فدراسیون و شبکه‌ی حقوق بشر مدیترانه ـ اروپا خواهان پایان یافتن استفاده از خشونت مرگبار علیه معترضان فلسطینی هستند

پیش از تظاهرات روز ۱۳ آوریل در نوار غزه، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و شبکه‌ی حقوق بشر مدیترانه ـ اروپا از اتحادیه‌ی اروپا خواستند تا اسرائیل را به پرهیز از استفاده از خشونت مرگبار یا خشونت افراطی علیه معترضان غیر مسلح فرابخواند. این خشونت‌ها تاکنون به کشته شدن غیرقانونی ده‌ها فلسطینی و زخمی شدن در حدود ۲۰۰۰ تن دیگر در دو هفته‌ی گذشته انجامیده است.

بروکسل، ۱۳ آوریل ۲۰۱۸

از ۲۹ مارس تا کنون، سازمان‌های حقوق بشری فلسطینی و بین‌المللی مدام درباره‌ی غیر قانونی بودن استفاده از مهمات واقعی علیه تظاهرکنندگان غیرمسلح هشدار داده‌اند زیرا این کار به یقین به افزایش تلفات غیرنظامی می‌انجامد. با وجود این، ارتش اسرائیل تایید کرده است که قصد تغییر سیاست تیراندازی بدون مهار خود را ندارد. این قصد طی دور دوم اعتراض‌ها در روز جمعه ۶ مارس به نمایش درآمد. در آن روز ۱۰ فلسطینی کشته و ۸۳۲ معترض، روزنامه نگار و کارکنان تیم‌های پزشکی زخمی شدند.

در صورت ادامه‌ی سیاست تیراندازی بدون مهار اسرائیل در غزه، احتمال کشته شدن و زخمی شدن معترضان فلسطینی بسیار زیاد است. چندین کارشناس حقوق بشر سازمان ملل، دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و دادستان دادگاه بین‌المللی جزایی قتل معترضان را محکوم و یادآوری کرده‌اند که استفاده از خشونت مرگبار علیه تظاهرکنندگان غیرمسلح در حقوق بین‌المللی کاملاً ممنوع اعلام شده است.

از روز ۳۰ مارس ۲۰۱۸، مسئولان اسرائیلی ۲۵ فلسطینی مشارکت کننده در تظاهرات، از جمله سه کودک و یک روزنامه نگار را کشته‌اند. در حدود ۲۰۰۰ تن، از جمله ۳۴۲ کودک و ۷۶ زن، زخمی شده‌اند. در میان زخمی شدگان، دست‌کم ۱۱۵۰ تن مورد اصابت مهمات واقعی قرار گرفتند و در حدود ۴۰ تن از آنها هنوز در شرایط وخیم به سر می‌برند.

بسیار مهم است که اتحادیه‌ی اروپا و کشورهای عضو آن به جامعه‌ی بین‌المللی بپیوندند و به ویژه:

 استفاده از خشونت مرگبار مغایر با حقوق بین‌المللی را محکوم کنند و از اسرائیل بخواهند به سیاست تیراندازی به قصد کشت علیه معترضان صلح‌جو خاتمه دهد؛
 حق همه‌ی مردم برای استفاده از آزادی بیان و تشکل به منظور ابراز خواسته‌های خود رابه رسمیت بشناسند، از جمله حق مردم نوار غزه را که علیه اسرائیل به‌خاطر محاصره اعتراض و بر حق بازگشت آوارگان تاکید می‌کنند؛
 از فراخوان‌های مربوط به تحقیقات غیر جانبدارانه، فوری و معتبر در مورد اتهام قتل‌های غیر قانونی معترضان غیر مسلح طی دو هفته‌ی گذشته پشتیبانی کنند.

تماس مطبوعاتی فدراسیون:
Maryna Chebat, mchebat@fidh.org, +33 (0)1 43 55 14 12

منبع: 
جنبش جهانی حقوق بشر

افزودن نظر جدید