در همبستگی با مردم ایران

در روزهای پایانی سال 2017 میلادی، زمانیکه مردم در سراسر جهان برای جشن سال نو اماده می شدند، ایران در اعتراض به هر چه بیشتر خراب شدن شرایط زندگی به اعتراض برخواست و اعتراضها با سرعت به چالش علیه رژیم دینی ولایت فقیه تبدیل شد. افزایش قیمت اجناس ضروری روزمره، دستمزدهای پرداخت نشده، فقر رو به افزایش، نرخ بالای بیکاری بخصوص در بین جوانان ( در بعضی نقاط کشور این نرخ بالای 50 درصد است)، اعتیاد رو به افزایش به الکل و مواد مخدر، فساد نهادینه شده، اختلاس از موسسات مالی، و بسیاری دیگر از بیماریهای اجتماعی-اقتصادی ازعلتهای فوری و اصلی اعتراضات بودند ولی علتها محدود به اینها نمی شدند. مردم ایران نزدیک به چهار دهه با رژیمی دیکتاتوری و سرکوبگر روبرو بوده اند. این رژیم روند زندگی عادی را در ایران بر هم زده است و مسائلی ورای صرفا مسائل اقتصادی ایجاد کرده است. جای تعجب نیست که اعتراضات به سرعت سیاسی شده است و شعارها ولی فقیه (آیت الله خامنه ای) و کلیت رژیم از جمله دولت را نشانه گرفته است.

ایالات متحده امریکا، اسرائیل و دیگر رژیمهای ارتجاعی متحد انها درمنطقه خاورمیانه، بخصوص عربستان سعودی، سعی در استفاده از اعتراضات اخیر مردم ایران بمثابه فرصتی در جهت اهداف و دستور کار خود دارند تا منطقه را بطور کامل زیر یوغ خود در آورند و هر صدای ناهماهنگ با صدای خود را خاموش کنند.

یکی از اعضاء مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در جریان و بعد از اعتراضات اخیر بیش 3500 نفر بازداشت شده اند. در اخبار نیز امده است که در جریان اعتراضات حداقل 24 نفر کشته شدند و تا به حال حداقل پنج نفر از جوانان دستگیر شده جان خود را در در زندانها از دست داده اند. سابقه جمهوری اسلامی ایران در برخورد با اعتراضات و دستگیر شدگان بسیار سیاه است. در جریان اعتراضات سال 88 معترضین در اثر اصابت گلوله جان خود را از دست دادند و کسانی که دستگیر شدند مورد رفتارهای ناروا از جمله تجاوز جنسی قرار گرفتند. ما سازمانهای امضاء کننده زیر تقاضا داریم که:

  • حقوق مردم ایران مبنی بر اعتراضات صلح امیز به رسمیت شناخته شود. این حق غیر قابل انکار مردم جهان است که در محیطی امن و به دور از خطر بتوانند به اعتراض بپردازند.
  • شکایات مردم ایران مورد توجه قرار گیرد و در رفع انها اقدام شود. مردم ایران حق دارند که از استانداردهای زندگی قابل قبولی برخوردار باشند و در شرایط مناسبی زندگی کنند.
  • همه دستگیر شدگان اعتراضات اخیر باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.

حزب کمونیست کانادا

تشکیلات حزب توده ایران در کانادا

سازمان اتحاد فداییان خلق ایران -طرفداران وحدت چپ در کانادا

سازمان فداییان خلق ایران -اکثریت در کانادا

اول بهمن ۱۳۹۶

 

افزودن نظر جدید