نتیجۀ دور اول انتخابات فرانسه، در گرو حضور رأی دهندگان

فردا یكشنبه ٢٣آوریل، ٤٥ملیون و ٦٧٨ فرانسوى آراء خود را به ٦٩٠٠٠هزار صندوق رأى خواهند ریخت تا رییس جمهور آینده خود و جانشین فرانسوا اولاند را انتخاب کنند. این در حالى است كه چهار كاندیدا از میان یازده كاندیدا با اختلاف كمى از هم در صدر نظرسنجیها قرار گرفته اند.

طبق آخرین نظرسنجى انجام شده دیروز توسط مجله "لو پوئن" و مؤسسه "اودكسا" ، ماكرون با ٢٤در صد، لوپن با ٢٣درصد نفرات اول و دوم، و ملانشون و فی یون هر كدام با ١٩درصد مشترکاً نفر سوم این نظر سنجى اند. هامون كاندیداى رسمى حزب سوسیالیست (حزب حاكم) تنها ٧/٥درصد آراء را حائز است.

همه مؤسسات نظرسنج بر این اعتقادند كه اگر تعداد شركت كنندگان در رأى گیرى روز یكشنبه بالاى هشتاد درصد باشد، هر كدام از این چهار نفر شانس آن را دارد كه به عنوان یكى از دو نفر به مرحله نهایی، كه دو هفته دیگر (روز ٧ماه مه) برگزار می شود، راه یابد. ولى اگر به سان انتخابات سال ٢٠٠٢ تعداد شركت كنندگان كم باشد، کمتر از ٧٠٪، مارین لوپن و فرانسوا فى یون كه داراى رأى دهندگان "ثابت" بیشترى هستند از شانسهاى بیشترى هم براى راهیابى به مرحله نهائی برخوردار خواهند بود (براى یادآورى، در سال ٢٠٠٢ ژان مارى لوپن، پدر مارین لوپن، در میان شگفتى همگانى با حذف نمایندگان حزب سوسیالیست و با كسب كمتر از ١٨٪‏ آراء بهمراه ژاك شیراك به دور بعدى راه پیدا كرده بود‏). این نكته را هم باید گفت كه حوادث تروریستى مانند آنچه دو شب پیش در خیابان شانزه لیزه انجام گرفت، شانس مارین لوپن را، كه شعارهایش بیشتر خارجى ستیزانه و اسلام هراسانه اند، بیشتر و كفه ترازو را به نفع او سنگین تَر می كند. او و حزبش "جبهه ملى" خواهان اخراج بلافاصله ١٠هزار نفرى اند كه توسط پلیس در لیست "امنیتى" قرار دارند. او در برنامه انتخاباتیش خواهان این است كه دولت ١٥هزار نیروى پلیس و امنیتى جدید استخدام نماید تا بهتر بتواند علیه تروریسم مبارزه كرده و امنیت فرانسویان را تأمین کند.

طبق قوانین انتخاباتى در فرانسه هیچ كاندیدایی حق ندارد بیشتر از ١٦میلیون و ٨٥١ یورو خرج تبلیغات انتخاباتى خود نماید. این مبلغ در صورتى كه كاندیدائی بالاى پنج درصد آراء رأى دهندگان را به خود اختصاص دهد توسط دولت به او مسترد خواهد شد، در غیر این صورت همه هزینه ها به عهده او (یا حزبش) خواهد بود. ولى اگر جزو دو نفر صعود كننده به مرحله نهایی انتخابات باشد این رقم می تواند تا سقف ٢٢میلیون و٥٠٩ یورو برسد. بد نیست بدانیم كه ١/٣میلیون فرانسوى در خارج از كشور رأى می دهند و این كه هیچ كس حق ندارد تا بسته شدن آخرین دفاتر رأى گیرى یعنى ساعت ٢٠ روز یكشنبه ٢٣ آوریل نتیجه انتخابات را اعلام کند. در صورت تخطی، شخص می تواند محكوم به پرداخت جریمه ٧٥هزار یورویی شود.

