خشونت جنسی علیه ایزدی‌ها

 

گزارشی که امروز فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و کنیات (Kinyat) منتشر کرده‌اند، بر اساس یافته‌های میدانی، نشان ‌می‌دهد که دولت اسلامی (داعش) چگونه قاچاق جنسی ایزدی‌های اسیر شده در عراق و سوریه را توجیه، سازماندهی و برنامه ریزی کرد. درحالیکه واکنش دولتمردان تاکنون محدود به مبارزه با تروریسم بوده است، ما در این گزارش خواهان پیگرد قضایی جنگجویان خارجی در دادگاه‌های ملی و بین المللی به اتهام‌های جنایت‌های جنسی معادل با نسل کشی و جنایت‌های ضد بشریت شده‌ایم.

این گزارش که امروز منتشر شد بر اساس فعالیت سازمان مستندسازی کنیات که از سال ۲۰۱۴ فعالانه به ثبت جنایت‌های ارتکابی علیه ایزدی‌ها پرداخته و مصاحبه‌های پرشمار با بازماندگان ایزدی و طرف‌های دیگر طی دو دیدار حقیقت یابی از عراق تهیه و تنظیم شده است.

این گزارش جنایت‌های فاحش علیه اسیران ایزدی، از جمله به دست جنگجویان خارجی داعش را برجسته ‌می‌کند. یافته‌های کنیات و فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر وجود ملیت‌های زیر را در میان جنگجویان داعش نشان ‌می‌دهد: فرانسوی، آلمانی، آمریکایی، عربستان سعودی، لیبیایی، تونسی، لبنانی، فلسطینی، یمنی و چینی.

داعش در پی تسخیر موصل در تاریخ ۱۰ ژوئن ۲۰۱۴ کارزاری را برای «پاکسازی» منطقه از گروههای «غیر اسلامی» و شیعه به راه‌انداخت. جنگجویان داعش در تاریخ ۳ آگوست ۲۰۱۴ به منطقه سنجار حمله و ۱۳۰ هزار ایزدی را ناچار از فرار به مناطق کرد نشین کردند. ده‌ها هزار از مردم ایزدی که جای دیگری نداشتند ناچار در کوه‌های سنجار در شرایط بسیار سختی پناه گرفتند. دست‌کم ۱۷۰۰ تن به علت نبود آب، غذا، سایه و تجهیزات پزشکی جان خود را از دست دادند.

حمله به سنجار آغاز کارزاری خشونت بار برای نابود کردن هویت ایزدی بود که نقض گسترده حقوق بشر، گرویدن اجباری به اسلام، جدا کردن خانواده‌ها و به بردگی گرفتن زنان و کودکان بازمانده به عنوان غنیمت جنگی شاخص‌های آن بود. این کارزار، به‌نظر فدراسیون و کنیات، معادل نسل کشی و جنایت‌های ضد بشریت است. داعش تبلیغات گسترده‌ای درباره جنایت‌های ارتکابی علیه ایزدیان به راه‌انداخت و از آنها به عنوان تبلیغات برای جذب اعضای تازه و وحشت افکنی در میان غیرنظامیان استفاده کرد.

آنها این جنایت‌ها را پیشاپیش بر اساس مفهوم‌های مذهبی و حقوقی از جمله ’غنیمت جنگی’ و به ویژه ’سبی’ (اسارت و به بردگی گرفتن زنان و کودکان کافران) توجیه کردند. داعش در نشریات خود و مطالعات دینی ویژه ی موضوع بردگی با توجه خاص به بردگی جنسی، به تشریح این شعار پردازی‌ها پرداخت.

داعش همچنین با دقت فروش زنان و کودکان ایزدی را سازماندهی و آنها را از مردان جدا کرد. بسیاری از اسیران در بازارهای برده فروشی یا در وبسایت‌های مخصوص با استفاده از پیام رسان‌های تلگرام و سیگنال به فروش رفتند. یکی از گروه‌های بازفروشی آنلاین به نام «بازار بزرگ دولت اسلامی» ۷۵۴ عضو داشت. در این گروه، جنگجویان داعش ‌می‌توانستند زنان و کودکان رابر اساس جزئیات مربوط به سن یا ظاهر جسمی، و نیز اسلحه یا اتومبیل بخرند.

افزودن نظر جدید