از عرش به فرش رسيد (محمود احمدي نژاد)

ازمیان ١٠ رییس جمهور و نخست وزیر ایران، تنها یک نفر عاقبت به خیر شد و به جایگاهی رسید. آیت الله علی خامنه ای از ساختمان ریاست جمهوری به بیت رهبری رفت و ارتقا مقام پیدا کرد. بقیه اما با سرنوشت کمابیش مشابهی، هر یک به نوعی از قدرت رانده شدند. به جز محمد علی رجایی و نخست وزیرش محمد رضا باهنر، که در انفجار دفتر نخست وزیری کشته شدند، برای سایرین، پایان دوران مسوولیت در خیابان پاستور، شروع روزهای سردرگمی و چرخش دیدگاه نظام نسبت به آنان بوده است. این افراد خائن، ساکت جریان فتنه، برانداز و انحرافی لقب گرفته و از جمع خودی ها طرد شده اند.

چرا روسای دولت در ایران به چنین سرنوشتی مبتلا می شوند و مانند سایر کشورها، از تجربه های مدیریتی آنها استفاده نمی شود؟ نگاهی به وقایع سی و چهار سال گذشته و عملکرد روسای جمهور و نخست وزیران آنان، می تواند به این پرسش پاسخ دهد که چرا این افراد از پوزیسیون به اپوزیسیون تبدیل می شوند؟

 

محمود احمدی نژاد، درست سيزده  سال پيش  رئیس جمهور شد و دوره ای پر فراز و نشیب را در سیاست ایران آغاز کرد. مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری، فراز و نشیب او را از نگاه اصولگرایان این گونه توصیف کرده است: 'روز اول خوب بود، روز دوم لق زد و روز سوم افتاد

او از فرمانداري ماكو بعد از استانداري و شهرداري به پست رياست جمهوري رسيد !

اما در بیش از پنج سالی که از پایان دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد می‌گذرد، آنچه بیش از هر چیز درباره او در رسانه‌ها تکرار شده، بحث 'فسادهای مالی' و 'سیاست‌ پرهزینه ايي او مي باشد.

در این مدت مسئولان دولت روحانی به کرات از فسادهای مالی گسترده در دولت محمود احمدی‌نژاد سخن گفته‌اند. در همین ارتباط، محمدرضا رحیمی معاون اول و بازداشت و حمید بقایی معاون اجرایی احمدی نژاد حکم محکومیتش را قطعی دریافت کرده است.

 

كسي كه نظرش به نظر آيت الله خامنه ايي طبق فرموده خود آيت الله نزديك بود هم اكنون ديگر نزديك نيست ! و روز به روز ارزش خود را از دست مي دهد 

 

نزدیکان ومدعيان ارتباط با امام زمان به جايي رسيده اند كه پناهنده شاه عبدالعظيم مي شوند.

 

محمود احمدی‌نژاد که در اعتراض به قوه قضاییه در آرامگاه شاه عبدالعظیم بست نشسته بودند، حمید بقایی، علی‌اکبر جوانفکر ، حبیب‌الله جزء‌خراسانی،رحيم مشائي  چهار نفری هستند كه در  جنوب تهران تحصن کرده بودند،

 

موضع محمود احمدی‌نژاد در برابر قوه قضاییه چیست؟ 

 

رئیس‌جمهور پیشین ایران، در روز اول بست‌نشینی با حضور در جمع معترضان، از روسای قوه مقننه و قضاییه با عنوان "خانواده لاریجانی" به شدت انتقاد کرد و گفت: "ما با خانواده لاریجانی مخالف هستیم و قبول نداریم مملکت دست اینها بیفتد و به مردم ظلم بکنند."

 

آقای احمدی‌نژاد گفت که چون دولت او "مچ دزدها را گرفته"، اکنون با اتهام دزدی و فساد از سوی قوه قضاییه رو به رو شده است.

 

او خطاب به مخالفانش گفت: "مردم ایران آدم‌های صد برابر گنده‌تر از شما را پایین کشیده‌اند."

 

وحالا سوال اين است كه اقاي احمدي نژاد چرا در طول ٨ سال رياست جمهوري در برابر دستگاه قضا سكوت كرديد در برابر اعدام ها و زنداني كردن وكيل ها و روزنامه نگاران و دستگيري هاي سال ٨٨ ، چرا شما شخصي مثل سعيد مرتضويي قاتل كهريزك را حتي نگذاشتيد يك روز هم زندان برود و تا جايي كه او را مسول تامين اجتماعي قرار داديد ؟

 

به نظر می‌رسد مردی که خود 'معجزه هزاره سوم' و دولتش، دولت 'امام زمان' توصیف می‌شد و اکنون مورد انتقاد اصول‌گرایان قرار گرفته و عملکردش به عنوان یکی از دلایل شکست آنها در انتخابات ریاست جمهوری ١٣٩٦ مطرح می‌شود،ديگر رنگ واثري در عرصه سياسي كشور از ديدگاه كار بدستان حكومتي ندارد.

حال بايد ديد كه جنگ قدرت در بين سران حكومت با همديگر چه افشاگري هاي متعددي ديگر كه در پشت پرده انجام داده اند در بر دارد.

افزودن نظر جدید