سرانجام این كه در مورد این انتخابات همه متفق القول اند كه این اولین بار در تاریخ انتخابات فرانسه است كه در غیاب احزاب "سنتى" هر اتفاقى می تواند بیافتد.

امانوئل ماكرون كه از هفته ها پیش در صدر نظرسنجى قرار دارد، امیدوار است كه به مرحله بعدى راه یابد. در این صورت سخت ترین كار را انجام داده است، چون در مرحله نهائی او بیشترین شانس را دارد كه جانشین "حامى" اصلى خود یعنى فرانسوا اولاند شود.

رؤیای مارین لوپن راهیابى به دور بعد و شكستن ركورد رأى پدر در سال ٢٠٠٢ است. ولى باید بداند كه یك بخش از رأى دهندگانش (كارگران، بیكاران و ...) كه سالها به خاطر فراموش شدن توسط سوسیالیست ها و چپ ها به او گرایش پیدا كرده بودند، با حضور جدى و با
برنامه ژان لوك ملانشون آراء خود را به نفع این کاندیدا به صندوقهاى رأى می ریزند.

 ملانشون كه كاندیداى "تسلیم نشدگان"، حزب چپ، حزب كمونیست و جبهه چپ است، توانسته با درسگیرى از اشتباهات سال ٢٠١٢ و با استفاده از امكانات مدرن فیسبوك، توئیتر، انترنت، هولوگرام (برگزارى همزمان میتینگ در چند شهر و سالن مختلف) براى اولین بار در تاریخ مبارزات انتخاباتى در جهان و استفاده از "یو تیوب" (او در صفحه یو تیوب خود بیشتر از سیصد هزار عضو دارد و این در حالى است كه دونالد ترامپ در زمان انتخابات امریكا ١٠٦هزار عضو داشت) کارزار انتخاباتی بسیار موفقی را پیش ببرد. ژان لوك ملانشون، با بیشتر از ده درصد رشد آرا در جریان این انتخابات، با نطقهاى آتشین خود توانست نه تنها بخشى از رأى دهندگان لوپن را بلكه بخش زیادى از سرخوردگان از حزب سوسیالیست را نیز به خود جلب كند.

او كه در سال ٢٠١٢ كمى بیشتر از ١١٪‏ آراء را كسب كرده بود، امیدوار است كه ركورد جدیدى را كسب كند. جالب است بدانیم او از حمایت هنرمندانى بین المللى چون پاملا اندرسون و دانى گلوور و مارك روفالو و كارگردانانى چون اولیور استون و شخصیتهای روشنفكرى همچون نوام چامسكى و ... برخوردار است. این شخصیت ها روز ٤شنبه گذشته با امضاء یك فراخوان از رأى دهندگان فرانسوى خواستند آراء خود را به نفع ژان لوك ملانشون به صندوقهاى رأى بریزند.

بعد از این سه كاندیدا فرانسوا فى یون، در سمت راست صفحه سیاسى فرانسه قرار دارد كه فكر می كند حقش است كه در دور دوم حضور داشته باشد و امیدوار است كه نظرسنجى ها نادرست باشند و گرفتاریهاى مالى - قضائی او تاثیرى در تعداد رأى دهندگان نداشته باشد.

بنوا هامون كاندیداى حزب سوسیالیست هم امیدوار است كه نظرسنجیها درست از آب در نیایند و ٧/٥ در صد آراء او چند برابر شود تا او بتواند به دور بعد صعود كند. شش كاندیداى باقى مانده هم هر كدام سعى دارند كه با كسب آراء بیشترى موفق به ثبت ركوردى براى خود شوند.

در هر صورت باید تا فرداشب ساعت ٢٠منتظر بود و دید انتخاب فرانسویان در این دوران متلاطم بعد از اوباما و عصر ترامپ، چه خواهد بود، رئيس جمهور آينده فرانسه چه نقشى را براى فرانسه - به عنوان دومين اقتصاد اروپا - در اروپا و جهان قائل است، رابطه اش با أمريكا و روسيه و دیگران چه خواهد بود و سر انجام اين كه فرانسه (با قدرت اتمى اش) چه نقشى در ثبات، امنيت و صلح جهانى بازى خواهد كرد؟

افزودن نظر جدید