پیرامون ناآرامی های کازرون

دیروز، چهارشنبه ٢٦ اردیبهشت، بار دیگر مردم کازرون به خیابانها آمدند و اعتراض خود را به "طرح انتزاع کازرون" ابراز داشتند. به دنبال دستگیری شماری از تظاهرکنندگان و شلیک نیروهای انتظامی به مردم برای پراکندن آنان، تظاهرات به خشونت انجامید که در جریان آن تا سه نفر کشته و بیش از ده تن زخمی شدند. امروز نیز تظاهرات مردم کازرون ادامه یافته و وزارت دادگستری اعلام کرده که با برهم زنندگان نظم برخورد خواهد کرد.

کازرون، همچون سراسر ایران، مدتی است که ملتهب است. از پس از خیزش مردم در دیماه سال گذشته در قریب صد شهر کشور، مردم کازرون بارها به اعتراض دست زده اند. قالب اعتراض، طرحی است متوجه تقسیم کازرون، که به تصویب وزارت کشور رسیده است. رسانه های رسمی و برخی مقامات جمهوری اسلامی باز این اعتراضات را "مشکوک" می خوانند. اما واقعیت این است که فشارهای طاقت فرسای معیشتی و عجز حاکمیت در رفع انواع بحرانهای زندگی روزمره مردم انگیزۀ مقدم این اعتراضات اند؛ واقعیتی که شعارهای مردم گواه روشن آن است و انکار آن هر روز برای مقامات دشوارتر می شود. قابل ذکر است که از سوی دیگر وزارت کشور امروز اعلام کرد که "طرح پیشنهادی تا تأمین خواسته‌های کارشناسی و منطقی مردم منطقه در دفتر تقسیمات کشوری متوقف شده است."

هیئت سیاسی – اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق) از مطالبات معیشتی مردم حمایت می کند و هشدار می دهد که رودرروئی توطئه بینانه و سرکوبگرانه جمهوری اسلامی با این مطالبات به حق، صرفاً به بحرانهای موجود دامن زده و کشور ما را به ورطه های خطرناک سوق خواهد داد.

 هیئت سیاسی – اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

٢٧ اردیبهشت ۱۹۹۷ (۱۷ می ۲۰۱۸)

افزودن نظر جدید