میرمحمود موسوی: اصلاح‌طلبان توان ارائه راه برون‌رفت از این وضعیت را ندارند

آقای موسوی در مصاحبه با روزنامه ایران گفته است: "سقف توانایی مجموعه اصلاح‌طلبان همین است که تا به اینجا رسیده است. اگر اصلاح‌طلبان توانایی این را داشتند که جامعه را به جای بهتری برسانند حتما می‌بردند. توانایی نداشتند که نبردند. بنابراین دیگر توی ماشین اصلاح‌طلبان نمی‌شود نشست."

او این مطلب را دو هفته پس از آن بیان کرده که به نوشته روزنامه ایران در خانه خودش با برادرش میرحسین موسوی دیداری داشته است.

میرحسین موسوی به همراه همسرش زهرا رهنورد بیش از هفت سال است که در بازداشت خانگی به سر می‌برد. مهدی کروبی، دیگر رهبر شاخص جنبش سبز نیز در همین مدت به طور جداگانه در حصر خانگی بوده است.

میرمحمود موسوی به روزنامه ایران گفته است این تصور که حل مشکلات خارجی حکومت ایران اولویت دارد اشتباه است.

او با اشاره به مواضع برخی محافظه‌کاران علیه توافق هسته‌ای، با وجود تایید رهبر، گفته: "این وضعیت محصول مسائل داخلی ما است. ده تا برجام را هم به نتیجه برسانیم تا وقتی مشکلات داخلی خودمان را داریم این مسائل حل نخواهد شد."

آقای موسوی اضافه کرده است که مشکلات داخلی و جناح‌بندی‌ها در ایران "با منافع مالی به شدت پیوسته است و منافعی را برای عده‌ای به شکل عجیب و غریبی تهیه می‌بیند".

او گفته اکثریت مردم به امید حل این مشکلات به اصلاح‌طلبان رای دادند اما تغییر مشاهده نکردند.

میرمحمود موسوی گفته است: "یک عامل این بود که آن سدی که در مقابل تغییر است محکم در جای خودش ایستاده. دوم آنکه آن کسانی هم که قرار بود تغییر را به وجود بیاورند حتی توانایی سال ۷۶ را ندارند. آن سد محکم‌تر و قوی‌تر شده و حرکت رو به تغییر هم ضعیفتر."

"مجموعه اصلاح‌طلبان در همان ماشینی که در ۷۶ به راه افتاد مانده‌اند و در همان جا متوقف شده‌اند. به‌دلیل همین ایستایی، اصلاح‌طلبان توانایی ارائه راهی که مردم را از وضعیت فعلی بیرون بیاورد، ندارند."

او اظهار امیدواری کرده است که چهره‌های سیاسی جدیدی به غیر از چهره‌های سیاسی دهه‌های اخیر در ایران ظهور کنند.

در ماه‌های اخیر و به خصوص با موضع اصلاح‌طلبان در قبال موج اعتراضات در شهرهای ایران، انتقادهای بخشی ازهواداران اصلاح‌طلبان از رهبران این جریان بالا گرفته است.

چندی پیش عده‌ای در نامه‌ای به محمد خاتمی، شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان را نهادی غیردموکراتیک و غیرشفاف دانستند.

آقای خاتمی در واکنش اعضای جدیدی را به این نهاد اضافه کرد، اما همین کار هم انتقادهایی را به دنبال داشت.

رفع حصر

روزنامه ایران در آغاز مصاحبه با میرمحمود موسوی نوشته است که مصاحبه در خانه او انجام شده، جایی که "دو هفته پیش از گفت‌و‌گویمان میزبان برادر محصورش بود؛ بواسطه گشایش اندکی در حصر و البته با حضور مأموران امنیتی."

خبرنگار روزنامه ایران از آقای موسوی پرسیده است که "آیا رفع حصر می‌تواند روح تازه‌ای به این فضای سیاسی بدمد؟"

و او پاسخ داده است: "من به رفع حصر این طور نگاه نمی‌کنم و با این ادبیات درباره‌اش حرف نمی‌زنم."

آقای موسوی گفته است: "این حق طبیعی هر انسانی است که آزاد زندگی کند. آیا جرمی مرتکب شده‌اند؟ هیچ دادگاه صالحی چنین چیزی را ثابت نکرده است. هیچ کس هم جرأت نکرده چنین دادگاهی را برگزار کند."

رفع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد از وعده‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس بود.

 

منبع: 
بی بی سی

افزودن نظر جدید