به جای گسترش حضور نظامی در سوريه، خروج از جنگ سوريه را برنامه ريزی کنيد!

پيرامون موشک باران سپاه پاسداران

سپاه پاسداران اعلام کرد که مواضع "فرماندهی تروریست های تکفیری در دیرالزور سوریه" را موشک باران کرده است. به گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه "موشک‌ها از ایران شلیک شد و از عراق عبور کرد و در سوریه فرود آمد و با پهپاد‌هایی که از اطراف دمشق به پرواز درآمده بود بر فراز دیرالزور اصابت‌ها را به طور همزمان برای ما در ایران مخابره می‌کرد". در اطلاعيه سپاه پاسداران گفته شده است که شش فروند موشک میان‌برد از نوع ذوالفقار که برد آنها بین ۶۵۰ تا ۷۰۰ کیلومتر است به مواضع گروه داعش اصابت کرده، و این حمله «موفقیت‌آمیز» بوده است. هنوز از تلفات انسانی حمله موشکی خبری منتشر نشده است. شليک موشک به خاک سوريه، در انتقام از ترورهای اخیر تهران صورت گرفته است. سپاه در اطلاعيه خود با انتساب غیرمستقیم عملیات تروریستی تهران به عربستان و امریکا به برخورد تقابلی روی آورده است.

جمهوری اسلامی سال ها است که در جنگ سوريه حضور نظامی دارد. بلوک قدرت که سیاست های خاورمیانه ای جمهوری اسلامی را تدوين و پيش می برد، سوريه را به عنوان "عمق استراتژيک" خود و اهداف شرکت در جنگ سوريه را اهداف راهبردی انقلاب اسلامی تعريف کرده و اين تلقی از حضور در جنگ سوريه را اشاعه می دهد که اگر حمهوری اسلامی در سوريه با امريکا و عربستان درگير نشود، مجبور خواهد بود در مرزهای ايران وارد جنگ با اين کشورها گردد.

عليرغم ادعای حکومت ايران، حضور نظامی در سوريه به سياست ستيز اکثر کشورهای عربی، امريکا و اسرائیل با جمهوری اسلامی میدان وسیعتری داده و تهران را به محل عمليات انتقام جويانه داعش تبديل کرده است. تا کنون جمهوری اسلامی نيروی نظامی به سوريه اعزام می کرد؛ اما يک گام ديگر به جلو برداشته و با شليک موشک به مقر فرماندهی داعش، در جنگ سوريه بيشتر غرق شده است. بعد از اتمام جنگ ايران و عراق، اين اولين موشکی است که از خاک ايران به سوی کشور ديگر شليک می شود.

به جای شليک موشک به خاک سوريه، لازم است که تدوين سياست های منطقه ای و پيشبرد آن از سپاه قدس به وزارت امورخارجه انتقال يابد، از گسترش حضور نظامی خودداری شود، نگاه سياسی برای حل بحران سوريه تقويت گردد، تلاش برای عملی کردن مذاکره و برقراری صلح در سوريه در راس سياست های ايران قرار گيرد و خروج از جنگ سوريه، برنامه ريزی و به اجراء گذاشته شود. 

هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)

۲۹ خرداد ۱۳۹۶ (۱۹ ژوئن ۲۰۱۷)

 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

هئیت سیاسی سازمان در اعلامیه حاضر خود نوشته است " جمهوری اسلامی سال ها است که در جنگ سوريه حضور نظامی دارد." هئیت سیاسی باید روشن می کرد که حضور ایران در سوریه نظیر حضور ائتلاف آمریکا و عربستان و ترکیه قلدرمآبانه بود؟ اما مراجعه به آرشیو تاریخ نشان می دهد که علت حضور ایران و روسیه در سوریه بنا به دعوت رسمی و دیپلماتیک دولت مستقر بشار اسد می باشد تا ایندو کشور سوریه را در حفظ امنیت یاری برسانند. اینکه چرا عمق استراتژیک جمهوری اسلامی سوریه است خاص دولت ایران نیست و تمام دولت های مقتدر و مستقر عمق استراتزیک دارند. مثلا حضور نظامیان محمدرضا شاه در ظفار بخ خاطر چه بود و آریامهر در یمن شمالی و شلیک به نیروهای کمونیست یمن جنوبی چه می خواست؟ علت این بود که عمق استراتژیک آریامهر ضدکمونیست متوقف کردن پیشروی کمونیست های یمن جنوبی به یمن شمالی بود. عمق استراتژیک آمریکا چرا افغانستان است و چرا آمریکا از مخالفان بشار اسد در سوریه حمایت می کند؟ خب با این وجود اگر قرار است ایران ازسوریه خارج شود؟ چرا نبایستی این مهم شمول آمریکا و عربستان و ترکیه نشود؟ چرا اعلام نمی کنید که آمریکا از افغانستان خارج شود. من معتقدم که نباید از جاده انصاف دور شد. اگر منطقه خاورمیانه را بدون جنگ می خواهید باید بدون ملاحظه سیاسی خواستار خروج همه دول درگیر در جنگ سوریه شد. اعلامیه شما به نقل از هسته مرکزی قدرت نوشته که " اگر حمهوری اسلامی در سوريه با امريکا و عربستان درگير نشود، مجبور خواهد بود در مرزهای ايران وارد جنگ با اين کشورها گردد." فکر می کنید پیشگیری از خطر و دفع خطر در حوزه حقوق بین الملل امر نادرستی است؟ اگر امر نادرستی است چرا آمریکا هزاران کیلومتر دور از سوریه و افغانستان به ایندو کشور لشگرکشی می کند برای چه ؟ برای جلوگیری از رسوخ و نفوذ تروریسم در امریکا. تازه تروریسم مگر مولود سیاست های امپریالیستی نیست. اینکه طرح مسئله کرده اید چرا حضور ایران – البته از مجاری دیپلماتیک - در سوریه مانع حمله داعش در ایران نشد؟ گره کار را در عربستان باز شد که از ابتدای سالجاری عربستان با چراغ سبز آمریکا و ترامپ جرئت می کند تا نخست داعش را به داخل ایران فرستاد و سپس جنگ ناخواسته ای بر تهران تحمیل کند. حال قضاوت کنید شما که حکم می کنید که فقط ایران مخاطب خروج از سوریه است یا حکم حقوق بین الملل منطقی تر و منصفانه تر است که باید تمامی دولت های حاضر از سوریه خارج شوند.

پول ملت داره خرج اتینا میشه تو سوریه و یمن و موشک هایی که یک دونش هم سرداعش نمیخوره .
نظامی گری بیش از حد جمهوری اسلامی سبب اقتصاد بیش از حد ضعیف و ورشکسته شده است .
مرگ بر امپریالیست
مرگ بر جهل و نادانی

این موشک پرانی ها تماما سبب کاهش امنیت جمهوری
و حرص و طمع امریکا برای حمله به ایران است و نتیجه
دیگری نخواهد داشت ......