ترور فعال حقوق بشر، اقبال مرادی را محکوم می کنیم!

روز چهارشنبه، ۲۷ تیرماه، اقبال مرادی، عضو رهبری «جمعیت حقوق بشر کردستان ایران» در «پنجوین»، از شهرهای مرزی کردستان عراق ترور شد. اقبال مرادی پدر زانیار مرادی و عموی لقمان مرادی از زندانیان سیاسی کرد است که هر دو به اعدام محکوم شده اند. اقبال مرادی خود نیز از زندانیان سیاسی و مبارزان سرشناسی است كه بر علیه استبداد و اختناق مبارزه كرده است. آقای مرادی مدتی نیز به اتهام فعالیت در رابطه با کومه‌‌له زندانی و بعد از آزادی نیز ناگزیر از اقامت اجباری در كردستان عراق گردیده بود. پیشتر دستگاه امنیتی کردستان عراق به او هشدار داده بود که جمهوری اسلامی به دنبال کشتن اوست.

ترور اقبال مرادی ادامه‌ی زنجیره ای از ترورهای سیاسی در کردستان عراق است. پیش از این، دهم اسفندماه ١٣٩٦ صلاح رحمانی، از اعضای فعال «حزب دمکرات کردستان ایران» و پسرش صباح رحمانی در اربیل کردستان عراق، در پانزدهم اسفندماە ۱۳۹۶ نیز قادر قادری از کادرها و فرماندهان «حزب دمکرات کردستان»، مورد سوء قصد قرار گرفتند. در همه‌ی این ترورها و هم چنین اقدامات پیشن دیگر از جمله انفجار در مقابل مقر «حزب دمکرات کردستان» در کوی سنجاق در ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۵ و نیز کشف ۴ بمب  در مقر «حزب کومه له ایران»، همواره  ردپای جمهوری اسلامی و دستگاه امنیتی آن به طرز آشکاری دیده می ‌شود.

حزب چپ ایران (فدائیان خلق)، جمهوری اسلامی ایران را مسئول انجام این جنایت ها دانسته و ترور اقبال مرادی فعال حقوق بشر را شدیدا محکوم می کند؛ با خانواده‌ی وی و جمعیت حقوق بشر کردستان ایران ابراز همدردی می کند. تردیدی نیست که حفظ امنيت احزاب و نیروهای اپوزيسيون ايرانی مقيم کردستان عراق، برعهده‌ی حکومت اقليم کردستان عراق است. انتظار آن است که حکومت اقليم، عاملين کشتار را شناسائی و مجازات کند و تدابير لازم را برای تامين امنيت فعالان اپوزيسيون جمهوری اسلامی اتخاذ نماید.

 

 ۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۲۲ ژوييه ۲۰۱۸

افزودن نظر جدید