اعلام آمادگی متقابل پاسخ مناسب به مذاکرۀ بی قید و شرط !

دونالد ترامپ در نشست خبری مشترک با نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد که آماده است بدون پیش شرط و از موضع برابر با مقامات ایرانی ديدار کند. پیش از این "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا برای مذاکره با ایران، ۱۲ شرط را تعیین کرده بود. اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره بدون پیش شرط با مقامات ایران، امکان دیپلماتیکی را فراهم آورده است تا مناسبات ایران و امریکا را از مسیر بی چشم انداز کنونی به مجرائی برای کاهش تنش ها هدایت کرد. سران حکومت ايران تا کنون از مذاکره با دولت ترامپ سرباز زده اند. دستاويز ديپلماتيک آن ها در گريز از مذاکره با امريکا، اعلام خروج يکجانبه امريکا از برجام توسط ترامپ و پيش شرط های ۱۲ گانه پمپئو بود.

اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکرۀ بدون قید و شرط این پرسش را برمی انگیزد که آیا این رویکردی واقعی است یا کوششی برای تغییر افکار عمومی به نفع خود و انزوای جمهوری اسلامی نزد دیگر  قدرت های معترض به خروج امریکا از برجام. اقدام پمپئو، تنها ساعاتی پس از اعلام ترامپ که ضمن حمایت از او، شروطی کلی را برای مذاکره پیش کشید، به تردیدها در این باره دامن می زند. قطع نظر از نیات ترامپ و دولت او، پاسخ مناسب به اعلام آمادگی ترامپ، اعلام آمادگی متقابل برای مذاکرۀ بدون قید و شرط است.

 اگرچه تا کنون حسن روحانی در مورد دعوت به مذاکره بدون پيش شرط ترامپ سخنی برزبان نرانده، ولی اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه مبنی بر اینکه "مذاکره شرایط و الزاماتی دارد که تا کنون در گفتار و رفتار آقای ترامپ و همکارانش نشانه ای از آن دیده نشده است" به معنی پاسخ منفی دولت روحانی به پيشنهاد ترامپ تلقی  شده است. به علاوه گشوده ماندن میدان برای تاخت و تاز کسانی چون فرماندۀ سپاه، می رود تا این امکان دیپلماتیک را نه تنها منتفی بلکه به موجبی برای تشدید تنش و تخاصم تبدیل کند.

دور اول تحریم‌ها چند روز ديگر و دور دوم تحريم ها، شامل صدور نفت ايران، از ۳ ماه ديگر شروع خواهد شد. تحريم های اقتصادی تا کنون ضربات کاری به اقتصاد کشور و به زندگی کارگران، زحمتکشان و لايه های ميانی جامعه زده است. بی ترديد شروع دور اول و دوم تحريم تحريم های اقتصادی دولت ترامپ و پيشبرد سرسختانه آن ها، اقتصاد کشور ما را فلج و در وضعيت فوق العاده دشواری قرار خواهد داد.

 جمهوری اسلامی چهار دهه است که با تلفیق دین و دولت و صدور انقلاب اسلامی، مناسبات ایران با جهان را تخریب نموده و منافع مردم کشور را نادیده گرفته است. این حکومت همواره با ماجراجوئی خطر درگيری نظامی  را افزایش داده است. عادی سازی مناسبات ایران با جهان و برقراری رابطه با همه کشورها در گرو عقب نشینی جمهوری اسلامی از سیاست خارجی تنش‌زا و ماجراجویانه تاکنونی است. در حال حاضر نیز با روی کار آمدن ترامپ، محاصره اقتصادی ایران تشدید و خطر جنگ افزایش یافته است. راه حل پايه ای برای برون رفت از وضعيت فعلی به رسمیت شناختن حقوق و آزادی های مردم ایران و استقرار حکومتی دموکراتیک به جای جمهوری اسلامی است.

اما در حال حاضر با دعوت ترامپ، فرصت مناسبی برای مذاکره بدون پيش شرط و از موضع برابر پيش آمده است. فرصت گفتگو و مذاکره نباید از دست رفته و به مانند گذشته در بدترین شرایط تصمیم به مصالحه گرفته شود. جمهوری اسلامی با پاسخ منفی به ترامپ و امتناع از مذاکره، کشور ما را به سوی تحريم های کمرشکن، فلج  شدن اقتصاد کشور، افزايش تورم، فقر و بيکاری، راه افتادن سيل جديد مهاجرت و تشديد بحران های موجود سوق می دهد. تحريم ، زندگی گروه های وسيعی از مردم را به فلاکت بيشتری می کشاند.

به نظر ما بايد برای مذاکره بدون پيش شرط با ترامپ اعلام آمادگی کرد. ديدار و مذاکره به نفع منافع ملی و مردم کشور ما است. ما از سازمان ها و فعالين سياسی می خواهيم عليه امتناع سران حکومت ايران از مذاکره مستقيم با امريکا برای پایان دادن به اختلافات و عادی سازی روابط دو کشور و بخصوص تهدید فرمانده سپاه موضع بگيرند و پيآمدهای فاجعه بار آن را افشا کنند.

هيئت سياسی ـ اجرائی حزب چپ ايران (فدائيان خلق)

۱۲ مرداد ۱۳۹۷ (۳ اوت ۲۰۱۸)

 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

از شما رفقای هئیت سیاسی حزب چپ فدائیان خلق انتظار بیشتری داشتیم و انتظار نمی رفت که در برابر موضوع پیچیده ای سادگی به خرج دهید و وسوسه شده تا فریب شعار بی پشتوانه ترامپ را بخورید. رفقا ! ترامپ کاراکتر رسانه ای است و دوست دارد تا مطرح شود. ضمنا شساده لوحی نکنید، ایشان اگر اهل مذاکره بود که از برجام خارج نمی شد. توافق برجام که مهر و نشان 1+ 5 و جامعه جهانی و شورای امنیت را داشت. اگر بر فرض محال مذاکره ای صورت گیرد و توافقاتی هم امضا شد چه تضمینی می دهد این ترامپ تاجر ، فردا زیر آن تعهدات خودش نزند ؟ چنانکه بعد از مذاکره با کره شمالی در بازگشت از سنگاپور همان حرف های سابق را می زد. بیانیه هئیت سیاسی معتقد است این اعلام مذاکره بدون پیش شرط از سوی ترامپ برای ایران فرصتی برابر در مذاکره را رقم زده است. از رفقا می پرسم هنوز پژواک نفیر ترامپ در فضا بود و جوهر نوشته اش خشک نشده بود که پمپئو وزیر امور خارجه دولت ترامپ 12 شرط را عنوان کرد. دم خروس رو قبول کنیم یا قسم ترامپ را. از سوی دیگر ترامپ تعهدات رئیس جمهور قبلی اوباما را پاره کرد الان احتمال زیاد می رود که بعداز توافق با ترامپ وزیر امور خارجه توافق نامه را پاره کند. اگر فقط ترامپ یر انجام مذاکره بدون پیش شرط تکیه می کرد و پمپئو شروط نمی گذاشت احتمال داشت که جمهوری اسلامی با تردید کمتر به مذاکره با آمریکا بیاید. اما حالا موضوع برای ایران حیثیتی تر شده است و گمان نمی رود تا ایران به مذاکره بیاید.