در سوگ از دست دادن مادر فروغ (مادر لطفی)، نمادی از مادران خاوران

عصر روز یک‌شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ (۱۰ فوریهٔ ۲۰۱۹ میلادی)، چشمان مادر مهربان فدائیان خلق، مادر فروغ، غروب کرد و جان ما را در سوگی عمیق فروبرد.

فروغ تاج‌بخش برای ما فدائیان خلق، مادر لطفی بود، به یاد پسر قهرمانش، انوش، که چه بی‌رحمانه در دو نظام استبدادی شکنجه و به عنوان یکی از نخستین قربانیان کشتار گستردهٔ زندانیان در بهار و تابستان ۱۳۶۷ به دست جانیان نظام اسلامی کشته شد. مادر لطفی، مادر همهٔ فدائیان بود آن‌گاه که چتر محبتش را بر سر یاران پسرش می‌گستراند و چه بی‌دریغ در هر جایی که کنار ما بود، بذر مهرش را در جان ما جاری می‌کرد.

از سال ۱۳۵۰، پس از نخستین دستگیری پسرش به دست مأموران ساواک دومین شاه پهلوی، زندان‌ها را در جستجوی فرزند درنوردید. و پس از سال ۱۳۶۲ و دستگیری او به دست گزمگان خمینی، بار دیگر راهی دیدار فرزند دربند خود شد.

پس از تابستان سیاه ۶۷ که پسرش، و فرزندان دیگرش نیز، به جای آغوش گرم او در خاک سرد خاوران جای گرفتند، به خاوران شتافت و به گفتهٔ خود خاک را به کناری زد، تا پیراهن چهارخانهٔ پسرش را ببیند. در بزرگ‌داشت جان‌باختگان خاوران دمی از ایستادگی فرونگذاشت و در برابر نظامی ایستاد که سه دهه است می‌کوشد تا جنایت عظیم کشتار چندین هزار زندانی سیاسی در تابستان ۶۷ را به کام فراموشی بفرستد. یکی از آرزوهای مادر لطفی بر پا داشتن ستون یادبود برای جان‌باختگان کشتار تابستان ۶۷ بود. بی‌گمان روزی خواهد رسید که این آرزوی مادر برآورده شود.

خانهٔ او سرپناه هم‌سران و فرزندان جان‌باختگان بود. مادر مهر خود را نثار یارانی نیز کرد که پس از ماه‌ها و سال‌ها شکنجه از زندان‌های نظام بیداد اسلامی آزاد شده بودند.

اینک که او دیگر در میان ما نیست، مهر خود را از خود در قلب و جان ما به یادگار، به ودیعه، گذاشت و رفت. رفت، همانند بسیار پدران و مادران داغ‌دار دیگر، بی آن که شاهد دادخواهی از بیدادی باشد که در حق او، در حق پسرش و در حق دیگر آزادی‌خواهان سربلند این سرزمین اعمال شد، که همهٔ آنان را چون فرزند دل‌بند خود دوست داشت.

امروز ما سوگوار از دست دادن مادر فروغ‌ایم، مادری از مادران رنج‌دیدهٔ دو نظام استبدادی، سوگوار از دست دادن نمادی از مادران خاوران، سوگوار از دست دادن نمادی از آزادگان روزگاری تار، روزگاری تلخ، که سهم ناروای مردمان ما و همهٔ آزادی‌خواهان و دادپژوهان ایرانی است.

مادر فروغ!

تمام عشق خود را نثار نام و یاد سرفرازت می‌کنیم و می‌کوشیم، با هر آن چه در توان داریم، تا مردم میهن ما بتوانند روزی به آزادی، مردم‌سالاری، عدالت اجتماعی و رفاه دست یابند، همان گونه که آرزوی تو نیز بود. 

نام و یادت جاویدان!

  

دوشنبه، ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ (۱۱ فوریهٔ ۲۰۱۹ میلادی)

شورای مرکزی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

افزودن نظر جدید