تاکنون هشت فعال محیط زیست کُرد و دو نوجوان در سنندج و کامیاران دستگیر شدند

به نقل از سایت شبکه‌ی حقوق بشرکردستان، "بازداشت گسترده فعالان محیط زیست در کامیاران ادامه دارد و امروز صبح آمانج قربانی روزنامه‌نگار و یکی از فعالان باسابقه و شناخته‌شده‌ محیط زیست کُرد کشورمان در محل کار خود، اداره محیط زیست، بازداشت شد. به این ترتیب تعداد بازداشت شدگان اخیر در کامیاران تاکنون به ٨ نفر رسیده است.

فرهاد محمدی (وکیل دادگستری)، فاضل قیطاسی، رضا اسدی، هادی کمانگر، دبیر و اعضای شاخه‌ کردستان حزب وحدت ملی هستند که به صورت جداگانه در تاریخ‌ ۱۱ و ۱۲ دی ماه ۱۳۹۷ بازداشت شده‌اند. عیسی فیضی، راشد منتظری و حسین کمانگر از اعضای سابق این حزب نیز دو روز پس از آن در تاریخ چهاردهم همین ماه بازداشت شده اند. اکثر این افراد همچنین در حوزه محیط زیست فعال بوده‌اند و از این میان حسین کمانگر پيشتر نيز سابقه‌ دو بار بازداشت را به دلیل فعالیت‌های سیاسی داشته است". در ضمن بنا به گزارشات انتشار یافته علاوه بر هشت فعال محیط زیست دو نوجوان ۱۷ ساله به نام مهدی کانی‌سوری و بارزان بابکری توسط نیروهای امنیتی در بانه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

"ماموران امنیتی در بازداشت این افراد متوسل به خشونت‌های فیزیکی و کلامی شدید شده‌اند به طوری که برای انتقال تعدادی از آنان به بازداشتگاه از کیسه‌های پارچه‌ایی برای پوشاندن سر و صورت‌شان استفاده کرده‌اند. تمامی بازداشت شدگان پس از دستگیری جهت بازجویی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده‌اند." تمامی بازداشت شدگان پس از دستگیری جهت بازجویی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده‌اند.

بنا به گزارش فعالان حقوق بشر کُرد احضار و بازداشت شهروندان و فعالان کُرد را مرتبط با تغییرات سیستم مدیر کل اداره اطلاعات سنندج و برخی از ماموران امنیتی عنوان کرده‌اند. اداره اطلاعات مربوطه طی چند ماه اخیر جهت شناخت بیشتر زندانیان سیاسی سابق و فعالین مدنی اقدام به احضار تعداد زیادی از شهروندان کرد شهرهای مریوان، سقز، کامیاران، سروآباد، بانه و سنندج کرده و این افراد براساس نوع فعالیت‌هایشان مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

این چند فعال محیط زیست در حالی بازداشت شده‌اند که پیشتر هشت فعال محیط زیست از حدود یک سال پیش دستگیر و زندانی هستند و زنده یاد کاووس سید امامی نیز در زندان درگذشت که مقامات قوه قضائیه دلیل مرگ او را «خودکشی» اعلام کرده‌اند.

در ۲۱ آبان‌ماه سال جاری بیشتر از هزار تن از متخصصان و فعالان حامی محیط زیست در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، اعلام کردند که آنان"هیچ ‌گونه فعالیت شبهه‌انگیزی " نداشته‌اند و در چارچوب "قانون، بی‌مزد و منت" از طبیعت کشور حفاظت کرده‌اند.

ما بازداشت، دستگیری و خشونت شدید به کار گرفته شده در جریان دستگیری علیه فعالان محیط زیست در سنندج و کامیاران را بشدت محکوم می کنیم و خواهان آزادی بی قید و .شرط همه دستگیر شدگان می باشیم.

- تصاویر بالا به ترتیب از راست به چپ، مهدی کانی‌سوری، راشد منتظری، فاضل قیطاسی، حسین کمانگر و آمانچ قربانی
تصاویر پایین از راست به چپ: بارزان بابکری، فرهاد محمدی، عیسی فیضی، رضا اسدی و هادی کمانگر

منبع: 
گروه فیسبوکی دوستداران حزب چپ ایران (فداییان خلق)

افزودن نظر جدید