زندانی سیاسی وحید صیادی نصیری مظلومانه در زندان جان باخت

 وحید صیادی نصیری، زندانی سیاسی که در بند زندانیان جرایم خطرناک در زندان قم محبوس شده بود، در ۳۱ شهریور در دادگاهی ده دقیقه‌ای و بدون حضور محمد نجفی که وکالت او را به عهده داشت در شعبه اول دادگاه انقلاب قم محاکمه و به اتهام توهین به رهبری و همچنین تبلیغ علیه نظام به چهار سال و نیم حبس محکوم شد. وحید صیادی نصیری اعلام کرده بود که اگر او را به زندان اوین یا گوهردشت کرج (رجایی‌شهر) منتقل نکنند اعتصاب غذا می‌کند. دستگاه قضایی به این خواست وی بی توجهی کرد و وحید صیادی اعتصاب عذا کرد. او در پی اعتصاب غذای ۶۰ روزه و عدم رسیدگی پزشکی، امروز در بیمارستان شهید بهشتی شهر قم جان باخت. 

متاسفانه در پی اعتصاب غذای طولانی دستگاه گوارشی زنده یاد وحید صیادی دیگر قادر به جذب آب نبود. خانواده زنده یاد وحید نصیری امروز طی تماس مسئولان زندان خبر فوت فرزند خود را دریافت کردند.

اعتصاب غذا به عنوان یکی از صلح‌آمیزترین اعتراضات غیرخشونت بار یک زندانی است که پس از استفاده از دیگر اشکال اعتراض برای جلب توجه به جدیت وضعیتش، به آن دست می‌زند. حق زندانی برای مقاومت و مشارکت در اعتراض صلح‌آمیز، از جمله اعتصاب غذا، حق بنیادی بشر است.

مرگ زندانیان سیاسی در ایران بر اثر شرایط محیطی، بدرفتاری، شکنجه و دخالت نهادهای امنیتی و قضایی در فرایند اعزام بیماران به مراکز درمانی، فقدان پزشک متخصص در زندان در شرایط ویژه، عدم رسیدگی پزشکی تعمدی سابقه ای طولانی در زندانهای جمهوری اسلامی دارد. همه بخوبی می دانند که مسئولیت همه جانبه‌ حفظ سلامت و جان یکایک زندانیان متوجه دستگاه قضایی و امنیتی و دیگر نهادهای جمهوری اسلامی است. تا کنون مسئولین امنیتی- قضایی حکومتی هیچ واکنش امیدوار کننده ای به وضعیت وخیم زندانیان اعتصابی و مطالبات قانونی آنان نداشته اند. نقض مستمر و برنامه ریزی شده حذف زندانیان سیاسی و مدنی از جمله واقعیت های ضد حقوق بشری است که تاکنون عوامل آن جنایات درجمهوری اسلامی ایران به مجازات نرسیده اند.

بر اساس "قوانین استاندارد حداقل برای رفتار با زندانیان" سازمان ملل متحد زندانیانی که نیاز به معالجات پزشکی در بیرون از زندان دارند می بایست به مراکز تخصصی و یا بیمارستان های غیرنظامی منتقل شوند. عدم رسیدگی به زندانی در هنگام اعتصاب غذا و جرم به شمار آوردن اهانت به رهبری و تبلیغ علیه نظام، نقض حقوق بشر محسوب می شود. و مسولین اول حکومت و مشخصا رهبر جمهوری اسلامی مسولیت مستقیم در مرگ مظلومانه وحید صیادی نصیری دارند.

ارگان های بین المللی حقوق بشر و نهادهای مدنی داخل و خارج ازکشور می بایست از مقامات مسئول جمهوری اسلامی بخواهند که هر چه سریعتر مرگ وحید صیادی نصیری در زندان قم را مورد تحقیق بیطرفانه قرار دهند و گزارش مراقبت های پزشکی از او و نیز نتیجه آن تحقیقات را بطور علنی منتشر کنند. هر چند که تاکنون تمام وقایع تلخ و جنایتکارانه ای که در زندان های ایران اتفاق افتاده است هیچگاه مجازات عاملین یا تحقیقات مستقلی را در پی نداشته است. به علاوه ارگان های بین المللی مربوط به حقوق بشر در سازمان ملل می بایست مسئله تضییع خشن حقوق زندانیان را بعنوان یکی از اولویت‌های کاری خود بررسی کنند و شرایط بد زندان‌ها و بی توجهی به مطالبات زندانیان و عدم مراقبت های پزشکی در هنگام اعتصاب غذا را در کنار سایر موارد نقض حقوق بشر در ایران پیگیری کنند.

گروه فیسبوکی حزب چپ ایران (فداییان خلق) عدم مراقبت های پزشکی و بی توجهی به خواست و وضعیت وخیم زندانی سیاسی زنده یاد وحید صیادی نصیری را نقض خشن خقوق بشر می داند و آنرا محکوم می کند و یاد او را گرامی می دارد و با خانواده و بستگان وی ابراز همدردی و همبستگی می کند.

ما بار دیگراز همه وجدانهای بیدار و مدافعان حقوق بشر، فعالین سیاسی، مدنی و صنفی می خواهیم که تلاش برای حفظ سلامتی و جان زندانیان در اعتصاب غذا را هر چه رساتر و مشترکا به اشکال گوناگون با اقدامات هماهنگ خود مورد حمایت قرار دهند.

منبع: 
فیسبوک دوستداران حزب چپ ایران (فداییان خلق)

افزودن نظر جدید