خروج از برجام و باز گرداندن تحریم‌ها علیه ایران را محکوم می کنیم!

دونالد ترامپ خروج امریکا از "برجام" را اعلام کرد. او تهدید خود را به تصمیم تبدیل کرد و فرمان اجرائی خروج از برجام و برگرداندن تحریم های هسته ای ایران را امضا کرد؛ تحریم‌های سنگینی که نه فقط متوجه ایران، بلکه علیه هر طرف دیگری نیز، که از تحریم های آمریکا علیه ایران تبعیت نکند، اعمال خواهند شد. ترامپ در توجيه اين تصميم فاجعه بار و فريبکارانه گفت: همراه با "دوستان اش" برای دستیابی به توافقی خواهد کوشید که دسترسی ایران به بمب اتمی را ناممکن و برنامۀ موشکی آن را مهار کند، اما تا نیل به چنین توافقی تحریم‌ها با قوت اعمال خواهند شد.

 این تصمیم ترامپ، مورد استقبال دولت های اسرائیل و عربستان سعودی قرار گرفت. از سوی دیگر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، تراز می، نخست وزیر انگلیس و انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان طی بیانیه ای مشترک ضمن تعهد خود به توافق هسته ای، از ایران خواستند که نسبت به تعهداتش پایبند باقی بماند. فدریکا موگرینی، سرپرست روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد اتحادیۀ اروپا مایل به حفظ توافق هسته‌ای با ایران است. همچنین دبیرکل سازمان ملل از خروج آمریکا از برجام ابراز تاسف کرد.

اعلام خروج دولت  امریکا از برجام و باز گرداندن تحريم های واشنگتن علیه ایران، کشور ما را با وضعیتی بسیار دشوار و شکننده تر از پیش روبرو می کند. تجدید تحریم ها، بحران اقتصادی را تشدید کرده، بر مشکلات معیشتی مردم ما و مقدم بر همه زحمتکشان کشورمان می افزاید و میدان را برای یکه تازی افراطی ترین گرایش‌ها در درون جمهوری اسلامی می گشاید. اما عواقب این اقدام تنها در این ابعاد باقی نمی ماند و به تقویت بیشتر سیاست کنونی امریکا علیه یک نظم مشترک جهانی و به بی اعتباری توافقات بین المللی می انجامد. اقدام ترامپ برای خروج دولت آمریکا از این توافق، به تنش و ناآرامی در پهنۀ جهان و در منطقه نیز دامن خواهد زد. امکان گفت و گو دیالوگ را محدودتر کرده، به مسابقه تسلیحانی در منطقه بحرانی ما دامن زده و خطر درگیری نظامی را افزایش خواهد داد.

هیئت موقت موضعگیری حزب چپ ایران (فدائیان خلق) خروج امریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌های گسترده هسته ای علیه ایران را، محکوم می کند و اتخاذ چنین تصمیمی را در راستای سیاست های جنگ طلبانه ترامپ و متحدان منطقه ای آن، دولت دست راستی اسرائیل و حکومت فعلی عربستان، می داند. ما از مواضع اتحاديه اروپا مبنی برادامه تعهد خود به برجام استقبال می کنیم، ماندن ايران در برجام و ادامه مذاکره با اتحاديه اروپا را به سود مردم کشورمان می دانیم و نسبت به عواقب واکنش‌های تلافی جویانه و ناسنجیده در حکومت جمهوری اسلامی هشدار می دهیم.  

 

۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ (۸ ماه مه ۲۰۱۸)

 

 

 

افزودن نظر جدید