٣٠ سال زندان به خاطر انتقاد

ترجمه از: 
کاوه عظيمی

دکتر کمال سعيد قادر به جرم انتقاد از «عراق آزاد شده به سبک آمريکايی» به ٣٠ سال زندان محکوم گشت
اگر در کشوری که آمريکا در آنجا نفوذ نداشته باشد، مانند سوريه، نويسنده ای به جرم انتقاد و افشا فساد دستگاه دولتی به ٣٠ سال زندان محکوم شود، دولت های غربی و بخصوص آمريکا و انگليس جار و جنجال و هياهو فراوان بپا می کنند که: "حقوق بشر و دموکراسی در خطر است" و چه بسا حمله نظامی را در دستور کار خود قرار دهند.

اما اگر اين افشاگری و انتقاد در مورد دستگاه دولتی عراق صورت گيرد و نويسنده ای به ٣٠ سال زندان محکوم شود، آب از آب تکان نخواهد خورد و حقوق بشری زير پا گذاشته نشده است.

جورج بوش و تونی بلر بارها اعلام کرده اند که آنها دموکراسی را به عراق ارمغان آورده اند و به آن افتخار و مباهات می کنند.
اما حالا، دکتر «کمال سعيد قادر» يکی از نويسندگان پيشرو و اکادميک «کرد» به جرم « انتقاد علني» ازمسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان(عراق) که مورد تائيد و حمايت آمريکا قرار دارد، به ٣٠ سال زندان محکوم گشته است. اين در حالی است که منطقه خود مختار کردستان را به عنوان نمونه و مدل «عراق آينده» به حساب می آورند.

قادر به وسيله ماموران امنيتی Parastinوابسته به حزب دموکرات کردستان در ماه اکتبرسال گذشته دستگير شد. او يک کرد ۴٨ ساله ساکن وين در اتريش می باشد که در طی بازديد خود از کردستان عراق بازداشت گشته است.
دکتر قادر از جمله منتقدين به فساد دستگاه اداری دولت خود مختار کردستان است که هم اکنون اين فساد جز لاينفک زندگی روزمره مردم کردستان گشته است. قادر سال گذشته در بخشی از مقاله خود اشاره می کند : "احزاب حاکم، کردستان عراق را به فساد کشانده اند، دزدی در بودجه مردم، نقص حقوق بشر مانند قتل، شکنجه، قطع اعضای بدن (گوش، بينی) و تجاوز جنسی جزو اين موارد است."
مسئولين و مقامات دولتی کردستان پس از انتشار مقاله او، خواهان گفتگو و تبادل نظردر مورد مسائل مطرحه با او شدند و بدين مناسبت از کمال سعيد قادر خواستند که يک ملاقات حضوری با او داشته باشند، که در محل قرار او را دستگير کردند.

دکتر قادر در نامه ای که در ١۶ دسامبر سال گذشته از زندان اربيل نوشت، نحوه دستگيری خود را به اين شکل شرح داد : " يک گروه مسلح در ٢٣ اکتبر در شهر اربيل مرا دستگير کردند و بدون اينکه نامم را سئوال کنند و يا اتهامم را بگويند و بدون ذکر مقصد، من را به گروگان گرفتند و تا به امروز هم اطلاعی ندارم که چه کسی حکم جلب من را صادر کرده است."
کمال سعيد قادر، بدون اينکه بتواند از خود در محاکمه اش بصورت قانونی دفاع کند به وسيله دادگاه امنيتی حکومت کردستان عراق به ٣٠ سال زندان محکوم گشت و علت محکوميت "توهين به ملت کرد" اعلام شد.
قادر در نامه ای مملو از احساسات جريحه دار شده که در زندان نوشته، چنين می نويسد:
"ستم و ظلم بخشی از تاريخ بشريت بوده است و اکنون من نيز به سيل بيشمار ستمديدگان و مظلومين پيوسته ام. تمامی حقوق انسانی من بعنوان يک فرد آزاد از زمان دستگيريم زير پا نهاده شده است."
لازم به تذکر است که هم اکنون کمال سعيد قادر در اعتصاب غذا به سر می برد.

در طی تجاوز نظامی عراق در سال ٢٠٠٣، قادر در مقاله ای اشاره به اين نکات می نمايد که :
"شايد اتفاقی باشد که تاريخ دوران اخير عراق آنجا که شروع شد، در همانجا نيز به پايان رسيد. تاريخ مدرن عراق با تجاوز نظامی اشغالگران انگليسی از جنوب عراق در انتهای جنگ جهانی اول آغاز و با تجاوز مجدد نظامی اشغالگران انگليس و هم پيمان اش آمريکا دوباره از ناحيه جنوب به انتها رسيد "
در ادامه او هشدار می دهد: "اگر آمريکا و انگليس، نقش اشغالگران خود بين و گستاخ را ايفا کنند و به آداب و رسوم مردم عراق احترام نگذارند، به زودی خود را درمقابل مقاومت مردم خواهند يافت و اين امر ساده ای در کشوری با جمعيت ٢۵ ميليون نفری نخواهد بود."

نيرو های اپوزيسيون کرد، بشدت نگران حال و سلامتی کمال سعيد قادر می باشند و خواهان آزادی هر چه سريعتر او هستند.
برای اطلاعات بيشتر در مورد کمال سعيد قادر می توانيد به آدرس زير مراجعه کنيد

www.kurdmedia.com

و همچنين در مورد اينکه در کردستان عراق چه ميگذرد به مقاله ای از فيگارو تحت عنوان زير مراجعه کنيد

http://www.donyayema.org/articles_detail.php?aid=١٨٢

افزودن نظر جدید