به نظر میرسد شانسی برای تشکیل کابینه آینده ندارد. برخی از تحلیگران معتقند که یکی از علل شکست سنگین حزب سوسیال دموکرات، ائتلاف آن با حزب لیبرال در دولت کنونی بوده و عده ای هم علت آن را تغییر رهبری حزب در ماه های گذشته می دانند.

اگر چه حزب دست راستی "برای آزادی" به رهبری خرت ویلدرز همچنان در رتبه دوم نظرسنجی ها قرار دارد، اما نظرسنجی های معتبر حاکی از افزایش آرای حزب دمکرات مسیحی و حزب سبز چپ، و احتمال حضور آنها در کابینه ائتلافی آینده اند.

باید منتظر روز چهارشنبه پانزده مارس بود و دید که آیا آرای خاموش جهت تاثیرگذاری بر روند انتخابات وارد میدان خواهند شد و شگفتی ای در این انتخابات رقم خواهند زد. قابل توجه این است که بخش بزرگی از صاحبان حق رأی، هنوز حزب مورد نظرشان را انتخاب نکرده اند و بیشترین این عده کسانی اند که پیشتر به احزاب چپ رأی می داده اند.

کشور هلند هفده میلیون جمعیت دارد و حدود سیزده میلیون نفر واجد شرایط برای شرکت در انتخابات اند.

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.