"نه" به توهین به لباس کردی، و به هیچ لباسی و فرهنگی

مسلماً طبق قاعده و قوانین حقوق بشری در جهان، توهین به هر نژاد و آیین و فرهنگ و مذهب هر انسانی خلاف قوانین بین المللی و حقوق بشری است. اما متأسفانه در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران بیش از چهل سال به ملت ها و مذاهب داخل ایران توهین می كند؛ از تریبون های ائمه جمعه گرفته كه به بزرگان اهل سنت توهین می كنند تا صداوسیمای آن، از توهین روزنامه یارالثارت به هنرمندان تا خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. دلیل جز این نیست که با اختلاف افكنی بین ملل داخل ایران بتوان بر حكمرانی خود بیافزاید و فرمانده تمامی این اختلافات هم وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران است.

به تازگی در برنامه نوروز سال ٩٦ استفاده از شال کردی که در زبان کردی به آن لچک گفته می‌شود، در برنامه تلویزیونی کلاه قرمزی كه زنان را خَر و لباس كردی را بر این عروسك پوشانده اند، خشم صدها كرد را در پی داشته است.

این بار اول نیست كه به ملت های اسیر شده در چنگال حكومت ولایت فقیه، توهین می شود.

در اسفند سال گذشته به لر ها و بختیاری ها در برنامۀ "خوشا شیراز" لر های بختیاری و مردم ممسنی "دزد" خوانده شدند و به آنها توهین شد.

پیشتر نیز استفاده از برس توالت به جای مسواک در برنامه "فتیله" اعتراض گسترده تُرک‌ها را به دنبال داشت و به توقف موقت این برنامه منتهی شد. سریال سرزمین کهن نیز در سال ۹۲ اعتراض گسترده لر ها را برانگیخت و به دنبال این اعتراض‌ها پخش این سریال متوقف شد.

گروهی از فعالان کرد نیز در واکنش به این برنامه تلویزیونی یک کمپین مجازی با عنوان «نه به توهین به لباس کردی» راه‌اندازی کردند كه هزاران نفر به عضویت آن درآمدند.

لذا ما از تمامی جوامع حقوق بشری و فعالان سیاسی خواستاریم كه نسبت به توهین های صداوسیمای جمهوری اسلامی چه در داخل ایران و چه خارج از ایران واكنش جدی را از خود نشان دهند و از صداوسیما هم خواستاریم كه از این طبقات اجتماعی و تحقیر ملت كرد و سایر ملل معذرت خواهی نماید.

چرا كه توهین به یك ملت یعنی توهین به همه ملت ایران از جمله لر ها و ترك ها و آذری ها و بلوچ ها و عرب ها و كردها و دیگران.

"نه" به توهین به هیچ لباسی!

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

بادرود ضمن تشکر از اقای فتاحی بابت متن خوبشان این نه اولین باراست که چنین توهین هایی به ملیت های ایرانی می شود ونهآخرین بار خواهد بود بقای حاکمان در‌ تفرقه افکنی است آنچه برای مردم مهم است دیدگاه سازمان است که معتقد به اصلاح قرون وستایی جمهوری اسلامیست