گزارش مراسم روزاول ماه مه در وین - اتریش

روز اول ماه مه در وین روز ویژه ای است. در این روز مرکز شهر از ساعات صبح برای تردد اتومبیل ها بسته می شود و از تمامی مناطق ۲۳ گانه وین اعضای حزب سوسیال دمکرات، اعضای اتحادیه های کارگری در دسته های متشکل به سوی مرکز شهر و میدان شهرداری وین حرکت می کنند و به تدریج در این میدان تجمع می نمایند. در این روز رهبران حزب سوسیال دمکرات و از جمله شهردار وین، برای تجمع کنندگان سخنرانی می کنند. هم چنین نیروهای چپ دیگر از جمله حزب کمونیست و نیروهای چپ خارجی در وین نیز بعد از رژه نیروهای حزب سوسیال دمکرات راهپیمائی می کنند.

امسال اول ماه جلوه ای دیگر داشت. تمامی شعارها و پلاکاردهای تظاهرات متوجه مسائل اجتماعی و در نقد اقدامات و برنامه های ائتلاف محافظه کار و دست راستی اتریش بود. با روی کار آمدن دولت دست راستی و تلاش برای بالا بردن ساعات کار، تلاش برای کاستن از قدرت نهادهای مدافع کارگران و کارمندان، به نظر می رسید که امسال بسیجی گسترده تر برای این برنامه صورت گرفته است و مراسم اول ماه مه در وین باشکوه تر از سال های قبل برگزار شد.

از همان ساعات آغازین صبح، سن برنامه در مقابل شهرداری وین با شعارهایی در طرفداری از حقوق کارگران و مزدبگیران و پرچم ها و بادکنک های سرخ آماده و تزیین شده بود. میزهای کتاب طرفداران احزاب چپ و سوسیال دمکرات در کنار میدان برپا می شدند. جوانانی به میزها نزدیک می شدند و ضمن معرفی خود، آمادگی خود را برای کار در گروه های تبلیغی اعلام می کردند. ماموران انتظامی آخرین کنترل ها را می کردند و خود را برای استقبال از تظاهرکنندگان و هدایت صف های طویل آنها که از محله های مختلف وین به سوی شهرداری به راه افتاده بودند، آماده می کردند. پلیس نیز نهایت تلاشش را می کرد که برنامه بدون هیچگونه مشکلی و با نظم و ترتیب برگزار شود.

اعضای «حزب چپ ایران (فدائیان خلق)» در وین نیز امسال از اولین ساعات صبح در محل حاضر شدند تا برای اولین بار با نام حزب میز تبلیغاتی شان را برپا کنند. به همین جهت امسال اول ماه مه برای آن ها نیز حال و هوای دیگری داشت. گرچه اعضا و علاقمندان نیروهای چپ هر ساله در مراسم اول ماه مه به اشکال مختلف شرکت می کردند، ولی امسال اول ماه مه، همدلی بیشتری را بین همه فعالان حزب چپ بدنبال خود داشت. هر کس گوشه ای از کار را گرفته بود و خوشحال از این که بالاخره تلاش های چندین ساله، به ثمر نشسته است و امروز بر سر یک میز دور هم گرد آمده اند.

اطلاعیه اول ماه مه حزب به زبان های مختلف، پیام های کنگره حزب و نیز پوسترهای تبلیغی همراه دسته گلی برای تبریک بنیانگذاری حزب، روی میز بودند. پوسترهایی با شعارهای زیر به چشم می خورد:

اول ماه مه روز جهانی کارگر بر همه کارگران جهان خجسته باد!

طرح استثمارگرایانه کارورزی را متوقف کنید!

سرکوب سندیکاهای مستقل کارگری را پایان دهید!

نان، کار، آزادی!

کار کودکان ممنوع!

از مبارزه کارگران برای تشکیل سندیکاهای مستقل حمایت می کنیم!

دوستانی بنیانگذاری حزب چپ را تبریک می گفتند یا سوال هایی حول و حوش چگونگی ایجاد آن و اهداف آتی داشتند به دور میز حلقه زده بودند.

این آرزو و امید در همه موج می زد، که روزی هموطنان ما نیز بتوانند روز اول ماه مه را آزادانه جشن گرفته و برنامه های خود را بدون مزاحمت های تاکنونی نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی برگزار کنند.

کم کم صف های راهپیمایان وارد میدان شهرداری می شدند. ضمن معرفی هر دسته از راهپیمایان توسط مجریان برنامه، فیلم ورود آن ها به میدان، بر صفحه بزرگی که به همین منظور در میدان نصب شده بود، پخش می شد. بعضی گروه ها، با ساز و دهل و بعضی با شعارها و نمادهای بزرگداشت اول ماه مه وارد میدان می شدند. برنامه با پخش موزیک و سخنرانی ها ادامه یافت.

در بخشی دیگری از برنامه که مقابل پارلمان وین بود، سایر نیروهای ایرانی جمع شده بودند که اعضای حزب چپ ایران (فدائیان خلق) نیز نزدیک ظهر به آن محل رفته و میز خود را در آن جا برپا کردند. صف راهپیمانان از گروه های دیگر از جمله حزب کمونیست اتریش و نیروهای غیر اتریشی ادامه داشت. در پایان و بعد از سخنرانی ها، سرود انترناسیونال پخش شد.

پس از پایان راهپیمایی ها، جمعی از شرکت کنندگان در جشن اول ماه مه در پارکی نزدیک شهرداری گرد هم آمدند، و ضمن استراحت، گفت و گوئی در رابطه با اولین کنگره حزب چپ ایران (فدائیان خلق)، اهداف و انتظارات از آن نیز صورت گرفت.

 

منبع: 
بە پیش

افزودن نظر جدید