گزارشی از برگزاری جشن اومانیته

جشن "اومانيته " روزنامه حزب كمونيست فرانسه، طبق سنت هرساله، امسال در روزهاى ١٥-١٦-١٧ سپتامبر در پارك بزرگ "كورنوو" با سخنرانى "پاتريكً لاى ريك" سردبیر اومانيته در مقابل سفرا، نمايندگان كشورها و احزاب و علاقه‌مندان شرکت‌کننده در این مراسم، افتتاح و تا يكشنبه ١٧ سپتامبر باوجود باران و ناآرامی جوى و با شركت بيش از ٥٥٠٠٠٠ نفر ادامه  يافت. او با خوشامدگویی به مهمانان، به تحليل مسائل بین‌المللی و داخلى فرانسه پرداخته و ضمن دفاع از مبارزات مردم فلسطين و انتقاد شديد از سیاست‌های دولت اسرائيل، خواهان آزادى تمامى زندانيان سياسى فلسطينى كه در زندان‌های اسرائيل هستند، ازجمله مروان برقوتى شد.

"پاتريكً لاى ريك" در ادامه با انتقاد از دولت امريكا و شخص دونالد ترامپ و سیاست‌های ماجراجويانه او در رابطه با کره شمالی و خروج او از معاهده پاريس و تعهدات امريكا در مورد  محدوديت استخراج و استفاده از انرژى فسيلى و .... كه از آثار زیان‌بار  آن، يكى همين طوفان‌های اخير(ايرما و .....) بود كه خسارات زيانبارى را در جزاير واقع در کارائیب و اقيانوس اطلس ... كوبا و تا ميامى و بخش‌های جنوبی خود امريكا را درنوردید و باعث چندين ميليارد دلار خسارت مالى و چند ده قربانى انسانى شد.

صدها انجمن و گروه فرهنگى و فدراسیون‌های حزب كمونيست از استان‌های مختلف و بيش از صد حزب و سازمان و گروه سياسى خارجى با ارائه برنامه‌های سياسى و فرهنگى خود در اين بزرگ‌ترین جشن سياسى-فرهنگى فرانسه از مهمانان خود پذيرايي می‌کردند. "ويلاژ دو موند" (دهکده جهانى) در قلب مراسم جشن،  پذيراى بيش از ده‌ها حزب چپ، دمكرات و ملى بود كه با ارائه فرهنگ و موسيقى و رقص و صنایع‌دستی و غذا  همراه برنامه‌های سياسى پذيراى مهمانان  و بازديدكنندگان بودند.

جشن اومانیته امسال علیرغم طولانی بودن زمان انتظار برای ورود، با استقبال چشمگیری روبرو شد. محور اصلی مباحثات سیاسی در سخنرانی‌ها و میزگردها تغییرات مربوط به قانون کار فرانسه بود که قرار است توسط ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه به اجرا گذاشته شوند. این تغییرات که با از بین بردن بخش‌های مهمی از حقوق کارگران دستاوردهای اجتماعی مزدبگیران فرانسه را تهدید می‌کند با مقاومت گسترده‌ای از طرف مردم روبرو گشته است. جشن اومانیته امسال  با شعارها  سخنرانی‌ها و گردهمائی‌ها، نمادی از این مقاومت بود.

در این جشن از کشور ما چند جریان سیاسی غرفه‌های خود را برپا داشتند، که بزرگ‌ترین آن‌ها غرفه‌ای بود تحت نام "هماهنگی ایرانیان برای جشن اومانیته" متشکل از فعالان سیاسی با افق‌های فکری متفاوت که حول شعار نه به جمهوری اسلامی و برای یک جمهوری مبتنی بر جدائی دین و دولت و مدافع آزادی، دموکراسی، عدالت اجتماعی و حقوق بشر، حضور داشت. شعار محوری امسال این غرفه، دفاع از آزادی زندانیان سیاسی و علیه شکنجه و زندان، بی‌عدالتی  و اعدام بود. در این غرفه علاوه بر فعالان سیاسی منفرد، فعالان سه تشکل: اتحاد فدائیان خلق ایران- طرفداران وحدت چپ، فدائیان خلق ایران(اکثریت) و کنشگران چپ، حضور داشتند.

