دیپلماسی و مذاکره، نه تهدید و تشنج!

 تهدیدات حسن روحانی در سویس، در مذاکره با اروپا، ارائۀ‌ بستۀ پیشنهادی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا را به تعویق انداخت. اکنون تکرار‌ آن تهدیدات و سخن گفتن از «مادر جنگ‌ها»، به جنگ لفظی بين او و ترامپ انجاميده است. بیهوده نیست که این مواضع با استقبال سرداران سپاه و آیت‌الله خامنه‌ای روبرو شده است و روحانی را به شخصیت محبوب بخشی از اصولگرایان، ازجمله رئیس قوه قضائیه تبدیل کرده است. روحانی این بار در سیاست خارجی هم به‌جای تأکید بر دیپلماسی و مذاکره، به رجزخوانی و تهديد در پشت میکروفون ها روی آورده است، از ادامۀ سیاست خارجی تنش‌زای جمهوری اسلامی دفاع می‌کند. فقط ترامپ نیست که از برجام خارج‌شده و سياست تحريم فلج‌کننده جمهوری اسلامی را در پیش‌گرفته است، روحانی نیز با رویکرد اخیر خود همراه نیرویی شده است که تشدید بحران در مناسبات خارجی را به نفع خود می‌داند، سرسختانه با برجام مخالفت می‌ورزد و با رجزخوانی‌های بدون پشتوانه آب به آسیاب ترامپ می‌ریزد.

 همراهی روحانی با نيروهای مخالف برجام و تکرار شعارهای خامنه‌ای، فرماندهان سپاه و احمدی‌نژاد علیه آمریکا و اسرائیل، بی‌پاسخ نمانده است. طعنۀ به آمریکا که «با دم شیر بازی نکند»، یا سخن گفتن از «مادر جنگ‌ها»، با واکنش تندتری از جانب ترامپ مواجه شده است. تداوم این جنگ لفظی جنون‌آمیز، اگر به جنگ هم نکشد، فضا را متشنج و موقعيت دول اروپائی و سازمان ملل در پايبندی به برجام را تضعیف می‌کند.

 خروج ترامپ از برجام و اعلام بازگشت تحریم‌ها تاکنون، بحران اقتصادی کشور را عمیق‌تر نموده و مشکلات معیشتی مردم را تشدید کرده است. هرچند قبل از ترامپ، دلواپسان و آتش به اختیاران مورد تشویق خامنه‌ای، با تمام قوا در برابر استفاده از فرصت‌های اندک بعد از برجام ایستادند، اما فضای مناسبات جمهوری اسلامی و امريکا این‌چنین متشنج نبود. با مواضعی که خامنه‌ای و روحانی اتخاذ کرده‌اند، تقابل و تشنج بين دو کشور تشديد و خطر رویارویی افزایش‌یافته است. مثلث شوم دولت ترامپ، دولت دست راستی اسرائیل و دولت عربستان سعودی به دنبال دستاویزی برای دامن زدن به تشنج دیگری در منطقه هستند. سخنان اخیر روحانی بهانه به دست آنان داده است تا بر دامنۀ‌ تقابل و تشنج بیافزایند.

  تهدیدهای متقابل، امکان گفت‌وگو و دیالوگ را کاهش داده  است. خشونت در کلام و موضع‌گیری‌های تهدیدآمیز در چنین وضعیتی حکم چاشنی انفجار در منطقه‌ای را دارند که بخش بزرگی از آن درگیر تنش‌ها و جنگ‌های خانگی است.

 حزب چپ ایران (فدائیان خلق) خواهان پایان دادن به تهدیدها و جنگ لفظی بین جمهوری اسلامی و دولت ترامپ است و مواضع اخیر روحانی را در خدمت تشدید فضای خصومت، در راستای تقویت سیاست‌های جنگ‌طلبانۀ‌ ترامپ و متحدان منطقه‌ای آن، دولت دست راستی اسرائیل و حکومت عربستان، می‌داند. ما خواهان رويکرد به دیپلماسی به جای تهدید و تلاش برای مذاکره بر سر اختلافات هستیم. ما ماندن ايران در برجام و ادامۀ‌ مذاکره با اتحاديۀ‌ اروپا را به سود مردم کشورمان می‌دانیم و نسبت به عواقب مواضع تلافی جویانه و ناسنجیدۀ‌ سران جمهوری اسلامی هشدار می‌دهیم. ما همراهی روحانی با خامنه‌ای و فرماندهان سپاه در سیاست خارجی را به زیان کشور و در جهت تشديد تشنج در منطقه می‌دانیم.

 هيئت سياسی ـ اجرائی حزب چپ ايران (فدائيان خلق) 

 ۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۴ ژوييه ۲۰۱۸

 

افزودن نظر جدید