ايدز را متوقف كنيد، سر قولتان بمانيد

ایدز یا نشانگان نقص اکتسابی ایمنی در اثر ویروسی به نام HIV (ویروس نقص ایمنی انسان) به ‌وجود می‌آید. از زمان آلوده شدن بدن به HIV تا بروز ایدز ممکن است ۶ ماه تا ده سال و یا بیش‌تر طول بکشد. در این مدت گرچه فرد به ظاهر سالم به نظر می‌رسد، اما ناقل بیماری است و می‌تواند افراد دیگر را آلوده کند. AIDS مخفف عبارت «نشانگان نقص ایمنی اکتسابی» به زبان انگلیسی است. در زمان بروز بیماری که با تخریب یاخته ‌های دستگاه ایمنی بدن ناشی از اچ، آی، وی روی میدهد، بیماری های عفونی و بیماری های سرطانی به خصوص بعضی از انواع آن فرصت مبتلاء کردن انسان را پیدا‌ می‌کنند و نشانه‌ها و علائم ناشی از این بیماری ها در بدن ظاهر می‌شود. 
نشانه‌های این بیماری اولین بار در سال ۱۹۸۱ میلادی در افراد بالغ جوانی دیده شد که دچار نقص‌های ایمنی مادرزادی نبودند و این تعجب پزشکان را برانگیخته بود. پزشکان از آنجایی که نمی‌توانستند آنرا به بیماری مشخصی نسبت دهند و هنوز اچ.آی.وی شناخته نشده بود، به همین لحاظ مجموعه این علائم را «نشانه‌های نقص ایمنی اکتسابی» یا ایدز نام نهادند. 
ویروس ایدز از راه آمیزش جنسی، تبادل خون یا فرآورده‌های آن و یا از مادر مبتلاء به جنین قابل سرایت از فردی به فرد دیگر است. 
ایدز معضلی پزشکی - بهداشتی است که ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن بسیار گسترده‌اند. از آغاز کشف اولین مبتلایان آن در سال (١٩٨١) تا اواخر سال (٢٠٠٤) در سراسر جهان بیش از ۶۳ میلیون نفر مبتلا شده‌اند و ۲۳ میلیون نفر فوت کرده‌اند. در حدود نیمی از کسانی که دچار ایدز هستند قبل از ۲۵ سالگی آلوده شده‌اند و بدون مصرف دارو اغلب قبل از ۳۵ سالگی می میرند. هر روز ۱۴۰۰۰ نفر جدید به مبتلایان اضافه می‌شود که نیمی زن هستند و نیز ٥٠ درصد آنان در سنین ۱۵ تا ۲۵ سالگی میباشند. بررسی های انجام شده نشان داده اند که زنان و دختران به دلائل زیستی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بیش از مردان در معرض خطر ابتلاء و آسیب ناشی از ایدز هستند. 
دفتر سازمان ملل به مناسبت روز اول دسامبر روز جهانی ایدز، اعلام کرد که این روز را با تقدیر از تلاش هایی که در جهت مبارزه با ایدز در سراسز جهان صورت گرفته برگزار میکند. به همین دلیل روز جهاني ايدز ‌٢٠٠٥ با شعار « ايدز را متوقف كنيد، سر قولتان بمانيد» بر روي تعهداتي متمركز ‌شد كه بر اساس آن‌ها ايدز بايد در تمام سطوح با به کارگیری ابتکارات فردي، اجتماعي، سازماني و دولتي متوقف شود. 
بر اساس اين گزارش میزان بروز موارد تازه، بيشترين افزایش را در اروپاي شرقي و ‌آسياي مركزي و نيز در شرق آسيا داشته است، اما هنوز كشورهاي صحراي آفريقا بيشترين تعداد مبتلايان را در مجموع و در سطح جهاني دارند. 
كنيا، زيمبابوه و برخي كشورهاي منطقه كارائيب همگي شاهد كاهش شيوع ايدز طي چند سال گذشته بوده‌اند و نرخ افزاد بزرگسال آلوده به ويروس ايدز در مجموع در كنيا كاهش يافته و از نقطه اوج آن كه در اواخر دهه ‌١٩٩٠ برابر ‌١٠ درصد بوده به ‌٧ درصد در سال ‌٢٠٠٣ رسيده و نيز تعداد زنان باردار مبتلا به ايدز در زيمبابوه از ‌٢٦ درصد در سال ‌٢٠٠٣ به ‌٢١ درصد در سال ‌٢٠٠٤ تقليل يافته است. 
همچنين در مناطق شهري بوركينافاسو، شيوع اين بيماري در ميان زنان جوان باردار از ‌٤ درصد در سال ‌٢٠٠١ به ‌٢ درصد در سال ‌٢٠٠٣ كاهش يافته است. 
گزارش حاكي از آن است كه به رغم كاهش تعداد مبتلايان به اين بيماري در برخي از كشورها، در مجموع افزايش شمار مبتلايان در تمام نقاط جهان به استثناي كشورهاي منطقه كارائيب، همچنان ادامه دارد. در سال ‌٢٠٠٥ تا كنون ‌٥ ميليون بيمار جديد مبتلا به ايدز به آمار قبلي افزوده شده است. 
