"گزارشگران بدون مرز" خواستار آزادى فورى رامين جهانبگلو شد

گزارشگران بدون مرز نگرانى و انزجار خود را از دستگيرى روشنفکر و روزنامه‌نگار ايرانى رامين جهانبگلو اعلام مى‌کند. او در روز جمعه ٨ ارديبهشت ماه در فرودگاه مهرآباد تهران دستگير و سپس به زندان اوين منتقل شده است. در طى هفته‌هاى اخير جهانبگلو در مصاحبه‌ هايى با رسانه‌هاى کانادايى، اسپانيايى و فرانسوى، برخى از سياست‌هاى جمهورى اسلامى را مورد انتقاد قرار داده بود. 
گزارشگران بدون مرز خواهان آزادى فورى رامين جهانبگلو که به شکل غير قانونى دستگير و زندانى شده است، می‌باشد. ما نگرانيم که اين دستگيرى، که پس از محاکمه و توقيف ده‌ها روزنامه و احضار و بازجويى بسيارى از روزنامه نگاران در ماههاى اخير توسط مقامات امنيتى- قضايى جمهورى اسلامى صورت می‌گيرد، سرآغاز موج تازه‌ای از دستگيرى روزنامه نگاران در ايران باشد. 
رامين جهانبگلو هنگامى که قصد داشت کشور را براى شرکت در کنفرانسى در مورد ايران ترک کند در فرودگاه توسط ماموران امنيتى بازداشت شد، اما خبر دستگيرى وى تا روز چهارشنبه ١٣ ارديبهشت از سوى مقامات رسمى مخفى نگاه داشته شد. سه روز پس از انتشار خبر بر روى سايت هاى خبرى و پخش آن توسط راديو ها مستقر در خارج از کشور، معاون دادستان تهران محمود سالارکيا، بازداشت رامين جهانبگلو را بدون مشخص کردن اتهامات وى تائيد کرد. 
روزنامه لوموند درشماره‌ى ٢٧ آوريل خود بخش‌هايى از مصاحبه‌ى رامين جهانبگلو را منتشر ساخته است، در اين مصاحبه روشنفکر ايرانى با ابراز نظرات خود در باره‌ى وضعيت کنونى ايران برخى از سياست‌هاى دولت احمدى نژاد را مورد انتقاد قرار داده است. 
رامين جهانبگلو داراى مدرک دکتر در رشته‌ى فلسفه از دانشگاه سوربن پاريس است، وى رياست بخش انديشه‌ى مدرن مرکز ايران‌شناسى را برعهده داشت و همچنين در دانشگاه‌هاى ايران و هند و کانادا به تدريس مشغول بوده است. رامين جهانبگلو با بسيارى از فصل‌نامه و مجلات وزين ايران همکارى داشته است از جمله با مجلات توقيف شده‌ى گردون، کيان، کلک و بسيارى از روزنامه‌هاى اصلاح طلب، علاوه بر رسانه‌هاى داخلى، جهانبگلو با رسانه‌هاى خارجى از جمله با راديو بى بى سى، مجلات و فصل‌نامه هاى اسپری(Esprit)، اتود(Etudes)، پروژه(projets) نيز همکارى داشت. 
با ٦ زندانى، ايران بزرگترين زندان روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان در خاورميانه است 
رئيس جمهور محمود احمدى‌نژاد و آيت‌الله خامنه اى رهبر جمهورى اسلامى از جمله ٣٧ رهبر و مقام دولتى در جهان هستند که از سوى گزارشگران بدون مرز به‌عنوان دشمنان آزادى مطبوعات قلمداد شده‌اند.

افزودن نظر جدید