در گرامی داشت یاد علی اصغر صدر حاج سید جوادی

در گرامی داشت یاد علی اصغر صدر حاج سید جوادی

 نویسنده و روزنامه نگار متعهد کشورمان

سه شنبه ۵ تير ۱۳۹۷ (۲۶ ژوين ۲۰۱۸) علی اصغر صدر حاج سید جوادی نویسنده و روزنامه نگار برجسته‌ی کشورمان، در سن نود و چهار سالگی در بیمارستانی در پاریس، درگذشت. حاج سید جوادی از نخستین اعضای کانون نویسندگان ایران بود. او در رشته‌ی حقوق دانشگاه تهران تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل رشته‌ی اقتصاد و علوم اجتماعی از پاریس بود.

علی اصغر صدر حاج سید جوادی پیش از انقلاب سال ها در نشريه‌ی «نگين» قلم زد و منتقد رژيم شاه بود. او به دلیل برخوردهای انتقادی تند با حکومت شاه، ممنوع القلم شد. نامه‌ی سرگشاده‌ی پنجاه و سه صفحه ای او به رئیس دفتر شاه با عنوان «فساد در دستگاه های دولت» که دیکتاتوری شاه را زیر سوال می برد، در محافل روشنفکری آن دوره انعکاس وسیعی داشت. او پس از انقلاب در یک دوره‌ی زمانی بسیار کوتاه با دولت بازرگان همراهی داشت. اما به سرعت دریافت که رژیم جمهوری اسلامی نیز حکومتی است استبدادی که گام در راه دیگر حاکمان مستبد گذاشته است. از این رو به مخالفت با آن برخاست. مطالب تند و انتقادی او عليه جمهوری اسلامی، خطر دستگیری او را افزایش داد و نهایتا مجبور به ترک مخفیانه کشور و اقامت در فرانسه گشت.

قلم او در تمام سال های تبعید، استبداد و بیدادگری رژیم جمهوری اسلامی را نشانه گرفت و جز در راه سعادت مردم ایران و باورهای آزادیخواهانه‌ی خود، قلم نزد. مقالات او در هفته نامه «ایرانشهر»، مجله «علم و جامعه» و هفته نامه «ایران تایمز» چاپ واشنگتن، «نگین» چاپ لس انجلس و سایت «عصرنو» و سایت های دیگر منتشر می شد.

علی اصغر صدر حاج سید جوادی نویسنده ای متعهد و شجاع بود و جز در راه بازگوئی آن‌چه حقیقت می پنداشت، گام برنداشت. در تمام دوران تبعید و حتی در سال های پیری از فعالیت مطبوعاتی بازنماند. او از تمامی اقداماتی که علیه استبداد و برای استقرار آزادی صورت می گرفت، پشتیبانی می کرد. کم‌تر از دو ماه پیش، او با صندلی چرخ دار در تظاهراتی که علیه حکم اعدام رامین حسین پناهی در پاریس برپا شده بود، شرکت نمود و در آن گردهمائی اعتراضی سخنرانی کرد.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق) در گذشت علی اصغر صدر حاج سید جوادی، نویسنده و روزنامه نگار شجاع و متعهد کشورمان را به همه نویسندگان، نيروهای آزادیخواه کشور و به خانواده محترم حاج سید جوادی و به فرزندان و همسر وفادار او خانم کیان کاتوزیان، تسلیت می گوید.

 

هیئت سیاسی ـ اجرائی حزب چپ ایران (فدائیان خلق)

۵ تير ۱۳۹۷ ( ۲۶ ژوين ۲۰۱۸ )

بخش: 

افزودن نظر جدید