تعداد اين بيماران در سطح جهاني به بالاترين سطح خود و تقريبا ‌٣/٤٠ ميليون تن رسيده در حالي كه اين رقم در سال ‌٢٠٠٣ برابر با ‌٥/٣٧ ميليون تن بوده است. لازم به ذكر است كه بيش از ‌٣ ميليون تن در سال ‌٢٠٠٥ در اثر ابتلا به اين عفونت جان خود را از دست داده‌اند كه بيش از ‌٥٠٠ هزار مورد از تلفات از ميان كودكان بوده است. گزارش جديد سازمان ملل نشان مي‌دهد كه با اين وجود روندهاي كلي در زمينه انتقال ايدز هنوز رو به افزايش است و هنوز اقدامات و تلاش‌هاي پيشگيرانه بيشتر براي كاهش سرعت اپيدمي مورد نياز است. 
يونيسف نیز اعلام كرده است كه هر ساله در مجموع ١٤ هزار كودك در اثر ابتلا به بيماري ايدز در کشوری مانند اوگاندا جان خود را از دست مي‌دهند. در این کشور روزانه حدود ٤٠ كودك به ويروس اين بيماري آلوده مي‌شوند و در هر ساعت يك كودك مبتلا به ايدز تلف مي‌شود. 
بر اساس این گزارش، هر ساله ٢٥ هزار نوزاد در انتقال بيماري از مادر به فرزند با بیماری ایدز در اوگاندا به دنیا می آیند. 
در ایران بنا به گفته دکتر مینو محرز، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری ایدز، بر اساس آمارهای موجود هم اکنون ١١ هزار و ٩٣٠ نفر مبتلا به ایدز در کشور وجود دارد. اما آمار واقعی و تعداد افرادی که هنوز کشف نشده اند، بسیار بیشتر از آمارهای اعلام شده است. 
تنها با داشتن نگاهی خوشبینانه، می توان آمار نزدیک به ١٢هزار نفر مبتلا به این بیماری را در کشور باور نمود. زیرا تخمین زده می شود که بیش از ٦٠ هزار نفر مبتلا به ایدز در ایران وجود داشته باشد و هنوز بسیاری از افراد دارای اچ. آی. وی مثبت، کشف نشده باشند. 
مورد دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که، متاسفانه درصد قابل توجهی از افراد مبتلا به ایدز که هنوز کشف نشده اند، زنانی هستند که از طریق آمیزش جنسی به این بیماری مبتلا شده اند. 
همچنین میدانیم از آنجا که مردان به ویژه معتادان در چهارچوب طرح غربالگری مورد بررسی قرار می گیرند، اغلب مبتلایان به ایدز از میان مردان کشف می شوند اما زنان چون جزو این طرح قرار ندارند، بسیاری از ایشان که از طریق جنسی ابتلا یافته اند، هنوز کشف نشده اند. 
بنابراین، با توجه به روند تغییر الگوی انتقال بیماری ایدز در کشور، آمار زنان مبتلایان به ایدز در کشور و به افزایش است. با بالا رفتن تعداد معتادان و نیز رشد فحشاء در ایران، انتظار می رود که با رشد فزاینده این بیماری در ایران بیش از پیش رویرو باشیم و متاسفانه آمار نیز صحت این موضوع را تائید می کند. موارد عدیده دخترانی که مورد سوء استفاده و خشونت جنسی قرار می گیرند، همچنین دخترانی که بدون آموزش ها و مراقبت های بهداشتی با شریک جنسی خود هم بستر می شوند و عدم اطلاع و آگاهی از مراقبتهای بهداشتی و جنسی، همه و همه موجب تغییر الگوی ابتلای بیماری ایدز و تغییر نسبت جنسیتی جمعیت مبتلا به ایدز به زیان بیشتر زنان شده است.
با افزایش میزان آلودگی به ایدز درمیان دختران و زنان، دسترسی زنان به روشهای پیشگیری از ایدز یک ضرورت مبرم در جامعه ایران تبدیل شده است و باید همه روشهاي ممکن مورد استفاده قرار گیرند. از جمله باید به آموزش جنسی و بهداشتی در مدارس و دانشگاهها توجه نمود، از مراکز بهداشتی تخصصی و رسانه های جمعی نظیر رادیو و تلویزیون بهتر استفاده نمود و هر چه بیشتر از فزهنگ مردسالارانه فاصله گرفت و از صحبت و بحث در مورد مسایل جنسی که همگی می تواند در اطلاع رسانی و آگاهی مردم بویژه زنان نقش بسزائی داشته باشد، پرهیز نکرد. 

بخش: 

افزودن نظر جدید