هفتادمین سال برپایی جشن اومانیته

جشن اومانیته در روزهای ٩، ١٠ و ١١ سپتامبر در پارک تفریحی کوربوو، حومه پاریس با عنوان"چشم انداز چپ در فرانسه و مبارزه علیه سیاست مخرب دولت" برگزار شد. هوای مه آلود و گاه بارانی مانع از شادی و پایکوبی و شرکت در مباحثات سیاسی درباره فرانسه، اروپا و معضلات جهانی نشد و شرکت بیش از ٦٠٠ هزار نفر بویژه حضور چشمگیر و بی‌سابقه جوانان در این جشن خود گویای جستجوی پاسخ به معضلات جامعه و بویژه بعد از رفراندوم پیرامون قانون اساسی اروپا و پیروزی "نه" می باشد.
نشریه "کار" ارگان مرکزی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) مهمان چندین و هر ساله امانیته، با برگزاری غرفه مطبوعاتی، فرهنگی و سیاسی خود با جلوه ای خاص در بخش"دهکده جهانی" مورد بازدید عده ای از هم میهنان ایرانی و خارجیان قرار گرفت. رفقای مسئول به سئوالات بازدید کنندگان پیرامون انتخابات ریاست جمهوری ایران، مسئله اتمی و آینده ایران پاسخ می دادند.
امسال علاوه بر حضور حزب توده ايران و فداییان (اقلیت)، برای اولین بار رفقای سازمان اتحاد فداییان با برگزاری غرفه خود در جشن اومانیته باعث خوشحالی و استقبال رفقای ما در فرانسه شد.
در روز دوم جشن بحث و تبادل نظر با حضور عده زیادی از علاقمندان حول "٦٠ سال بعد از هیروشیما و ضرورت خلع سلاح اتمی جهانی" انجام گرفت.
آقای ویلارد (مسئول جنبش صلح فرانسه) بر گسترش مبارزه جهانی برای خلع سلاح و پیشگیری در گسترش جنگ تاکید ورزید. آقای نوبویوکی آسادا خبرنگار روزنامه آکاتاها یادآور شد که رهبران کنونی ژاپن سعی دارند تا با تجدید نظر در قانون اساسی ژاپن و به بهانه دفاع و امنیت، ژاپن را به سلاح اتمی مجهز نمایند. 
فیل گولوب (از ایالات متحده آمریکا) یاد آور شد که آمریکا با بودجه نظامی ٦٠٠ میلیارد دلاری مدعی مبارزه با تروریسم است. در حالی که این مبلغ در زمان جنگ سرد پایین تر بود. این همه هزینه ها نمی تواند در خدمت مبارزه با تروریسم باشند. بلکه در خدمت هژمونی مجتمع های اقتصادی- نظامی قرار دارند. دولت بوش در کنفرانس اخیر پیرامون "پیمان عدم غنی سازی" و خلع سلاح اتمی سنگ اندازی نمود ...
در صورتی که آمریکا یا اسرائیل گزینه نظامی را علیه ایران بکار برنده نتایج اسفناک برای ایران و منطقه خاور میانه ببار خواهد آورد.
آقای جیم کوهن از رهبران جنبش صلح آمریکا، دولت بوش را به سرپوش گذاشتن بر شکست نظامی- سیاسی در عراق متهم نمود و ابراز داشت، که بیش از ٥٧ درصد افکار عمومی و ٦٠ سناتور آمریکایی از مدیریت اسفناک جنگ در عراق انتقاد کرده و خواهان خروج آمریکا از عراق هستند. سخنران بعدی خانم کاترین مارگاته شهردار شهر مالاکف (حومه پاریس) و آقای ژاک فتح از مسئولین روابط بین المللی حزب کمونیست فرانسه بودند.
رفیق حسن نادری به نمایندگی از سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) ضمن برشمردن تحول تئوری "سلاح دفاعی" قبل از جنگ جهانی دوم به "سلاح اتمی پرهیز از جنگ" در دوران جنگ سرد و پس از فروپاشی بلوک شرق به تئوری "جنگ پیشگیرانه" تحت عنوان "تهدید به امنیت و منافع آمریکا"، اظهار داشت که این تئوری به آمریکا اجازه می دهد تا کشور مظنون را قبل از "اقدام نظامی" علیه منافع آمریکا، بمباران نماید. حسن نادری در بخش دیگر به مسئله اتمی ایران پرداخت و با تفکیک بخش حقوقی و سیاسی مسئله، تنش سیاسی ایران بویژه با آمریکا در این حوزه را منفی ارزیابی کرد. بگفته وی این تنش تا کنون موضوع نقض حقوق بشر و آزادی را به درجه دوم اهمیت انتقال داده است. از آنجائیکه ایران امضاء کننده "پیمان عدم غنی سازی" اورانیوم است و جامعه جهانی این حق را هم برای ایران قائل شده، تا از اورانیوم برای مقاصد انرژی استفاده کند. هم اینک رژیم ایران با سوء استفاده از این خواسته، سعی دارد احساسات ملی را برانگیخته و جامعه جهانی را متهم به مخالفت با ایران به دستیابی به فن آوری دانش هسته ای می نماید. لذا برای رفع سوء نیست طرفین مناقشه و نظارت بر فعالیت های اتمی پیشنهاد میکنم که کنسرسیومی با شرکت ایران، ایالات متحده آمریکا، جامعه اروپا، روسیه، چین، کشورهای غیر متعهد و آژانس بین المللی انرژی اتمی تشکیل شود تا بر کلیه فعالیت های اتمی ایران نظارت داشته باشد.
به علاوه ما خواهان پشتیبانی مدنی همه کشورها و نهادهای بین المللی از مبارزات ایرانیان علیه رژیم ایران هستیم. رفيق حسن نادری افزود با وجود اینکه ٦٠ سال از فاجعه هیروشیما می گذرد ولی عارضه ژنتیکی آن هنوز بر نسل کنونی مشاهده می شود و بخش عظیمی از جهانیان بطور جدی از احتمال خطرات اتمی بمراتب اسفناک تر از آن چه رخ داد، برای همه کره خاکی آگاه نیست. لذا ضروری است که وزارت آموزش و پرورش همه کشورها در مدارس به مسئله فوق بپردازند و جوانان را به صلح دوستی و همبستگی جهانی تشویق کنند.

پاریس 

افزودن نظر جدید