 

 هماهنگی ایرانیان متن اعلامیه‌ای به زبان فرانسه تنظیم نموده و در چند صد نسخه تکثیر و توزیع کردند. در بخش پایانی این اعلامیه وضعیت زندانیان سیاسی چنین بازتاب داده‌شده بود :

"در كشور ما حتى وكلاى زندانيان سياسى هم از عقوبت دفاع از موكلان خود در امان نيستند ، به‌طوری‌که ده‌ها تن از آن‌ها به همين « جرم » در زندان‌اند. ما به تجربه دریافته‌ایم كه هرگاه عزمى در سطح جهانى براى قبولاندن مطالبه‌ای بر حق و منطق با معیارها و میثاق‌های پذیرفته‌شده بین‌المللی وجود داشته باشد حتى رژیم‌های مستبدی چون جمهورى اسلامى هم نمی‌توانند نسبت بدان بی‌تفاوت باشند.

اینجاست كه ما از شما انسان‌های طالب صلح ، آزادى ، دمكراسى ، عدالت اجتماعى و همبستگى بین‌المللی كه در اين جشن بزرگ «انسانيت» گردآمده‌اید تقاضا داريم تا در هر حزب ، انجمن و يا نهاد سياسى و اجتماعى حضور داريد بازتاب‌دهنده اين شرايط دشوار كه مردم ايران در آن قرار دارند باشيد و از طريق نمايندگان خود از دولت فرانسه بخواهيد در روابط سياسى ، اقتصادى و ديپلماتيك خود رعايت معیارها و میثاق‌های حقوق بشر را به مسئولين جمهورى اسلام گوشزد نمايد و خود را متعهد به توافقات امضاء شده بداند.

از غرفه هماهنگی ایرانیان تعداد قابل‌توجهی از مردم بازدید کردند. از مهمانان و بازدیدکنندگان با غذاهاى ايرانى به همراه موسيقى و رقص در فضايى شاد پذيرائى می‌شد. صنایع‌دستی و فرش‌های ايرانى، ميز کتاب‌های فارسى و فرانسه و ميز اعلامیه‌ها و ... زینت‌بخش غرفه بودند. به‌منظور همبستگی با زندانیان سیاسی ایران طوماری به زبان فرانسه برای امضا تهیه شد که به بازدیدکنندگان ارائه برای گرفتن امضای حمایتی ارائه شد و بسیاری از آنان طومار دفاع از زندانیان سیاسی را امضا نمودند.

در این سه روز موسیقی متنوع از چهارگوشه کشورمان همراه با رقص و پای‌کوبی، فضای غرفه را شادتر و پرشورتر نموده بود. در سایر غرفه‌ها نیز رقص پای‌کوبی و شادی موج می‌زد.

درمجموع  فضای عمومی مراسم اومانیته و میزان شرکت‌کنندگان در جشن امسال را سرمقاله امروز اومانيته در پاسخ به این پرسش که آیا از تعداد شرکت‌کننده راضى هستيد، از قول انیشتین، چنین بیان داشته است: چیزهای باارزش قابل‌شمارش نيستند. بايد از حضور چهره‌های جوان در درون اين موج جمعيت شادبود، كه با عطر دوستى، ميل به زندگى، كشش به گفتمان، تمایل به همگرایی را كه فراگير هم هستند، در اين دنياى پرخشونت، بازتاب می‌دادند.

 

هماهنگی ایرانیان برای جشن اومانیته

27 شهریور 1396   (18سپتامبر 2017) 

افزودن نظر جدید