از تلگراف تا تلگرام

روزنامه هاو مطبوعات، راديو و تلويزيون، تلگراف، تلفن و تلگرام، و شبكه هاي اجتماعي امروزه در هر دوره و زمان خود چشم و گوش و فكر مردم را نسبت به جهان و مسائل روز آگاهتر و باز کرده است. این وسایل از يك جهت برای مسؤلين زمان گذشته خوب بود و از جهاتی موجب برهم ريختن آرامش آنها در امورات فرمانروايي خود مي شد. از این رو تا زمانی که خطري براي تاج وتخت خود مشاهده نمي كردن به کسی كاري نداشتند، و پا بر جا بود و اگر زمانی که احساس مي كردند، پا را فراتر گذاشته، مجوز انتشار آن باطل و یا فیلتر می كردن. حال با ما همراه باشيد و ادامه اين مقاله را بخوانيد تا بيشتر متوجه شوم ازتلگراف تا تلگرام چه اتفاقات ناخوشايندي براي ديكتاتوران از جمله سران جمهوري اسلامي پديد آورد.

تلگراف

مسلماً اگر در مورد تلگراف بخواهيم بنويسيم، خود نياز به چاپ يك كتاب صد صفحه ايي مي باشد، حال ما مختصر توضيح مي دهيم. در سال ۱۲۷۴ قمری اولین خط تلگراف از کاخ گلستان یا دارالفنون به باغ لاله زار کشیده شد و یکسال بعد اولین خط بین شهری از تهران به سلطانیه و سپس به تبریز کشیده شد. ناصر الدین شاه قاجار مقدمات ایجاد تلگراف را به اعتضاد السلطنه دستور داد تا توسط کریشش معلم اتریشی دارالفنون به اجرا در بیاید. در روزنامه وقایع اتفاقیه، در پنجشنبه ١٣ رجب ١٢٧٥ قمری، خبر کشیدن اولین خط بین شهری تلگراف در ایران منعکس شد.

" در ماه رجب سال ۱۲۷۵ ق حکم شد سیم تلگراف از دارالخلافه ی باهره (تهران) الی عمارت سلطانیه (عمارتی که در عهد قاجاریه در سلطانیه ی زنجان نزدیک به مسجد تاریخی سلطانیه ساخته شده بود) و از آنجا تا تبریز (محل استقرار ولیعهد) بکشند. نواب والا اعتضاد السلطنه (پسر ۵۴ ام فتحعلی شاه قاجار و چهارمین رئیس مدرسه دارالفنون و اولین وزیر علوم ایران) که مدرسه ی مبارکه دارالفنون سپرده به ایشان است، مشغول انجام این خدمت می باشند و این اول تلگرافی است که در ایران کشیده می شود و به مرور به همه ی سرحدات (شهر های مرزی) خواهند کشید."

مردم در آن زمان با فرستادن هر تلگراف مطالبات خود را طلب مي كردند و اخبار شهر ها را به سايرين مي رساندند. شهری خبر حرکت قشونی را برای فتح تهران می فرستاد، تلگرافی از حرکات مخالفانه و تعطیلی دکان ها و بازار می گفت، شهری از مبارزات و جان فدائی هایی خبر می داد و در تلگرافی مجلس افتتاح نخستین جلسه شورای ملی را خبر می داد و حرکت سریع نمایندگان شهرستانها را تقاضا می کرد و در پیامی دیگر خبر به توپ بستن مجلس و شهادت مبارزان را....

و این همان چیزی بود که عین الدوله صدر اعظم ناصرالدین شاه از آن بسيار می ترسید و با آمدن تلگراف بسیار مخالف بود. وی معتقد بود: اگر رعایا دارای تلگراف شدند در ولایات و ایالات مملکت محروسه ایران، در جلوی تلگرافخانه تجمع می کنند و از احوال یک دیگر با خبر می شوند و علیه سلطنت آشوب می کنند. اما میرزا ملکم خان برای آوردن تلگراف به ایران بسیار با وی جنگید و در آخر موفق شد.

تلگرام

و اما تلگرام در سال ٢٠١٢ توسط دو برادر به نام‌های پاول دورف و نیکلای دورف به بازار آمد. تلگرام توسط یک سازمان غیرانتفاعی آلمانی متعلق به کارآفرین و نیکوکار روس، اداره و پشتيبان مالي می‌شود.

در اكتبر ٢٠١٣، ٥ ميليون عضو اين كاربر بودن ولي در سال ٢٠١٨  اين رقم به ٢٠٠ ميليون نَفَر رسيد، كه نزديك بر ٤٣ ميليون نَفَر آن را ايرانيان تشكيل مي دهند. و طبق نظر سنجي انجام‌شده از طرفِ ایسپا، تلگرام محبوب‌ترین پیام‌رسان است به‌طوری‌که در سالِ ۹۶، ۶۲٫۲ درصدِ ایرانیان عضوِ آن بوده‌اند.

یکی از مشكلاتي که در تلگرام برای کاربران ایرانی احساس می شد، نبود زبان فارسی در این اپلیکیشن بود. به همين خاطر از سوی سازندگان تلگرام برای کاربران ارسال شد که به کاربران امکان انتخاب زبان فارسی را به عنوان زبان رسمی اپلیکیشن می دهد.

