عشق به کشور با وفاداری به حکومت یکی نیست!

به دنبال انتشار بیانیه‌ای از طرف شماری از شخصیت‌های ایرانی ساکن داخل و خارج از کشور با عنوان: « خواهان و حامی مذاکره مستقیم ایران و آمریکا هستیم!» محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق جمهوری اسلامی در دیدار با هیئت مدیره و دبیران «انجمن اندیشه و قلم»، طی سخنانی، این بیانیه را به نقد کشید. دلیل این موضع منفی را نیز رفتار کسانی دانست که با ادبیات کاملا خصمانه و موهن، علیه کشور تهدید و توهین می کنند.

 این که ادبیات و رفتار کسانی از جمله ترامپ و نتانیاهو نسبت به ایران خصمانه و توهین‌آمیز است، تردیدی وجود ندارد، اما در یک نکته هم تردیدی وجود ندارد، آنچه در باز بودن میدان برای یکه‌تازی "این افراد" یاری رسان و آتش بیار معرکه بوده است، شعارهای "مرگ بر این و آن"، آتش زدن پرچم‌ کشورها، حمله به سفارتخانه‌ها هستند که همگی از قدمتی به عمر حمهوری اسلامی برخوردارند. آنچه باید از آداب دیپلماتیک مورد نظر آقای خاتمی کنار گذاشته شود، همین اعمالی  هستند که ذکرشان رفت.

 آقای خاتمی که در دوران 8 سال ریاست جمهوری، فرصت‌های کم‌نظیری برای بهبود روابط با آمریکا، از جمله عذرخواهی وزیر خارجه وقت آمریکا، خانم مادلن آلبرایت را سوزاند، قطعا در آن بزنگاه تاریخی، در انتخاب میان منافع آنی و آتی کشور و میلیون‌ها رای دهنده به ایشان، و منافع بیت رهبری، و ارکان جمهوری اسلامی، دومی را انتخاب کرد.

 روشن است که در آن زمان از نگاه ایشان،"اعلام وفاداری به عهد و پیمان"  با حکومت هم‌سنگ دفاع از کشور ایران، ارزیابی می‌شد؛ غافل از این که رژیم‌ها می‌آیند و می‌روند، اما آنچه می‌ماند، ایران است. نکته‌ای که دغدغه اصلی نویسندگان بیانیه است.

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.