برنامه‌ی نظارت حکم زندان و تداوم حبس خودسرانه‌ی فرهاد میثمی را به‌شدت محکوم می‌کند

اطلاعات تازه:

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر) از محکومیت و تداوم حبس خودسرانه‌ی آقای فرهاد میثمی، پزشک، مطلع شده است. آقای میثمی در دفاع از حقوق زنان، از جمله با پشتیبانی از مبارزه علیه تحمیل حجاب بر زنان و دختران و دفاع از حقوق زنان برای انتخاب پوشش خود، مبارزه کرده است.

بر اساس اطلاعات دریافتی، در روز ۲ بهمن ۱۳۹۷، حکم زندان آقای میثمی که شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران صادر کرده به وکیل او ابلاغ شد. آقای میثمی در مجموع به ۶ سال زندان ـ پنج سال به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور (ماده‌ی ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی) و یک سال به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام (ماده‌ی ۵۰۰) ـ و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها، مطبوعات و خروج از کشور محکوم شده است. آقای میثمی علیه این حکم اعتراض خواهد کرد.

آقای میثمی از تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹۷ در زندان اوین در بازداشت خودسرانه است و اعتصاب غذای پنج ماهه‌ی خود را در تاریخ ۱ دی ۱۳۹۷ پایان داد (نگاه کنید به اطلاعات پس زمینه‌ای).

برنامه‌ی نظارت نگرانی عمیق خود را درباره سلامتی روانی و جسمانی آقای فرهاد میثمی ابراز و همچنین محکومیت و تداوم حبس خودسرانه‌ی او را که گویا به خاطر فعالیت به‌حق حقوق بشری‌اش مجازات می‌شود، محکوم ‌می‌کند.

برنامه‌ی نظارت از دولتمردان ایران می‌خواهد آقای فرهاد میثمی را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند و به کلیه‌ی اقدام‌های آزارنده، از جمله در سطح قضایی، علیه او و تمامی مدافعان حقوق بشر که در این کشور در حبس خودسرانه به سر ‌می‌برند، پایان دهند.

اطلاعات پس زمینه‌ای:

آقای فرهاد میثمی روز ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۸ (۹ مرداد ۱۳۹۷) در خانه‌اش در تهران با حکم بازداشت شعبه‌ی ۲ دادسرا دستگیر و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. دستگیری آقای میثمی که دوست خانم نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری سرشناس، است به‌خاطر داشتن چند جلد کتاب «کنش‌های کوچک مدنی» (نوشته‌ی استیو کراشاو و جان جکسُن) و کتاب «حقوق بشر» (ترجمه‌ی محمد جعفر پوینده، مترجم و نویسنده‌ای که در سال 1377 به دست ماموران وزارت اطلاعات به قتل رسید) و تعدادی نشان سینه که روی آنها نوشته شده «من به حجاب اجباری اعتراض دارم»، رخ داد.

آقای میثمی به «تبانی و اجتماع به قصد برهم زدن امنیت کشور» (ماده‌ی ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی)، «تبلیغ بر علیه نظام» (ماده‌ی ۵۰۰)، و «اشاعه‌ی فحشا» (ماده‌ی ۲۸۶) متهم شد.

آقای میثمی امکان تماس با وکیل نیافت و مسئولان اجازه ندادند آقای آرش کیخسروی پیش از این که خود او در تاریخ ۱۸ اوت ۲۰۱۸ (۲۷ مردادماه ۱۳۹۷) در جلوی مجلس دستگیر شود به‌عنوان وکیل او اقدام کند [۱].

آقای میثمی روز ۱ اوت (۱۰ مرداد) در اعتراض به بازداشت خود اعتصاب غذا کرد و خواهان آزادی بدون قید و شرط مدافعان حقوق بشر خانم نسرین ستوده [۲] و آقای رضا خندان [۳] شد. وی ۲۰ روز در سلول انفرادی زندانی ماند و سپس به بند عمومی ۴ زندان اوین منتقل شد. وضعیت سلامتی او به سرعت رو به وخامت رفت و از وزن او ۳۴ کیلوگرم کاسته شد.
۲۵ ژانویه ۲۰۱۹
۵ بهمن ۱۳۹۷

افزودن نظر جدید