بیانیه دفتر تحکیم وحدت به مناسبت هفته دانشجو

سپاس بی کران را تقدیم مادران و پدرانی می کنیم که با دست های خالی اما سبز و قلبی اکنده از شور در پشت درب های بسته دل های خود را با دانشگاه گره زدند و اگر نصیب انها تنها سرکوب سخت بود اما پیام صبر ،امید و مقاومت ،مهر افروزی را به میان دانشگاهیان انتقال دادند.

و نیز تقدیر می کنیم حضور پر شور دانشجویان را که برگی دیگر بر مبارزات مدنی و ملی ایران زدند ،که نقطه امیدی برای تمام ارمانهای سبز ایرانیان بودند.

شانزدهم آذر امسال شاهد تداوم بیش از نیم قرن مبارزات دانشجویی علیه استبداد و تلاش برای برپایی ایرانی آباد و آزاد و مستقل بودیم.در رابطه با حوادث رخ داده در این روز و مسائل و مشکلات امروز دانشجویان ذکر نکاتی چند ضروری می نماید:

1_حجم گسترده ی اعتراضات دانشجویی در روز داشنجو و ادامه ی آن در روزهای بعدی با وجود سرکوب چند ماهه ی مردم دانشجویان سبب امیدواری بیشتر مردم به آینده شد.

جنبش دانشجویی که اینک با حفظ هویت مستقل خود پیوندی عمیق با جنبش فراگیر سبز یافته است نشان داد که امروز گسترده تر شده و برخلاف سالیان گذشته تنها محدود به جمعی از فعالان دانشجویی و یا تشکل ها نیست.

نیروهای امنیتی با درکی نادرست از فضای جدید دانشگاه گمان می کردند با احضار و بازداشت گسترده ی فعالان شناخته شده ی دانشجویی و تهدید مداوم تشکل های دانشجویی مستقل می توانند اعتراضات دانشجویی را مهار کنند.16 آذر نشان داد که چنین تصوری باطل بوده و تنها نقش خیال بر روی آب زدن است.

2_دانشجویان در اعتراضات خود نشان دادند که همچنان به شیوه ی مسالمت آمیز پایبند بوده و با وجود به کارگیری حجم بالای خشونت از سوی نیروهای امنیتی انتظامی و لباس شخصی از دست زدن به اقدامات متقابل پرهیز می کنند.تردیدی نیست که جریان اقتدارگرا می کوشد با تحریک مردم و دانشجویان آنها را به خشونت وا دارد تا هم برای خشونت های پیشین خود در کف خیابانها و کهریزک و... توجیه اخلاقی ایجاد کند و هم اینکه مجوزی برای خشونت های گسترده آتی بیابد.

3_گسیل سازمان یافته نیروهای لباس شخصی با در دست داشتن کارت جشن غدیر به دانشگاه تهران و با هدایت برخی مداحان شناخته شده قدرت همه و همه با این هدف صورت گرفت که هر چند به صورت جعلی دانشجویان به عنوان حامی دولت معرفی شوند.این نمایش ناکام در حالی برپا شد که به اذعان نماینده ی رهبری در دانشگاهها بیش از 70%دانشجویان حامی کاندیداهای دیگری غیر از محمود احمدی نژاد در انتخابات اخیر ریاست جمهوری بوده اند.اکنون جای این پرسش باقی است که چگونه است که این اکثریت دانشجویان هیچ تشکل و اتحادیه دانشجویی رسمی برای خود ندارند و تنها اتحادیه ها و تشکل هایی حق فعالیت رسمی و آزادی یابند که حامی دولت نهم هستند؟

4- در روز شانزدهم اذر جریانی مرموز و انحصار طلب بجای انکه پاسخگوی مطالبات مدنی جنبش سبز و نیز اقناع افکار عمومی باشد با هزینه های کلان بر امده از درامد های ملی نمایشی مضحک را در درون دانشگاه ها راه انداخت و در زمانی که نتوانست با انتقال نیروها ی شبه نظامی به درون دانشگاه و استفاده از خشونت عریان برای انتقال عصبانیت ،اشفتگی و گسترده کردن رادیکالیسم و در نهایت ایجاد انحراف در خواسته های بر حق و قانونی جنبش سبز و مدنی راه به جایی بببرد ،کل ماجرا را در فازی جدید تر پیش برد و با پیچیده تر کردن جریانات ماجرایی پر ابهام را خلق کرد و از کاه کوهی را ساخت و با مقدس مابی اصل صورت مسئله مطالبات مدنی را زیر سوال برد.در حالی که همگان می داند که خشونت و کینه ورزی از هیچ درجه اعتباری در جنبش سبز برخوردار نیست .

در حالی بار دیگر کفن پوشان و مدعیان انقلاب وارد میدان شدند که جای سوال جدی وجود دارد که مدعیان اسلام و حقیقت در ماجرای کهریزک که اصل مشروعیت نظام زیر سوال رفت در کدام صحنه حاضر بودند و کدام میدان را گرم می کردند.

در جایی که باتوم ها بر سر و سینه مردان و زنان ایرانی فرود می امد چرا کسی از این نیروها ی پر حرارت از سر وطن پرستی و اسلام خواهی و زیر سوال رفتن حیثیت شعار استقلال ،ازادی و جمهوریت نظام فریادی را سر نداد؟

واضح است که نوک پیکان این نمایشات پر سابقه خیابانی قلب چه جریانی را نشانه گرفته است تا بکوشد در اخرین سکانس این نمایش در محاکمه رهبران جنبش سبز به فرو پاشی زود هنگام در ایران دامن بزند.

5_ضروری می دانیم نگرانی جدی خود را در مورد وضعیت زندانیان سیاسی به ویژه دو عضو در بند شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت میلاد اسدی و عباس حکیم زاده اعلام کنیم.عباس حکیم زاده که پیش از این 2 بار بازداشت شده و نزدیک به 200 روز را در انفرادی بندهای 209 و 240 اوین به سر برده این بار هم با ایستادگی خود سرتسلیم در برابر بازجویی های قرون وسطایی فرود نخواهد آورد.همچنین اخبار رسیده حاکی از مقاومت و پافشاری جانانه میلاد اسدی بر حقوق قانونی خود نظیر عدم استفاده از چشم بند و دسترسی به وکیل است.

از سوی دیگر مجید توکلی شرف جنبش دانشویی ایران که عاشقانه در شانزدهم آذر امسال به دانشگاه رفت اگرچه قربانی دسیسه ای کودکانه از سوی خبرنگاران امنیتی فارس شد با این حال با هشیاری مردم و دانشجویان نمادی شد بر حقانیت مردمی که سالهاست زیر فشار تحقیر و سرکوب خم نکرده اند.

گرامی می داریم یاد و خاطره ی شهدای جنبش دانشجویی و شهدای جنبش سبز ملت ایران را که از برای آزادی دست زجان شستند و درودی می فرستیم بر همه ی دانشجویان دربند و زندانیان سیاسی که هدفی جز سربلندی آزادی عدالت و حقوق بشر نداشتند.

                                                                                       اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان

                                                                                             دانشگاههای سراسر کشور

                                                                                                   دفتر تحکیم وحدت

افزودن نظر جدید