هشدار نسبت به قتل  فعالان سياسی و مدنی

دکتر فرشید هکی روز جمعه ۲۹ مهر در نزدیکی خانه‌اش در تهران با ضربات چاقو به قتل رسيد و جسدش  سوزانده شد. او پژوهشگر، حقوق دان، عضو کمپين محيط زيست، مشاور علمی مجله "بررسی‌های اقتصادی"  و حامی حقوق کودکان کار بود. به دنبال انتشار خبر قتل هکی، «سایت جوان» و «خبرگزاری تسنیم» کوشيدند اين جنايت را  خودسوزی و خودکشی قلمداد کنند. اما محمد مقیم، وکیل خانواده فرشید هکی، در خصوص مرگ موکلش٬ اعلام کرد: "قتل دکتر هکی از جمله قتل های مشکوک است و باید دستگاه های قضائی و انتظامی عوامل آن را شناسائی، معرفی و محاکمه نمایند."

فرشید هکی ده سال برای ایجاد حزب "پیشتازان عدالت و حقوق ایرانیان" تلاش نمود که به نتیجه نرسید. به گفته دوستانش فرشید چپ بود و مقدم بر هر چیز دموکرات. اعتقاد به حذف گروه‌های دیگر نداشت. آخرين نوشته فرشید هکی در کانال تلگرام خود رد پای قاتلين او را نشان می دهد: " مردم ایران دیگر چیزی برای از دست دادن، به جز زنجیرهایشان ندارند. اکنون در اوایل پاییز نود و هفت؛ با قاطعیت و با استناد به تمام شاخص های اقتصادی - اجتماعی و نارضایتی عمومی می توان این تعبیر طبقاتی مارکس برای طبقه ی کارگر را برای تمامیت مردم ایران ( به جز غارتگران حاکم بر ساخت اقتصادی ) به کار برد . مردم ایران دیگر به جز زنجیرهایشان چیزی برای از دست دادن ندارند. اعتصابات و اعتراضات صنفی نمونه ای از پیامدهای چنین وضعیت بحرانی است که در آن سیستم اقتصاد سیاسی دچار بحران عمیق ساختاری شده است و کارد از مغز استخوان مردم گذشته است".

"سربازان گمنام" رزيم اسلامی بعد از قتل و سوزاندن دکتر فرشيد هکی، به سراغ هاشم خواستار در مشهد رفته، او را دزديده و به بیمارستان روانی امام رضای مشهد منتقل کرده اند. هاشم خواستار معلم بازنشسته و عضو کانون صنفی معلمان ایران است. او پس از جنبش اعتراضی سال ۸۸ به مدت دو سال زندانی بود. او ضمن دفاع از معلمان زندانی و اعتصاب سراسری معلمان ایران، از «استبداد دینی» انتقاد کرده و نوشته بود: "..... در جمهوری اسلامی حتی یک نفر نداریم که منافع ملت را به منافع شخصی خود ترجیح دهد و در نتیجه کشور از تمام جهات به روز سیاه افتاده و ملت در فقر و فلاکت به‌سر می‌برد. رانت و دزدی و اختلاس محصول استبداد دینی آقایان خمینی و خامنه‌ای است".

همزمان با قتل فرشيد هکی و دزديدن هاشم خواستار، "سربازان گمنام" به برخی فعالين سياسی و مدنی پيام تهديد آميزی داده اند. آن ها گفته اند که حواس تان جمع باشد، اين بار مسئله زندان نيست بلکه فراتر از آن است.

جمهوری اسلامی در طی چهار دهه برای تداوم حيات خود ارگان های متعدد نظامی و امنيتی ـ اطلاعاتی راه انداخته و بيشترين بودجه را برای آن ها اختصاص داده است. به رغم اين، رژيم امروز با اعتراضات گسترده مردمی، عدم اعتماد اکثريت مردم و با فشارهای خارجی و تحريم های فلج کننده اقتصادی روبرو است و به شدت از آينده خود نگران است. رژيم برای ادامه سلطه اش باز به ارگان های سرکوب متوسل شده و به بگير و ببند گسترده و قتل فعالين سياسی و مدنی روی آورده است.

حزب چپ ايران (فدائيان خلق) کاردآجين کردن فرشيد هکی، دزديدن و زندانی کردن هاشم خواستار در بيمارستان روانی و دستگيری وسيع کاميونداران، معلمان و فعالين سياسی و مدنی را محکوم و نگرانی خود را از خطر تکرار قتل  مخالفين توسط جمهوری اسلامی اعلام می کند و از فعالان سیاسی، تلاشگران مدنی و مدافعان حقوق بشر می‌خواهد که به هر شکل ممکن توطئه  قتل مخالفين را برملا کنند. نگذاریم جمهوری اسلامی این بار نیز جنايات خود را تکرار کند و فعالين سياسی و مدنی را به قتل رساند.

هيئت سياسی ـ اجرائی حزب چپ ايران (فدائيان خلق)

۴ آبان ۱۳۹۷ (۲۶ اکتبر ۲۰۱۸)

 

افزودن نظر جدید