 موضوع  و سؤال  مهم اين مي باشد كه چرا جمهوري اسلامي ايران از شبكه هاي اجتماعي وحشت دارد؟ 

نظام جمهوري اسلامي از روزي كه سر كار آمد از آگاهي مردم ترس داشته است و با قاچاق اعلام كردن ويديو تا ماهواره ها و بيشتر در ده سال گذشته با ورود شبكه هاي اجتماعي متعدد  ، روز به روز در اثر آگاهي هاي مردم، سقوط حكومت اسلامي خود را پيش بيني مي كنند 

مسلماً يكي از رسانه هاي خيلي مهم كه باعث شد صداي ملت ايران به جهان رسانيده شود، وجود شبكه هاي اجتماعي از جمله تلگرام بود كه باعث شد هر شخصي با دروبين موبايل از حوادث واتفاقات دي ماه ٩٦ ، صحنه ايي تاريخي إيجاد كند.

آنچه جمهوري اسلامي امروزه از آن می ترسد، از اصلاح طلب تا اصول گر ، افشاي تمامي اين دو گروه در فضاي مجازي مي باشد، كه دست همه آنها براي مردم آشكار شده است، ملتی که شجاعت خود را از  انقلاب و خیزش  ۸۸  تا ٩ دي ماه ٩٦ که جامعه ی ایران دیگر سنت شکن شده است و قداستهای دروغین انقلاب و جمهوري اسلامي  را هرگز نمی خواهد و نمی پذیرد.

مردم ایران در سال ۸۸ و دي ماه ٩٦ نشان دادند که نه تنها حاکمیت مذهبی و جمهوری اسلامی را نمی خواهند بلکه  هدف والای سکولاریسم و آزادی بیان را می شناسند، و آن  را فریاد می زنند. این شعارهای دي ماه ٩٦ بود که می تواند برای جامعه شناسان نوید یک شکاف بزرگ فرهنگی را بدهد. شکافی که نسل آینده دیگر به حقوق انسانی خود واقف است و زیر بار تزویر و فریب حكومت اسلامي نخواهد رفت.

آنچه جمهوری اسلامی از اصلاح طلب تا دلواپس و حجتیّه اش از آن می ترسند همانا مبارزات مجازی در فضای اینترنت است که سخنان حکیمانه بزرگانی چون کسروی و علی دشتی هزاران و بلکه میلیونها بار خوانده می شود.

اینکه نواب صفوی کسروی را کشت، ریشه در همین ترس آخوندها از به لرزه درآمدن پایه های دروغین مذهب و دکان نان آور ایشان است. و يا منتشر شدن عكس ها و فيلم هاي مختلف از فرزندان نظام و همچنين شغل و زندگي آنها و صدها اختلاسگري آنها كه با مدارك معتبر در تلگرام منتشر خواهد شد، باعث مي شود جوان ايراني از خود بپرسد من مرگ بر آمريكا مي گوييم تا فرزند فلاني كه خود سفارت ايالات متحده آمريكا را تسخير كرده است در آمريكا زندگي كند.

وهمچنين منتشر نمودن صدها مطالب ديگر از مشكلات وفقر وبيكاري و خودكشي و امام زاده هاي دروغين و منتشر كردن تظاهرات واعتراضات مردم از ديگر ترس ها و وحشت هاي نظام اسلامي مي باشد. و از آگاهي هاي مردم نسبت به حقايق پنهان تاريخ بسيار هراسان شده اند .

در ابتدا حسن روحاني رئيس جمهور به مردم قول داد كه حقوق شهروندي رعايت شود و وزير ارتباطات دكمه  فيلترينگ كردن شبكه هاي اجتماعي را فشار نخواهد داد ، ولي در ٢٩ فروردين آيت الله علي خامنه ايي رهبر جمهوري اسلامي از تلگرام بيرون رفت و حسن روحاني و معاونش إسحاق جهانگيري نوبه به نوبه از تلگرام كوچ كردند و روح تلگرام به فيلتر پيوست !

به همين خاطر بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران اعلام کرد: کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصاً شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتور‌های تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف­ هستند از تاریخ ۹۷/۰۲/۱۰ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام نمایند.

بنابر این عجیب نیست که بیشترین سرمایه جمهوري  اسلامی در انهدام و مبارزه با فعالین فرهنگی است. عجیب نیست که اتهام جاسوس و نفوذی و عوامل دشمن را به نویسندگان می زنند و با انگ زدن به نویسندگان بعنوان خائن و جاسوس، سعی در بازگشت نگاهها بسوی جمهوری اسلامی دارند. اینکه فضای اینترنت بعنوان رسانه ای پویا و آزاد بزرگترین دغدغه سران حكومت  اسلامی است  از اینجاست که نگاه نسلهای آینده انقلاب وسیله این رسانه تغییر کرده است و جامعه ای که قرار بود محبوس افکار پوسیده آيت الله خمینی باشد، امروز بجای سخنان خمینی از علی دشتی و کسروی و حتی بابک خرمدین سخن می گویند. گویی که آيت الله خمینی وجود خارجی هم نداشته است و از او تنها بعنوان یک عزرائیل و خونخوار یاد می شود. بنابراین رژیم اسلامی متوجه خطر آگاهی فرهنگی نسلها شده است و بیشترین فشار و تخریب و زندان و حق کشی را در قبال اهالی فرهنگ انجام می دهد. کاری که البته را بجایی نداشته است و  عطش آگاهی یافتن ایرانیان را دوچندان نموده است.

منابع:

باشگاه خبرنگاران جوان

ويكي پديا 

فضوله محله 

افزودن نظر جدید