اشغال عفرين توسط دولت ترکيه را محکوم می کنيم!

رجب طيب اردوغان، سرانجام به آرزويش رسيد و عفرين را اشغال کرد. آرزوئی که به قيمت جان صدها تن از مردم عفرين و آواره‌شدن صدها هزار انسان بی‌گناه به دست آمد. در روزهای گذشته با نزدیک‌ترشدن نیروهای ترکیه به شهر عفرین ، ۲۰۰ هزار تن از ساکنان آن گریخته‌اند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، شمار قربانیان غیرنظامی در حملات ترکیه و شبه‌نظامیان ارتش آزاد سوریه به عفرین به ۲۸۱ تن،‌ از جمله ۴۳ کودک و ۲۸ زن رسیده است. سازمان ملل و صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) نسبت به افزایش قربانیان غیرنظامی،‌ به‌ویژه کودکان هشدار داده‌اند. رجب طیب اردوغان آنچنان از کشتار مردم عفرين سرمست شده که در مقابل قطعنامه پارلمان اروپا که از آنکارا خواسته بود تا به عملیات نظامی «شاخه زیتون» پایان دهد،گفته است: "ما این حرف‌ها را از این گوش می‌‌گیریم و از آن گوش در می‌کنیم".

 

عفرين يکی از سه کانتون کردی است که در شمال سوريه و نزديکی مرز اين کشور با ترکيه واقع شده‌اند. بنا به گزارش رويترز، نيروهای ارتش ترکيه پس از اشغال عفرين مجسمه کاوه آهنگر، شخصيتی حماسی و اسطوره‌‌ای، را تخريب کرده و پرچم خود را در اين نقطه برافراشتند. ، اين اقدام توهين به تاريخ و فرهنگ کردها است. نيروهای كرد سوريه می‌گويند كه ارتش تركيه و متحدين وی جنايت‌های وحشتناكي را در عفرين مرتكب شده و در نتيجه حملات نظامی بيش از ٥٠ نفر در ساعات اوليه اشغال عفرين كشته و زخمی شده‌اند.

 

دولت ترکیه کردهای کشور خود را سرکوب می کند، «حزب اتحاد دموکراتیک» سوريه را شاخه‌ای از "حزب کارگران کردستان" ترکیه (پ ک ک) و گروهی "تروریست" می‌داند و از قدرت گيری کردهای سوريه در مناطق همرز ترکيه به شدت بيمناک است. اين دولت حمله به عفرین و کشتار مردم را با عنوان ایجاد منطقه‌ای امن در مرز سوریه و عقب راندن شبه‌نظامیان کرد توجيه می کند.

 

عفرين تنها مانده است. دولت های امريکا، روسيه و جمهوری اسلامی دست اردوغان را برای حمله نظامی و اشغال عفرين باز گذاشتند. خودمدیریت دمکراتیک کانتون عفرین با انتشار بيانيه ای اعلام کرد که حمله به عفرين با حمایت مشترک روسیه و نیروهای بین المللی صورت گرفت و "روسیه بار دیگر جهت مطامع و منافع خود، خلقمان را فدا و با گشودن آسمان عفرین امکان هرگونه حمله توسط جنگنده های ترکیه را مهیا ساخت. دولت سوریه نیز در راستای منافعش، خلقمان را قربانی کرد. ساختارهایی چون ائتلاف بین المللی، سازمان ملل، شورای امنیت و اتحادیۀ اروپا نیز با سکوتشان و عدم اعمال فشار سیاسی در مقابل تجاوز ترکیه و چشم پوشی به کشتار غیرنظامیان عملا راه را برای تجاوز ترکیه باز کردند."

 

ما خواهان توقف عملیات نظامی "شاخه زیتون"، پايان دادن به اشغال عفرين و کشتار و آواره کردن مردم آن هستيم و از "کمپین بین‌المللی حمایت و همبستگی با مردم و مبارزین عفرین" که از طرف شخصیت‌های سرشناس جهانی آغاز شده و از "فراخوان تظاهرات جهانی برای محکوم کردن ترکیه و حمایت از مقاومت مشروع نیروه های کرد" که در روزهای ۲۳ و ۲۴ مارس برگزار می شود، پشتيبانی می کنيم.

 

هيئت سياسی ـ اجرائی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت)

۲۸ اسفند ۱۳۹۶ (۱۹ مارس ۲۰۱۸)

 

افزودن نظر جدید