چرا میزان نیوز را تعطیل کردند؟

سایت رسمی نهضت آزادی ایران روز جمعه اطلاعیه ای را منتشر کرد که در آن خبر از توقیف ارگان این حزب(nehzateazadi.org) و سایت خبری تحلیلی میزان نیوز(miazannews.com) توسط وزارت اطلاعات داد. در این اطلاعیه آمده است وزارت اطلاعات با احضار مهندس «محمد توسلی»، رییس دفتر سیاسی این حزب، دستور توقف فعالیت این دو سایت را ابلاغ کرده است .

 سایت خبری- تحلیلی میزان نیوز  که نام خود را از روزنامه میزان،ارگان نهضت آزادی ایران در سالهای اولیه انقلاب 1357، الهام گرفته بود فعالیت خود را از اواخر سال 1383 و همزمان با اعلام کاندیداتوری دکتر «ابراهیم یزدی»، دبیر کل این حزب، برای انتخابات ریاست جمهوری 84 آغاز کرده بود در پنج سال فعالیت خود با پوشش خبرهای مربوط به حزب مطبوع خود و جریان ملی مذهبی، جریان اصلاحات، نیروهای تجدد خواه در حوزه ی علمیه، موضوعات حقوق بشری و ... جایگاه مناسبی در جریان آزاد اطلاع رسانی در داخل ایران یافته بود.

 حال سوالی که مطرح می شود این است که چرا میزان نیوز هدف وزارت اطلاعات قرار گرفت؛ در جستجوی این جواب می توان به اتفاقات بسیاری در بعد از حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 اشاره کرد من جمله حملات نرم افزاری فزاینده ای که به سایتهای خبری توسط سرورهای حکومتی اتفاق افتاد. سایت نوروز پیش از این با انتشار بیانیه ای اعلام کرد موفق به شناسایی این سرورهای حکومتی شده است.

 برای پاسخ یافتن به چرایی هدف قرار گرفتن سایت میزان نیوز می توان با مروری به اخبار و گزارشهای این سایت دلیل این اقدام حاکمیت را پیدا کرد. سایت میزان نیوز یکی از منابع اصلی خبرهای مغفول مانده حوزه علمیه قم بوده است. این سایت بارها با انتشار گزارش و اخبار توجه رسانه ها به این حوزه جلب کرده است؛ من جمله می توان به گزارش این سایت در فعالیت های مراجع تقلید علیه دولت نوخواسته «احمدی نژاد» و دیدارهای مکرر ایشان با یکدیگر اشاره کرد. در نمونه ای دیگر خبر انتشار لیست جدیدی از مراجع تقلید توسط مجمع مدرسین حوزه علمیه قم برای اولین بار از سوی این سایت باعث جلب توجه رسانه ای به این موضوع شد و این مجمع هم در مصاحبه ای نخست موضوع را تایید و سپس به تکذیب آن پرداخت.

 موضوعات حقوق بشری یکی از اخبار همیشگی سایت میزان بوده است؛ اخبار سرکوب دراویش سلسله گنابادی و حمله به منزل آیت الله «کاظمینی بروجردی» اخباری است که با توجه به صبغه مذهبی نهضت آزادی برای اولین بار این سایت منتشر می شد.

 و همچنین با گشت و گذاری در اینترنت مصاحبه آن با «معصومه شفیعی»،همسر «اکبر گنجی»، در شرایطی که گنجی در اعتصاب غذا به سر می برد یکی از پربیننده ترین اخبار این سایت بوده است.

 با جستجو به اخبار دیگری در این سایت بر می خوریم که رسانه های فارسی هیچ گاه روی خوشی برای انتشار آنها نداشتند از جمله خبرهای بسیاری از سازمان مجاهدین خلق که برای نخستین بار در فضای رسانه ای ایران منتشر می شدند. برای مثال انتشار خبر بازداشت «مسعود رجوی» و چندین تن از مسئولین سازمان در کمپ مرکوری که برای اولین بار در سایت میزان منتشر شد.

  از دیگر اخباری که در این سایت برای حاکمیت ناخوشایند بوده است می توان به افشای چهره هایی در سپاه و وزارت اطلاعات اشاره کرد؛ از جمله «حسین طائب» و «احمد سالک» دو تن از نیروهایی اطلاعاتی حاکمیت بودند که برای اولین بار نقش شان در  تغییرات وزارت اطلاعات و همچنین سابقه اشان توسط میزان نیوز برملا شد.

 

اینها حیطه های خبری و اخباری است که می توان گفت خشم حاکمیت را بر انگیخته است اما برای توقیف این سایت می توان علت دیگری را هم بر شمرد.سایت میزان نیوز اخباری از جریان ملی مذهبی و نهضت آزادی را منتشر می کرد که تنها در این رسانه امکان انتشار داشتند و توقیف این سایت بی شک هزینه ای است که نهضت آزادی به خاطر مواضع تعیین کننده خود در سالهای اخیر پرداخته است. آخرین این مواضع هشدار نهضت آزادی به جنبش سبز بود.این حزب طی بیانیه ای از اعضای جنبش سبز خواست که در دام خشونت متقابل که توسط حاکمیت برای سرکوب این جنبش پهن شده است پرهیز کنند. پیرو این بیانیه و مصاحبه ها و مقالات اعضای نهضت، روزنامه کیهان که وابسته به افراطی ترین طیف حاکم در ایران است در چند شماره متوالی به حمله توهین و حمله به اعضای نهضت پرداخت و خشم خود را از این بیانیه و هشدار بیان کرد.

 نمونه های دیگری از دست بسیار است برای مثال به طرح نظارت بین المللی نسبت به مهندسی انتخابات اعلام خطر کرد و یا در مثالی دیگر می توان درخواست حذف ولایت فقیه توسط دبیرکل نهضت آزادی در سفر خود به مالزی و دیدار با احزاب فراکسیون نماینده های مخالف دولت دردسر فراوانی را برای جمهوری اسلامی به دنبال آورد.

 نقش محوری سایت میزان نیوز در ارتباط نهضت آزادی با دنیای جدید و همچنین فعالیتهای خبری روشنگرانه این سایت می تواند جوابی به چرایی هدف قرار گرفتن این سایت توسط وزارت اطلاعات باشد.

افزودن نظر جدید