درگذشت ناگهانی یار دیرین سازمان رفیق محمود نوری (بهزاد)

با تاسف بسیار اطلاع یافتیم که یکی از یاران دیرین و وفادار سازمان، محمود نوری (بهزاد) در پی ایست قلبی ناگهانی در آلمان در گذشته است. 

محمود نوری در سال ۱۳۳۲ در اهواز متولد شد. او تحت تاثیر پدر و اطرافیان پدرش از سنین نوجوانی، به مسائل سیاسی کشور علاقه‌مند گردید و دردوره خدمت سربازی، "طعم" اسارتگاه پادگان دژبان را چشید. او بارها دوران کوتاه اسارت و خاطره‌های هم زندانی بودنش با  زنده‌یاد پرویز داوودی و مبارزانی دیگر، به عنوان دوره ای که بیشترین تاثیر را در انتخاب مسیر زندگی‌اش داشت، یاد می کرد.

مدتی پس از آزادی از زندان، محمود راهی هند گشت و خیلی زود همراه با رفقائی هم چون زنده‌یادان فرامرز صوفی و منصور نجفی شوشتری که هر دو در سال ۱۳۶۷ در کشتار زندانیان سیاسی اعدام شدند، در زمره سازمان‌دهندگان سازمان دانشجویی «فریاد»، هوادار سازمان چریک‌های فدائی خلق در هند، قرار گرفت. پس از انقلاب ۵۷ مدتی در شهر زادگاهش اهواز، از زمره فعالین ستاد سازمان در این شهر بود. اما به علت فشار سنگین گروه‌های ارتجاعی، مجبور به ترک اهواز و در ادامه ایران گردید.

او در پی تنش‌های بعد انقلاب در صفوف انقلابیون ایرانی از جمله در هند، ناگزیر از ترک هند شد و اواخر سال ۶۳ بود که به کابل آمد. فکر و قلم بهزاد طی آن چند سال اقامت در افغانستان، در خدمت مردم رنجدیده افغانستان قرار گرفت. او در روزنامه «حقیقت انقلاب ثور» قلم می زد.

پس از دوران سخت کار و زندگی در افغانستان، با مشقّت بسیار خود را به آلمان رساند و در شهر نورنبرگ اسکان یافت. در تمام دوران زندگی در آلمان، لحظه ای نیز از تلاش برای فراگیری حرفه جهت تامین خویش باز نایستاد و با کارآموزی در رشته نجاری، با دشواری شرایط کاری ساخت و باوجود از دست دادن توانایی جسمی، هرگز در برابر سختی‌ها سرفرود نیاورد. او تا واپسین دم حیات، چشم از کتاب برنداشت و از اندیشیدن و آموختن هرگز بازنماند. همه مسئله او رهایی مردمش از استبداد و استثمار بود.

درگذشت رفیق محمود نوری، این فرزند شایسته مردم را که همواره سعادت و بهروزی مردم دغدغه تا لحظه ایستادن قلب او بود را به خانواده ارجمند وی، به تمام آشنایان او و بویژه همدوره‌ای‌هایش در زمان  فعالیت در هند، و نیز تمامی یاران سازمانی او تسلیت گفته و خود را در این غم بزرگ، همراه خیل عظیم یاران و دوستدارانش می دانیم.

یادش گرامی و ماندگار باد!

دبیرخانه مرکزی شورای سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) 

۱۰ دی ماه ۱۳۹۶ (۳۱ دسامبر ۲۰۱۷)

 

 

بخش: 

افزودن نظر جدید